Vietnám történelme
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Vietnám történelme összefonódik Vietnám népeinek történelmével és különösen a kinh (vagy viet) népével, amely az uralkodó etnikai csoportot alkotja.
Az ország története nagyon régi és eredete összefonódik a vietnámi legendákkal. Vietnám több mint egy évezreden keresztül Kína birtoka volt: a kínai uralom i.e. 111-ben kezdődött, amikor a Han-dinasztia elfoglalta Nam Việt királyságát. A Kínától való függetlenségért folytatott harc összekovácsolódott a vietnámi nemzeti öntudattal. 939-ben az ország függetlenné vált; Đại Việt állama azonban továbbra is adót fizetett Kínának. Noha már nem Kína birtoka volt, az ország továbbra is vazallus állam maradt.
Kezdetek
[szerkesztés]A ma Vietnámként ismert terület a paleolitikum óta lakott. Régészek szerint mai vietnámi civilizáció története a késői neolitikumban, a korai bronzkorban kezdődött, az i.e. 2000-től i. e. 1400-ig fennállt Phung-nguyen kultúrával.
Ókor
[szerkesztés]I. e. 1200 körül alakult ki az öntözéses rizstermesztésen alapuló, bronzeszközöket használó Dong Son kultúra Vörös-folyó síkságán. Nevezetesek az ekkor készült bronzdobok. A kultúra bronzfegyverei, szerszámai és dobjai azt mutatják, hogy a bronzmegmunkálás technológiáját helyben alakították ki, de azután érték délkelet-ázsiai hatások.
A következő évszázadokban Vietnám többnyire kínai uralom alatt állt. Voltak korai függetlenségi mozgalmak, például a Trưng nővéreké is, de ezek csak átmeneti eredményt hoztak.
Kr.u. 192-ben a közép-vietnámi Csam fellázadt a kínaiak ellen, majd megalakította Csampa (Champa) független királyságát.
Ebben az időben, a buddhizmus és a hinduizmus i.sz. 2. századi térnyerésével, Vietnám volt az első hely Délkelet-Ázsiában, ahol mind a kínai, mind az indiai kultúra befolyása megvolt.
Középkor
[szerkesztés]Vạn Xuân állam a Ly-dinasztia elődjeinek idején rövid ideig független volt 544-től 602-ig.
A 10. század első éveiben a Tang Birodalom felbomlott: Kínában elkezdődött az öt dinasztia és a tíz királyság kora. A központi hatalom összeomlása lehetővé tette a vieteknek, hogy megszabaduljanak Kína gyámsága alól. 938-ban Ngô Quyền vietnámi nagyúr megverte a kínai csapatokat a Bạch Đằng folyónál és kivívta Vietnám függetlenségét a tíz évszázados kínai uralom után.
1010 és 1225 között a Đại Việt államot a Lý-dinasztia uralta. Alapítója Lý Thái Tổ (974-1028) és utódai sikeresen megvédték a kínaiak, a khmerek és a csampák ellen. Lý a kínai mintára épülő államrendszert megerősítette és a vietnámi igényekhez igazította.
1257/58-ban a chammal szövetségben sikeresen megvédték az országot a kínaiak és a mongolok három támadása ellen (Jüan-dinasztia). Trần Hưng Đạo vezetése alatt a vietnámiaknak sikerült legyőzniük egy állítólagos 500 ezer mongolból álló hadsereget és biztosítaniuk Vietnám függetlenségét.
1427-ben Lê Lợi megalapította a Lê-dinasztiát , amely 1789-ig uralkodott. A Lê-dinasztia alatt ismét tudatosan hangsúlyozták a vietnámi hagyományokat, de a konfucianizmus továbbra is az államszervezet domináns pillére maradt.
Vietnám a virágzásának tetőpontjára a 15. században a Lê dinasztia uralkodása alatt jutott, különösen pedig Lê Thánh Tông (1460–1497) császár idején. A 11. és a 18. század között Vietnám dél felé terjeszkedett, a folyamat neve nam tiến. Közben átmenetileg meghódította Csampa királyságot és a Khmer Birodalom egy részét. A királyi család ereje a 15. század legvégén kezdett hanyatlani.
Újkor
[szerkesztés]A 16. század elején megjelentek az európaiak is. A vietnámi királyi családnak számos jezsuita és ferences hittérítőt kellett elviselnie az országban. Az új vallás mellett az európai misszionáriusok új kultúrát is hoztak az országba, például egy jezsuita kifejlesztette a ma is használatos, latin betűkre épülő vietnámi Quốc ngữ írást.
