Beetlejuice Beetlejuice
| Beetlejuice Beetlejuice (Beetlejuice Beetlejuice) | |
| 2024-es amerikai film | |
| Rendező | Tim Burton |
| Producer |
|
| Műfaj |
|
| Forgatókönyvíró | |
| Főszerepben | |
| Zene | Danny Elfman |
| Operatőr | Haris Zambarloukos |
| Gyártás | |
| Gyártó |
|
| Ország | |
| Nyelv | angol |
| Forgatási helyszín | |
| Játékidő | 104 perc[1] |
| Költségvetés | 100 millió USD[2] |
| Képarány | 1,85:1 |
| Forgalmazás | |
| Forgalmazó | |
| Bemutató | |
| Korhatár | |
| Bevétel | 153,4 millió USD[3] |
| Kronológia | |
| Előző | Beetlejuice – Kísértethistória |
| További információk | |
A Wikimédia Commons tartalmaz Beetlejuice Beetlejuice témájú médiaállományokat. | |
A Beetlejuice Beetlejuice 2024-ben bemutatott amerikai horror-filmvígjáték Tim Burton rendezésében. A Beetlejuice – Kísértethistória (1988) folytatása. A főbb szerepekben Michael Keaton, Winona Ryder, Catherine O’Hara, Justin Theroux és Monica Bellucci látható.
Az Amerikai Egyesült Államokban 2024. szeptember 6-án jelent meg a Warner Bros. Pictures forgalmazásában. Magyarországon egy nappal korábban, szeptember 5-én mutatta be az InterCom.[4][5]
Cselekmény
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]Lydia Deetz a házigazdája a Szellemház nevű természetfeletti talk show-nak, amelyet barátja, Rory készít. Egy szegmens felvétele közben Lydia látomásokat lát a közönségben a Betelgeuse szellemről, aki több mint harminc évvel korábban kísértette a családját.
Nem sokkal később Delia, Lydia mostohaanyja megosztja a hírt apja, Charles haláláról, akit egy cápa evett meg. Útban Winter Riverbe a temetési szertartásra, a Deetz család túlélő tagjai felveszik Lydia elhidegült lányát, Astridot az internátusból. A gyászszertartást követően Rory megkéri Lydia kezét, aki vonakodva elfogadja, Astrid pedig elmenekül és találkozik Jeremyvel, aki az esküvő előtt meghívja őt magához. Halloweenkor Astrid megtudja, hogy Jeremy egy szellem, aki a segítségét kéri, hogy helyreállítsa az életét. Megígéri Astridnak, hogy ha segít neki, újra találkozhat az apjával, Richarddal, aki két évvel korábban eltűnt Dél-Amerikában. Ők ketten belépnek a túlvilágra, miután Astrid elmond egy varázsigét a nemrég elhunytak kézikönyvéből. Lydia felfedezi Jeremy gyilkos múltját, és vonakodva kéri Betelgeuse-t, hogy segítsen Astrid visszaszerzésében. Betelgeuse beleegyezik, de azt követeli, hogy Lydia menjen hozzá feleségül, így a férfi a halandó világban maradhat, és a túlvilágon elkerülheti bosszúszomjas volt feleségét és gyilkosát, Delorest.
Lydia beleegyezik a házasságba. Betelgeuse és Lydia pedig a túlvilági vasútállomásra megy, hogy megakadályozzák Astridot abban, hogy felszálljon a "lélekvonatra", amely a lelkeket a túlvilágra szállítja. A varázsige elmondásával Astridot rávették, hogy helyet cseréljen Jeremyvel, hogy az visszanyerje az életét. Miközben a peronra kísérik, Astrid észreveszi, hogy az állomás egyik alkalmazottja Richard, aki megmenti Lydiát és Astridot, és segít nekik visszatérni Winter Riverbe. Betelgeuse, aki Jeremy-t a pokolba küldte, Delia segítségét kéri, hogy visszatérhessen a halandók világába, miután egy kígyómarás miatt a túlvilágra küldte.
