„Tukán csillagkép” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
24. sor: 24. sor:


==Története, mitológia==
==Története, mitológia==
A Tukán egyike azoknak a [[csillagkép]]eknek, amelyeket [[Petrus Plancius]] vezetett be [[Pieter Dirkszoon Keyser]] és [[Frederick de Houtman]] megfigyelései alapján. Először egy 35 cm. átmérőjű éggömbön tette közzé [[1597]]-ben vagy [[1598]]-ban, [[Amszterdam]]ban, Plancius és [[Jodocus Hondius]]. Csillagatlaszban először [[1603]]-ban jelent meg [[Johann Bayer]] ''[[Uranometria|Uranometriájában]].
A Tukán egyike azoknak a csillagképeknek, amelyeket [[Petrus Plancius]] vezetett be [[Pieter Dirkszoon Keyser]] és [[Frederick de Houtman]] megfigyelései alapján. Először egy 35 cm. [[átmérő]]jű éggömbön tette közzé [[1597]]-ben vagy [[1598]]-ban, [[Amszterdam]]ban, Plancius és [[Jodocus Hondius]]. Csillagatlaszban először [[1603]]-ban jelent meg [[Johann Bayer]] ''[[Uranometria|Uranometriájában]]''. A csillagkép [[Dél-Amerika]] és [[Közép-Amerika]] jellegzetes, vastag [[csőr]]ű [[madár|madarát]] ábrázolja.


==Látnivalók==
==Látnivalók==

A lap 2009. október 8., 18:29-kori változata

Tukán csillagkép
Adatok
Latin névTucana
Latin birtokos esetTucanae
RövidítésTuc
Rektaszcenzió22h 08m – 1h 25m
Deklináció-56° 20’ – -75° 20’
Területe295 négyzetfok
Nagyság szerinti helyezés48
Teljesen láthatóészaki 15°-tól déli 90°-ig
Legfényesebb csillag (α Tucanae)
fényessége2,86m
Szomszédos csillagképek

A Tukán (latin: Tucana) egy csillagkép.

Története, mitológia

A Tukán egyike azoknak a csillagképeknek, amelyeket Petrus Plancius vezetett be Pieter Dirkszoon Keyser és Frederick de Houtman megfigyelései alapján. Először egy 35 cm. átmérőjű éggömbön tette közzé 1597-ben vagy 1598-ban, Amszterdamban, Plancius és Jodocus Hondius. Csillagatlaszban először 1603-ban jelent meg Johann Bayer Uranometriájában. A csillagkép Dél-Amerika és Közép-Amerika jellegzetes, vastag csőrű madarát ábrázolja.

Látnivalók

Csillagok

Kettős csillagok

  • δ Tucanae: 4m-s csillag kilencedrendű kísérővel, a megfigyelése már kis távcsővel is lehetséges.
  • κ Tucanae: ötöd- és hetedrendű csillagok alkotják, a megfigyeléséhez kis távcső is elegendő.

Többtagú rendszer

  • β Tucanae: látcsővel csak egy negyed- és egy ötödrendű komponensből álló kettőscsillag látható, de kis távcsővel a főcsillag már két negyedrendű, kékesfehér színű komponensre bontható.
β Tucanae

Mélyégi objektumok

Forrás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Tucana című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Iodalom

Commons:Category: Tucana
A Wikimédia Commons tartalmaz Tukán csillagkép témájú médiaállományokat.