Mágikus realizmus
A mágikus realizmus olyan művészeti irányzat, amely valósághű képet fest a világról, miközben mágikus elemekkel is kiegészíti, gyakran elmosva a határvonalat a fantázia és a valóság között.[1]
A kifejezést egy német kritikus, Franz Roh alkotta az 1920-as években, hogy ennek segítségével mutasson be néhány amerikai festményt, de általánosan elterjedtté a latin-amerikai irodalom 20. századi felvirágzásával vált. Ennek mérföldköve Gabriel García Márquez 1967-ben megjelent Száz év magány című regénye, ami a mágikus realista irodalom igazi megteremtője lett. De a mágikus realizmus képviselője volt a szovjet-orosz Mihail Afanaszjevics Bulgakov is, akinek A Mester és Margarita című regénye halála után évtizedekkel, 1966-ban jelent meg.[2] Ilyen elemek egyébként már E. T. A. Hoffmann természetfeletti meséiben is megtalálhatóak; a stíluselemek számos regényben, versben, festményben, sőt filmekben is felfedezhetők.
Története
[szerkesztés]A kifejezést először Franz Roh, egy német kritikus használta 1925-ben Nach-Expressionismus – Magischer Realismus: Probleme der neuesten europäischen Malerei című művében (Leipzig, 1925), hogy leírhassa néhány, az 1920-as években alkotó festő, mint az amerikai Ivan Albright, Paul Cadmus és George Tooker szokatlan realizmusát, amelyben a valóság szürrealizmussal és fantasztikummal keveredett.
Az irodalmi mágikus realizmus egyik előfutárának Dino Buzzati egyik művét, A Tatárpusztát tartják.[3][4] A stílus olyan írók felemelkedésével vált népszerűvé, mint Mihail Bulgakov vagy Ernst Jünger, és egyes latin-amerikai szerzők is ilyen stílusban alkottak, különösen Jorge Luis Borges, Isabel Allende és Gabriel García Márquez, aki bevallotta, hogy „legfőbb problémám a demarkációs vonalak felszámolása volt, ami elválasztotta egymástól a valódinak tűnőt és a fantasztikusnak tűnőt”.
A mágikus realizmus a képzőművészetben
[szerkesztés]Hollandiában a szürrealizmus nem igazán vert gyökeret, de az 1920-as és 30-as években egyre több festő akadt, akik az egyre inkább az elvont, az absztrakt felé forduló nemzetközi művészeti világban a realizmus elemeit ábrázolták. Pyke Koch holland festő szerint: „a mágikus realizmus olyan helyzeteket ír le, amelyek lehetségesek, bár valószínűtlenek. A szürrealizmus, ezzel ellentétben, olyan helyzeteket ábrázol, amelyek lehetetlenek, nemlétezőek, vagy képzeletbeliek.” [5]
Carel Willink holland festő hasonlóképpen realista elemeket ábrázolt zaklatott, eltúlzott környezetben. A stílus neves képviselője volt Maurits Cornelis Escher.
Charles Toorop művészete is mutat ezekkel rokon vonásokat, azonban mégis inkább a korabeli új objektivitás nevű realista irányzathoz tartozik.
Olaszországban Giorgio de Chirico már 1915-től a mágikus realizmus előfutárai közé tartozott az általa Pittura Metafisica-nak nevezett módszerével.
Belgiumban Paul Delvaux és René Magritte voltak a stílus nemzetközileg is kiemelkedő képviselői.
Salvador Dalí munkásságának egyes részei is ide sorolhatók.
A mágikus realista regények általános ismérvei
[szerkesztés]Ezen elemek sok mágikus realista irodalmi műben megtalálhatók, de nem feltétlenül jelenik meg mindegyik ugyanazon regényben. Néhány elem olyan regényekben is felfedezhető, amelyek más irányzatokhoz kötődnek.
