Deák Ferenc tér metróállomás

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen LaSza (vitalap | szerkesztései) 2021. április 4., 22:38-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát 87.116.165.205 (vita) szerkesztéséről CsurlaBot szerkesztésére)
Deák Ferenc tér
Budapesti metróállomás
Az M2-es metró állomása még a felújítás előtt
Az M2-es metró állomása még a felújítás előtt
Korábbi nevek: Deák tér
Cím
OrszágMagyarország
HelyBudapest,
Deák Ferenc tér
NévadóDeák Ferenc tér (tér)
Építési adatok
Megnyitás 1896, 1955
1970
1976
Rekonstrukciók évei 1973, 1995
2006
2020-2022
Felhasználási terület
TulajdonosBKV Zrt.
ÜzemeltetőBudapesti Közlekedési Zrt.
Alapadatok
Tszf. magasság 68,90 m
82,86 m
Része ennekBudapest metróhálózata
Szomszédos állomások
Időzónaközép-európai idő
Vasútvonalak
SzolgáltatásokWi-Fi
Átszállási lehetőségekDeák Ferenc tér M
Elhelyezkedése
Deák Ferenc tér (Budapest)
Deák Ferenc tér
Deák Ferenc tér
Pozíció Budapest térképén
é. sz. 47° 29′ 52″, k. h. 19° 03′ 17″Koordináták: é. sz. 47° 29′ 52″, k. h. 19° 03′ 17″
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Deák Ferenc tér témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Deák Ferenc tér (korábban: Deák tér) a budapesti metróhálózat egyik átszállóhelye, melyet három metróvonal (M1, M2, M3) érint, 1970 és 2014 között a főváros metróhálózatának egyetlen csomópontja volt.

Története

Az állomás közelében egy összekötő vágány van, amely az M2-es metrót az M3-assal köti össze.

M1-es metró

A földalatti állomása

A Deák Ferenc tér a kisföldalatti vonalán a Vörösmarty tér és a Bajcsy-Zsilinszky út között helyezkedik el. Kéreg alatti állomás, 2,7 m mélyen, két szélső peronnal.

Az eredeti állomást 1896-ban adták át. 1955-ben a Deák Ferenc téri átszálló komplexum építése miatt az M1-es metróvonal állomását körülbelül 40 méterrel arrébb helyezték. A nyomvonal-korrekció során felhagyott 60 méter hosszú alagútszakaszban berendezett kiállítást 1975-ben az akkori Budapest Főváros Tanácsa és a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) hozta létre.[1]

Az állomásról a Vörösmarty tér felőli kijáratokon lehet az Erzsébet térre kijutni. A lefelé irányuló lépcsőkhöz kapcsolódó folyosó a tér alatt lévő aluljáró-rendszerhez vezet, ide csatlakozik a 2-es és a 3-as vonal felszínre vezető kijárata.

M2-es metró

A felújított állomás az M2-es vonalon

Az állomás a 2-es vonalon az Astoria és a Kossuth Lajos tér között található.

1970. április 2-án adták át a vonal első szakaszával. 1972. december 22-éig, a második szakasz átadásáig ez volt a metróvonal nyugati végállomása. Az állomás középperonos, háromalagutas kialakítású. Vágánykapcsolat is épült a két vágány között. A Kossuth Lajos tér felőli oldalon egy kihúzóvágány található, itt a szerelvények irányt tudnak váltani. A kihúzó folytatása a Szent István tér alatt kanyarodó ívben az M3-as vonal felé vezető összekötő vágány, amely üzemi célokat szolgál. Az utasok két irányba tudják elhagyni az állomás területét. Az állomás Kossuth Lajos tér felőli végén nyilik az M3-as vonalra vezető átszállófolyosó, az Astoria felőli oldalon pedig az aluljáróba lehet feljutni. Innen az M1-es és az M3-as vonalra lehet eljutni, valamint a felszínre.

M3-as metró

Állomás az M3-as vonalon

Az állomás az M3-as metró vonalán a Ferenciek tere és az Arany János utca között helyezkedik. Az 1976. december 31-én átadott első szakaszának volt az északi végállomása 1981. december 30-ig.

Az állomás középperonos, ötalagutas kialakítású. Vágánykapcsolat is épült a két vágány között. Az Arany János utca felőli oldalon egy kihúzóvágány található, itt a szerelvények irányt tudnak váltani. A kihúzó folytatása a Szent István tér alatt kanyarodó ívben a 2-es vonal felé vezető összekötő vágány, amely üzemi célokat szolgál. Az utasok részére három kijárat van. Ebből kettő lefelé, a 2-es vonalra vezető átszállófolyosóra vezet. A Ferenciek tere felőli kijáraton az aluljáróba lehet feljutni. Innen az 1-es és a 2-es vonalra lehet eljutni, valamint a felszínre.

Az átszállófolyosóra vezető lejárat falán 1996. augusztus 19-én adták át João Rodrigues Vieira portugál képzőművész betűcsempékből álló alkotását, amelyből portugál költemények magyarra fordított és magyar költemények portugálra fordított részletei betűzhetők ki.[2]

Az állomás a középső szakasz felújítása miatt le van zárva.

Galéria

Átszállási kapcsolatok

(Vörösmarty tér ◄► Mexikói út)
(Örs vezér tere ◄► Déli pályaudvar)
M3 (Nagyvárad tér ◄► Lehel tér)
Állomás Átszállási kapcsolatok Fontosabb létesítmények
Deák Ferenc tér 47, 48, 49
72M, 73M
9, 16, 16B, 100E, 105
Főpolgármesteri Hivatal, Pesti megyeháza, Szent István-bazilika, Evangélikus templom, Erzsébet téri Kulturális Központ és Park (Gödör), Anker ház, Kempinski szálloda, Meridien szálloda, Madách Imre tér, Örkény István Színház, Merlin Színház, Földalatti Vasúti Múzeum, Postamúzeum

Jegyzetek

  1. A Millenniumi Földalatti Vasút vonala és annak története. digitus.itk.ppke.hu, 2014. március 30. [2006. január 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. március 30.)
  2. Retró Legendák: A Deák téri betűcsempék titka

Források

További információk


A budapesti M1-es metróvonal állomásai
Előző állomás:
Vörösmarty tér
Deák Ferenc tér Következő állomás:
Bajcsy-Zsilinszky út
A budapesti M2-es metróvonal állomásai
Előző állomás:
Astoria
Deák Ferenc tér Következő állomás:
Kossuth Lajos tér
A budapesti M3-as metróvonal állomásai
Előző állomás:
Ferenciek tere
Deák Ferenc tér Következő állomás:
Arany János utca