Egy közeli templomba Lydia és Astrid érkezik, miközben Rory az oltárnál várakozik. Betelgeuse Delia segítségével eltéríti az esküvőt, és igazságszérumot fecskendez Roryba, hogy felfedje szándékát, hogy Lydiát a pénzéért veszi feleségül. A feldühödött Lydia megüti Roryt. Miközben Betelgeuse arra készül, hogy feleségül vegye Lydiát, egy dühös Delores érkezik, hogy szembeszálljon vele. Astrid a kézikönyv segítségével egy homokféreget ereszt a templomba, amit Betelgeuse eltérít, és az egészben felfalja Delorest és Roryt. A szertartás meghiúsul, mivel Lydia és Astrid felfedik, hogy Betelgeuse megszegte a kézikönyv szabályait és a szerződését azzal, hogy Lydiát a túlvilágra hozta, így Lydia visszaküldheti őt a túlvilágra. Ezután Lydia és Astrid megerősítik Deliát a szeretetükről, amint az átmegy a túlvilágra, ahol újra találkozik Charles-szal, mielőtt felszáll a lélekvonatra, hogy a mennyországba menjen.
Nem sokkal később Lydia leforgatja a Szellemház utolsó epizódját, és inkább Astriddal tölti az idejét. Ennek ellenére Lydiának továbbra is rémálmai vannak Betelgeuse-ról, köztük egy álom, amelyben Astrid hozzámegy egy Vlad nevű férfihoz, majd megszüli Betelgeuse gyermekét. Miután felébredt az ágya szélére néz traumatizáltan.
Szereplők
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]| Szereplő | Színész | Magyar hang[6] | Leírás |
|---|---|---|---|
| Betelgeuse | Michael Keaton | Csankó Zoltán | Túlvilági szellem és "bio-ördögűző", aki feleségül akar venni valakit az élők birodalmából. |
| Lydia Deetz | Winona Ryder | Pálfi Kata | Egykori gót tinédzser, aki 1988-ban majdnem hozzáment Betelgeuse-hoz, Astrid Deetz édesanyja és a Szellemház háziasszonya. |
| Delia Deetz | Catherine O’Hara | Vándor Éva | Lydia mostohaanyja, Astrid mostohanagyanyja és Charles Deetz özvegye, aki egy igazi művészeti kiállítás háziasszonya egy londoni galériában. |
| Astrid Deetz | Jenna Ortega | Staub Viktória | Lydia tinédzser lánya és Delia mostohaunokája. |
| Rory | Justin Theroux | Zámbori Soma | Lydia jelenlegi barátja és televíziós producer. |
| Delores LaVerge | Monica Bellucci | Létay Dóra | Betelgeuse volt felesége, aki életében egy titokzatos nő és egy lélekszívó boszorkány volt, aki évszázadokkal korábban, a fekete pestis idején megmérgezte Betelgeuse-t, mielőtt az bosszúból egy fejszével megölte őt. |
| Wolf Jackson | Willem Dafoe | Epres Attila | Szellemdetektív, aki életében egy B-filmes akciósztár volt. |
| Jeremy Frazier | Arthur Conti | Katona Péter Dániel | Fiatal fiú, aki Astrid szerelme. |
| Damien atya | Burn Gorman | Pataki Ferenc | Tiszteletes Winter Riverben. |
| Jane Butterfield Jr. | Amy Nuttall | Ruttkay Laura | Helyi ingatlanügynök, Jane Butterfield lánya. |
| Richard | Santiago Cabrera | Dévai Balázs | Astrid apja és Lydia korábbi férje, aki Dél-Amerikában tűnt el. |
| Gondnok | Danny DeVito | Ujréti László | Túlvilági házmester, aki öngyilkos lett. |
| Vlad | Filipe Cates | N/A | Vámpírnak öltözött fiatalember Erdélyből. |
| Bob | Nick Kellington | N/A | Zombi, aki a Neitherlandban lakik. |
Magyar változat
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]- Magyar szöveg: Tóth Tamás
- Hangmérnök: Cs. Németh Bálint
- Vágó: Sári-Szemerédi Gabriella
- Gyártásvezető: Cabello-Colini Borbála
- Szinkronrendező: Báthory Orsolya
- Produkciós vezető: Hagen Péter
A szinkront a Mafilm Audio Kft. készítette.