- Tartalmaz varázslatos/mágikus elemeket;
- A mágikus elem lehet ösztönös, de soha nem magyarázzák meg jelenlétét;
- A szereplők ritkán kérdőjelezik meg ezen elemeket, általában elfogadják létezésüket;
- Érzékekre vonatkozó részletek gazdag megjelenítése;
- Torzítja az időt, így az periodikusnak vagy éppen nem létezőnek tűnik. Másik módszere, hogy az idő összeomlik, a jelen ismétli a múltat, vagy nagyon emlékeztet rá;
- Megfordítja az ok-okozati összefüggéseket; például egy szereplő még a tragédia bekövetkezése előtt bűnhődik;
- Legendákat és népmesei elemeket olvaszt magába;
- Többszörös perspektívából mutatja be az eseményeket, mint hit és hitetlenség, vagy a gyarmatosító és a gyarmatosított;
- Nyílt lázadást jelenthet a totalitárius kormányzat vagy a gyarmatosítás ellen;
- Kulturális keveredés időszakában játszódik, vagy abból a korszakból ered;
- Visszatükrözi a múltat és jelent vagy az asztrális és fizikai síkokat, esetleg a szereplőket.
Filmek
[szerkesztés]Néhányan bizonyos filmeket is a mágikus realizmusba sorolnak (például az Eastwicki boszorkányok, a Baseball álmok, a Szeress Mexikóban vagy a Donnie Darko), de a kifejezést még mindig elsősorban az irodalomhoz kötik.
Mágikus realizmushoz köthető írók
[szerkesztés]- Sherman Alexie
- Isabel Allende
- Miguel Ángel Asturias
- Francesca Lia Block
- Bodor Ádám
- Jorge Luis Borges
- Böszörményi Gyula
- Mihail Afanaszjevics Bulgakov
- Dino Buzzati
- Italo Calvino
- Alejo Carpentier
- Ana Castillo
- Julio Cortázar
- Juan Carlos Onetti
- Darvasi László
- Laura Esquivel
- William Faulkner
- Carlos Fuentes
- Gabriel García Márquez
- Günter Grass
- Alekszandr Grin
- Giovannino Guareschi
- Joanne Harris
- Russell Hoban
- Alice Hoffman
- Eric Knight
- Kodolányi János
- Lőrinczy Judit
- Toni Morrison
- Murakami Haruki
- Orhan Pamuk
- Shelley Parker-Chan
- João Guimarães Rosa
- Juan Rulfo
- Salman Rushdie
- Graham Swift
- D.M. Thomas
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ What Is Magical Realism? Definition and Examples of Magical Realism in Literature, Plus 7 Magical Realism Novels You Should Read. MasterClass
- ↑ Moscow’s Magic Realism, nytimes.com (angolul)
- ↑ Throwback Thursday: The Tartar Steppe and the Birth of Magical Realism. Barnes and Noble, 2015. március 5. (Hozzáférés: 2023. szeptember 8.)
- ↑ The Tartar Steppe by Dino Buzzati. PurCulture, 2021. április 24. (Hozzáférés: 2023. szeptember 8.)
- ↑ Tájékoztató felirat a rotterdami Boijmans Van Beuningen Múzeumban
További információk
[szerkesztés]- The Essence of Magic Realism – Critical Study of the origins and development of Magic Realism in art.
- Ten Dreams Galleries – A comprehensive discussion of the historical development of Magic Realism in painting
- The Magic Realism Time Capsule
- Video montage of George Tooker's "The Subway," which recreates the mood via pictorial editing and sound. YouTube
- Bényei Tamás: Apokrif iratok. Mágikus realista regényekről; Kossuth Egyetemi, Debrecen, 1997 (Orbis litterarum)
- Révész Emese: Mese, mítosz, história. Archaizálás és mágikus realizmus az 1960-70-es évek magyar művészetében; kurátor Révész Emese; Balatonfüred Kulturális Nonprofit Kft.–Balatonfüred Városért Közalapítvány, Balatonfüred, 2021
- Czére Béla: Látomás és mítosz. Lírai próza és mágikus realizmus. Tanulmányok; Hungarovox, Bp., 2021