A Lê dinasztia uralmának vége felé lázadások hulláma öntötte el Vietnámot. Először a kínaiak által támogatott Mac dinasztia váltotta a Lê dinasztia hatalmát. A Mac dinasztia veresége után a Lê dinasztia császárai kerültek ismét trónra, de valóságos hatalom nélkül. A hatalom megoszlott: északon a Trịnh család, délen a Nguyễn család gyakorolta azt. Az ország négy évtizedre polgárháborúba süllyedt. Ebben az időben a Nguyễn család kiterjesztette Vietnámot dél felé a Mekong deltára, elfoglalta Champát a központi felföldön és khmer földeket a Mekong mentén. A polgárháború úgy ért véget, hogy Tây Sơn testvérek megverték mindkét felet és új dinasztiát alapítottak. Uralmuk azonban nem volt hosszú. A Nguyen urak maradékai Nguyen Anh vezetésével segítségül hívták a franciákat. Nguyen Anh egyesítette Vietnámot és megalapította a Nguyễn dinasztiát.
19-20. század
[szerkesztés]Franciák
[szerkesztés]Vietnám függetlenségét fokozatosan ásta alá Franciaország sorozatos katonai hódításokkal 1859 és 1885 között. Végül az ország Francia-Indokína része lett. A francia igazgatás jelentős politikai és kulturális változásokat hozott a vietnámi társadalomban. Nyugati jellegű modern oktatási rendszert alakítottak ki, és széles körben propagálták a kereszténységet a vietnámi társadalomban. Ültetvényes gazdálkodást vezettek be, dohányt, indigót, teát és kávét exportáltak. Az önkormányzati és polgári jogi igényeket egyre durvábban utasították el a franciák. Nacionalista politikai mozgalmak szerveződtek, melynek vezetői függetlenséget kívántak. Közéjük tartozott mások mellett Ho Si Minh. A franciák a második világháborúig tudták fenntartani uralmukat gyarmatuk felett. A Csendes-óceánon dúló háború folyományaként a japánok 1941-ben megszállták Francia Indokínát. Francia Indokína ekkor Japán szövetségese, a náci Németország által megszállt Vichy Franciaország igazgatása alatt állt. Vietnám természeti kincseit a Japán Császárság katonai szükségleteinek szolgálatában aknázták ki.
1941-ben lett jelentős a Ho Si Minh vezetése alatt álló Việt Minh – egy kommunista és nacionalista felszabadítási mozgalom. Célja a Franciaországtól független Vietnám volt, és harcolt a japán megszállás ellen. 1945-ben Japán katonai vereséget szenvedett és megbukott vietnámi bábkormánya. A Việt Minh megszállta Hanoit és ideiglenes kormányt hozott létre, amely kikiáltotta az ország függetlenségét szeptember 2-án. Ugyanabban az évben Franciaország csapatokat küldött a francia uralom helyreállítására. Háború tört ki a Việt Minh és a francia csapatok között, amely 1954. július 20-áig tartott.
A Việt Minh súlyos veszteségeket szenvedett. A kínai és szovjet támogatás ellenére állományának harmadát elvesztette az amerikaiak és a hozzájuk hű vietnámiak által támogatott franciákkal vívott harcban. Végül azonban stratégiai győzelmet arattak a Điện Biên Phủ-i csatában. Ezt követően 1954-ben, a tűzszünet kihirdetése után Genfben tárgyalások kezdődtek. A francia gyarmati közigazgatást felszámolták, Francia Indokínát feloszlatták. Vietnámot kettéosztották. Az északi részen megalakult Ho Si Minh Vietnámi Demokratikus Köztársasága, délen pedig Bảo Đại császár Vietnám Állama. A kettő között a 17. szélességi fok mentén demilitarizált övezetet hoztak létre. Az 1954-es egyezmény kifejezetten megtiltotta harmadik erő beavatkozását.
Amerikaiak
[szerkesztés]Amerikai tanácsadói javaslatára Vietnám Állam miniszterelnöke, Ngô Đình Diệm eltávolította hatalomból Bảo Đại császárt. Ennek eszköze egy meghamisított népszavazás volt, amelyet testvére, Ngô Đình Nhu szervezett. Ezután a Vietnámi Köztársaság elnöke Ngo Dinh Diệm lett. A genfi egyezmények értelmében 1956-ban egész Vietnámban választást kellett volna tartani, de Diệm elutasította megtartását, annak ellenére, hogy Észak ismételten felhívta a választások módjáról tartandó tárgyalásokra.