A film készítése
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]A Beetlejuice – Kísértethistória (1988) sikere után a The Geffen Film Company gyorsított ütemben készítette el a folytatást. 1990-ben két Beetlejuice-folytatás forgatókönyvére adtak megbízást: az elsőt, a Beetlejuice in Love címűt Warren Skaaren írta, aki alaposan átdolgozta az első film forgatókönyvét. Skaaren nem sokkal azután halt meg, hogy leadta a forgatókönyvének első vázlatát.[7] Ugyanebben az évben Tim Burton felbérelte Jonathan Gemst, hogy írjon egy lehetséges Beetlejuice-folytatást Beetlejuice Goes Hawaiian címmel.[8] Michael Keaton és Winona Ryder beleegyezett a filmbe, azzal a feltétellel, hogy Burton rendezi, de mind ő, mind Keaton elfoglalt lett a Batman visszatér című film miatt.[9]
Burton még 1991 elején is érdeklődött a Beetlejuice Goes Hawaiian iránt. Lenyűgözte Daniel Waters munkája, ezért Burton megkereste őt, hogy írja át a filmet. Végül azonban leszerződtette Waters-t a Batman visszatér forgatókönyvének megírására.[10] 1993 augusztusára David Geffen producer felbérelte Pamela Norrist, hogy írja újra forgatókönyvet.[11] 1996-ban a Warner Bros. megkereste Kevin Smith-t, hogy írja újra a forgatókönyvet, de visszautasította az ajánlatot. 1997 márciusában a Gems kiadott egy közleményt, mely szerint "A Beetlejuice Goes Hawaiian forgatókönyve még mindig a The Geffen Company tulajdonában van, és valószínűleg soha nem fog elkészülni. Most már amúgy sem lehetne megcsinálni. Winona túl öreg a szerephez, és csak úgy tudnák megcsinálni, ha teljesen lecserélnénk a szereplőket." Burton az évek során több más folytatás-ötletet is fontolóra vett.[9]
2011 szeptemberében a Warner Bros. szerződtette Seth Grahame-Smith-t, azzal a szándékkal, hogy "egy olyan történetet csináljon, amely méltó a folytatáshoz".[12] 2015 januárjában Grahame-Smith író az Entertainment Weeklynek elmondta, hogy a forgatókönyv elkészült, és hogy ő és Burton az év végéig el akarják kezdeni a Beetlejuice 2. forgatását.[13] 2017 októberében Mike Vukadinovich-ot szerződtették a forgatókönyv újraírására.[14] 2019 áprilisában a Warner Bros. kijelentette, hogy a folytatást félretették.[15]
2022 februárjában ismét bejelentették a folytatást, amelyet ezúttal Brad Pitt stúdiója, a Plan B Entertainment készített a Warner Bros. mellett.[16] 2022 októberében Burton kijelentette, hogy nem vesz részt a projektben, de napokkal később visszakozott.[17] Burton végül visszatért a film rendezőjeként.[18]
Forgatás
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]A forgatás eredetileg 2022 közepén kezdődött volna.[19] Végül 2023. május 18-án kezdődött el a forgatás a Princess Helena College környékén Prestonban.[20] A külső forgatásra East Corinthban került sor 2023 közepén.[21] 2023 júliusában a SAG-AFTRA sztrájkja miatt felfüggesztették a forgatást.[22] 2023. november 16-án Melrose-ban folytatódott a forgatás.[23] 2023. november 30-án Vermontban fejeződött be.[24]
Jegyzetek
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]- ↑ "Beetlejuice Beetlejuice (12A)". BBFC. 2024. augusztus 19. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ Rubin, Rebecca (2024. szeptember 4.). "'Beetlejuice Beetlejuice' Aims to Clear $100 Million in Scary-Good Opening Weekend". Variety. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ "Beetlejuice Beetlejuice". Box Office Mojo. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ D'Alessandro, Anthony (2023. május 9.). "'Beetlejuice 2' Sets 2024 Fall Release Date". Deadline Hollywood. 2023. május 9. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ "Mozi-, stream- és sorozatkalendárium 2024". IGN. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ Beetlejuice Beetlejuice az Internetes Szinkron Adatbázisban (magyarul)
- ↑ Umland, Samuel J. (2015). The Tim Burton Encyclopedia. Rowman & Littlefield Publishers. 42-43. o. ISBN 9780810892002.
