Emmaüs

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2020. július 16., 12:45-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.1)

Az Emmaüs (vagy Emmaus) egy francia eredetű karitatív közösség, melyet Pierre abbé alapított. Célja a társadalom legkiszolgáltatottabbjainak segítése.

Emmaüs
(Emmaus)
Alapítva1949
AlapítóHenri Grouès alias Pierre abbé (Párizs - Neuilly-Plaisance, Franciaország)
Ország Spanyolország

Franciaország
Egyesült Királyság
Olaszország
Amerikai Egyesült Államok
Benin
Peru
India
Elefántcsontpart
Kolumbia
Burkina Faso
Németország
Svédország

Románia
SzékhelyAlfortville (Franciaország)

Az Emmaüs weboldala

Eredete

Nevét a Jeruzsálemtől mintegy tizenkét kilométerre fekvő, Lukács evangéliumában szereplő Emmaus városáról kapta, ahova a feltámadás estéjén hazatartva két tanítvány – Kleofás és társa – találkozott egy idegennel, akit meghívtak házukba. Ott az idegen kenyeret vett, megáldotta, majd megtörve azt odanyújtotta nekik. A tanítványok ekkor ismerték fel benne Jézust. Az emmausi út és vacsora a hit, a felismerés szimbóluma.

Története

1949-ben Pierre abbé Neuilly-Plaisance-ban lakott. Házába rendszeresen fogadott nehézségekkel küszködő egyéneket. A hely egyfajta nemzetközi ifjúsági szállássá alakult, mely az Emmaüs nevet kapta.

A világi jellegű Emmaüs közösséget 1953-ban alapították, mozgalom szervezése végett. 1954-ben Franciaországban nagyon kemény tél volt, több ember megfagyott. Ebben a katasztrofális helyzetben Pierre abbé a Radio Luxembourg (RTL) hullámhosszán drámai felhívást intézett a nemzethez, mely így kezdődött. „Barátaim! Segítség!” A felhívás a „jóakarat fellázadásához” vezetett, hatására a közösség rövid idő alatt hatalmas mennyiségű adományra tett szert. Már a felhívást követő napokban közel 2000 tonna adomány gyűlt össze, mintegy félmilliárd francia frank értékben. Az első időben ezek az adományok kizárólag a legnagyobb szükségben szenvedők között kerültek szétosztásra, később, a közösség fejlesztésére is jutott.

Idővel, a fejlődés következtében, a közösség több szervezetre tagozódott. 1969-ben tartották meg az első világtalálkozót Bernben. Az Emmaüs mára az egész világot behálózó mozgalommá vált: a társult szervezetekkel együtt az 5 kontinens közel 50 országban van jelen. Munkájukat a Nemzetközi Emmaüs Mozgalom fogja össze.

Karitatív tevékenysége

Az Emmaüs célja a társadalom legkiszolgáltatottabbjainak, a szegénységtől, igazságtalanságtól, kirekesztettségtől sújtottaknak a segítése. Támogatják a fizikailag vagy szellemileg hátrányos helyzetben levőket, betegeket, az alkoholizmus, a kábítószer és a természeti csapások áldozatait, börtönből szabadultakat, menekülteket. Közösségeikben a szegényekkel együtt élnek, újrahasznosításból származó anyagok és tárgyak eladásából tartják fenn magukat. A mozgalom három alapelve:

  1. Közösségi élet
  2. Munka (hulladékgyűjtés és újrahasznosítás)
  3. Segítségnyújtás a legelesettebbeknek.

A közösségek tevékenysége többszörös haszonnal jár:

  • Lehetővé teszi, hogy a társadalom szélére sodródott egyének közösséget alkotva együtt dolgozzanak és megéljék a szolidaritás élményét; ezáltal visszakapják emberi méltóságukat, és büszkék lehetnek arra, hogy tevékenységük társadalmilag hasznos.
  • Gazdasági hasznot hajtanak
    • a használt cikkek begyűjtésével, válogatásával és eladásával,
    • mezőgazdasági termeléssel és
    • állattenyésztéssel.
  • Az elvégzett munka nyereségéből:
    • segélyeznek más elesetteket és a harmadik világ szegényeit,
    • küzdenek az analfabetizmus ellen,
    • részt vesznek az emberi jogok védelmében,
    • képzési tevékenységet nyújtanak,
    • szállást biztosítanak rászorulóknak és
    • támogatják a környezetvédelmemet.

Székhelye

Emmaüs International F-94140 Alfortville (Franciaország), rue Paul Vaillant Couturier, 183 bis.

További információk

Források