A kommunista nacionalista Nemzeti Felszabadítási Front partizánháborúba kezdett az 1950-es évek végén Észak-Vietnám támogatásával. Céljuk Diệm kormányának megdöntése volt, amelyet hivatalos közleményeikben „továbbélő gyarmati rezsimnek” neveztek.
Diệm maga katolikus volt, kormánya előjogokat biztosított a katolikusoknak. Betiltotta a buddhista zászló használatát, az emiatt kitört zavargásban a tömegbe lőttek. 1963-ban a buddhista válságnak nevezett tömegtüntetések sora következett. Diệm ellenzése dacára testvére a pagodák ellen támadásokat szervezett, melyek közül legnevezetesebb a Xa Loi pagoda megtámadása. Az amerikaiak viszonya megromlott Diệmmel, majd puccs következett, amelyben Diệmet meggyilkolták.
Diệm halálát katonai puccsok sorozata követte. Gyakran még egy hónapot sem bírtak ki a rezsimek a következő puccsig. Ebben a helyzetben érték el első katonai győzelmeiket a kommunisták. Hogy Vietnámot megvédje a kommunista felkelőktől, az amerikaiak növelték katonai tanácsadóik számát. 1965-ben már hadműveletekben is részt vettek amerikai erők, amelyek létszáma a csúcsponton meghaladta az 500 000-et. Az 1968-as Tết-offenzíva idején észak-vietnámi csapatok délen támadtak jelentős célpontokat. A Nemzeti Felszabadítási Front kommunista erőit a Ho Si Minh-ösvényen látták el utánpótlással, amely Laosz és Kambodzsa területére is átnyúlt. Az amerikai elnök engedélyezte Laosz és Kambodzsa bombázását. Ezt akkor titokban tartották az amerikai kongresszus előtt.
A növekvő veszteségek hatására és a beavatkozással szembeni hazai és nemzetközi ellenállással szembesülve az Egyesült Államok megkezdte a hadszíntér átadását a dél-vietnámi katonaságnak (Nixon-doktrína); a folyamat neve „vietnamizálás” volt. Vegyes eredményt értek el. Az 1973. január 27-én kötött párizsi békeszerződés szerint az Egyesült Államok hivatalosan elismerte Vietnám függetlenségét az 1954-es genfi egyezmények szerint. Minden amerikai csapatot kivontak 1973. március 29-ére. Ezzel a nagyobb hadműveletek véget értek, de korlátozott harcok folytak 1975 tavaszáig. Akkor az északiak hadjáratot indítottak dél ellen, amelynek a végén 1975. április 30-án elesett Saigon. Dél-Vietnám rövid ideig az északiak katonai megszállása alatt álló Dél-vietnámi Köztársasággá alakult, majd hivatalosan egyesítették a kommunisták uralma alatt álló Vietnámi Szocialista Köztársasággal 1976. július 2-án.
Kommunisták
[szerkesztés]Amikor a lebombázott országban átvették a hatalmat, a vietnámi kommunisták betiltották a többi politikai pártot, bebörtönözték Dél-Vietnám tisztviselőit és katonáit, átnevelő táborba küldték őket. Kollektivizálták a mezőgazdaságot és a gyárakat. A háborútól elpusztított ország lassan épült újjá, a kommunista rezsim súlyos humanitárius és gazdasági nehézségekkel szembesült. Milliók menekültek csónakokon, nemzetközi humanitárius válságot okozva.
1979-ben a vietnámi hadsereg megszállta Kambodzsát (kambodzsai–vietnámi háború), és eltávolította a hatalomból a vörös khmereket. Emiatt megromlott a viszony Kínával, amely rövid időre betört Észak-Vietnámba 1979-ben (kínai–vietnámi háború). Vietnám 1989-ben vonta ki csapatait Kambodzsából.
Történelmi változás következett be 1986-ban. A kommunista párt a kínai gazdasági reformhoz hasonló gazdasági és politikai reformokat kezdeményezett, szocialista irányultságú piacgazdasággá alakítva az országot. Az állam hatalma változatlan maradt, de lehetővé vált a mezőgazdasági üzemek és más vállalkozások magántulajdona, leépítették a korlátozásokat és bátorították a külföldi tőkebefektetést. A reformok elősegítették az ország újraintegrációját a globális gazdaságba és politikába.
21. század
[szerkesztés]Vietnám gazdasága napjainkban a leggyorsabban növekvők közé tartozik a világon, ezért ez az ország is az ún. új „kis tigrisek” közé tartozik.
További információk
[szerkesztés]