- ↑ Salisbury, Mark; Burton, Tim (2006). Burton on Burton. Faber and Faber. 145. o. ISBN 0-571-22926-3.
- 1 2 Ferrante, Anthony (1997. március). "Hidden Gems". Fangoria: 53–56.
- ↑ Sloane, Judy (1995. augusztus). "Daniel Waters on Writing". Film Review: 67–69.
- ↑ Brodie, John (1993. augusztus 26.). "Twentieth, Norris-Clay ink pact". Variety. 2016. március 5. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2022. április 19.
- ↑ Fleming, Mike (2011. szeptember 6.). "KatzSmith Duo Makes First-Look Warner Bros Deal, Will Bring 'Beetlejuice' Back From Dead". Deadline Hollywood. 2012. június 22. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ Breznican, Anthony (2015. január 16.). "'Beetlejuice' 2, 'Something Wicked,' 'Gremlins,' vampires galore: Seth Grahame-Smith's 2015 to-do list". Entertainment Weekly. 2015. szeptember 24. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
{{cite magazine}}: More than one of|archivedate=és|archive-date=specified (súgó); More than one of|archiveurl=és|archive-url=specified (súgó) - ↑ Anita Busch (2017. október 12.). "'Beetlejuice 2' Pushes Forward With New Writer At Warner Bros. – Deadline". Deadline. 2019. április 7. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ Alexander, Bryan (2019. április 2.). "Tim Burton's 'Beetlejuice' sequel is stuck in the afterlife waiting room". USA Today. 2019. április 7. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ Grobar, Matt (2022. február 28.). "'Beetlejuice 2': Brad Pitt's Plan B Boards Sequel In Early Development At Warner Bros". Deadline Hollywood. 2022. március 31. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ Goodfellow, Melanie (2022. október 22.). "Tim Burton Addresses "Surreal" U.K. Politics, 'Beetlejuice 2' & Why 'Dumbo' Will Likely Be His Last Film With Disney – Lumière Festival Tim Burton Jamboree Continues". Deadline Hollywood. 2022. november 19. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ Macnab, Geoffrey (2023. szeptember 9.). "Tim Burton on cancel culture and his Beetlejuice sequel: 'I used to think about society as like the angry villagers in Frankenstein'". The Independent. 2023. szeptember 10. dátummal az eredetiből archiválva.
{{cite news}}: Unknown parameter|accessSeptember 8, 2024date=ignored (súgó) - ↑ Anderson, Jenna (2022. február 28.). "Beetlejuice 2 With Michael Keaton and Winona Ryder Reportedly Being Produced by Brad Pitt's Plan B". ComicBook. 2022. március 21. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ McArdle, Tommy (2023. május 18.). "Winona Ryder Seen in Costume as Her 'Beetlejuice' Character — 36 Years Later! — in Tim Burton's Sequel". People. 2023. május 29. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ Weinstein, Ethan (2023. június 4.). "Like a ghost cloaked in NDAs, Beetlejuice 2 quietly begins production in East Corinth". VTDigger. 2023. június 4. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ Gonzalez, Umberto (2023. július 14.). "Here Are All The Movies Affected by the SAG-AFTRA Strike From Deadpool 3 to Mission: Impossible 8 (Photos)". TheWrap. 2023. július 14. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ Botelho, Darren (2023. november 15.). "Production of 'Beetlejuice' sequel resumes in Melrose". NBC Boston. 2023. november 16. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
- ↑ Piña, Christy (2023. november 30.). "Beetlejuice 2 Wraps Production in Vermont". The Hollywood Reporter. 2023. november 30. dátummal az eredetiből archiválva. Hozzáférés: 2024. szeptember 8.
További információk
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]- Hivatalos oldal

- Beetlejuice Beetlejuice a PORT.hu-n (magyarul)

- Beetlejuice Beetlejuice az Internet Movie Database-ben (angolul)

- Beetlejuice Beetlejuice a Rotten Tomatoeson (angolul)

- Beetlejuice Beetlejuice a Box Office Mojón (angolul)

