Ugrás a tartalomhoz

Őry Huba

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Csurla (vitalap | szerkesztései) 2021. április 16., 14:50-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Elismerések)
Őry Huba
Született1927. július 16.
Arad
Elhunyt2015. december 4. (88 évesen)
Bréma
Állampolgárságanémet
Foglalkozása
SablonWikidataSegítség

Őry Huba (Arad, 1927. július 16.Bréma, 2015. december 4.) németországi magyar gépészmérnök, repülőmérnök, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja.

Életpálya

Alapképzése során elsajátította a magyart, a románt, a franciát, a németet és a latint, később tanult meg angolul és oroszul. Középiskolából indulva a második világháború katonája lett, csak a háború után tudott érettségizni. 1945 őszétől a Műegyetem hallgatója. 1949-től a Repülőgépek Tanszékén tanársegéd, majd docens.

Az 1956-os forradalom idején Franciaországba emigrált, ahol a Snecma SA (Société Nationale d’Étude et de Construction de Moteurs d’Aviation) multinacionális repülőgép-és rakéta-motorgyártó központban kezdett dolgozni. A Coeloptere nevet viselő, merőlegesen (helyből) felszállni képes repülőgép kifejlesztésében vett részt. 1959-től bekapcsolódott az űripari igények teljesítésébe. A francia és német együttműködés alapján közösen dolgozó német szakemberek felkérték, hogy szakmai ismereteit a német rakétaipar fejlesztésére fordítsa. A Focke-Wulf Flugzeugbau AG fejlesztő munkatársa lett. A Müncheni Műszaki Egyetemen műszaki doktori címet szerzett. 1976-ban megpályázta a tanszékvezetői és az Aacheni Műegyetem Könnyűszerkezetek Intézete (RWTH, Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen) vezetői pozícióját.

Számos európai és más nemzetközi űrhajózási programok, űrszondák, mesterséges holdak és hordozórakéták kifejlesztésében vett részt vagy irányította azokat. A repülőgépek és űrhajók szerkezetére, azok statikai és dinamikai számításaira, vékony falú héjszerkezetek stabilitására vonatkozó tervezetei és szimulációs kísérletei a legrangosabb szakemberek sorába emelték. Legjelentősebb eredményei az Ariane hordozórakéta család, a Helios-program és a Spacelab űrlaboratórium tervezéséhez és sikeres kifejlesztéséhez kapcsolódnak.

Az általa vezetett intézet az űrhajók és repülőgépek fejlesztése mellett héjszerkezetek, kompozitanyagok vizsgálatával is foglalkozik. A rugalmas, vékony falú, könnyű szerkezetű anyagokra vonatkozó statikai és dinamikai számításokat is végzi. Tudományterületén a „top aerospace structures expert” (űrhajószerkezetek csúcsszakértője) elismerő jelzővel illetik. Irányításával az intézet a nyugat-európai repülőgépgyártás legnagyobb szabású vállalkozásában, az Airbus-programban vesz részt.

1977-1999 között az aacheni egyetem tanszékvezető professzora. Aktív oktatói tevékenységet folytatva, űrhajómérnökök egész generációját képezte kiváló szakemberré. 31 mérnök és 1 fizikus irányítása alatt doktorált.

Elismerései

  • 1986-ban a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tiszteletbeli doktorrá avatta (Doctor honoris causa),
  • 1988-ban a Nemzetközi Űrhajózási Akadémia rendes tagjai sorába választotta,
  • 1990-től a Magyar Tudományos Akadémia tagja,
  • 1999-ben a Műegyetemen aranydiplomát kapott,

Források

További információk