Ugrás a tartalomhoz

Pester Lloyd

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Alfa-ketosav (vitalap | szerkesztései) 2021. május 15., 21:26-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎A második időszaki lap: kötőjel)
Pester Lloyd
OrszágMagyarország
Alapítva
Megszűnt
Nyelvnémet
ISSN1217-9663
A Pester Lloyd weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Pester Lloyd témájú médiaállományokat.

A Pester Lloyd két, egymástól független magyarországi német nyelvű időszaki lap címe. Az eredeti 1854 és 1945 között, a második 1994-től jelent meg, 2009-től kizárólag online formában.

Az eredeti lap

Az 1854. január 1-jével indult Pester Lloydot főleg a németül is olvasó pesti polgárság olvasta. Első szerkesztője Weisz János volt. A magyar társadalom termelő köreinek érdekét képviselte, szabadelvű eszmeiséget terjesztett, s a német nyelvterület számára a magyar államiságot, kultúrát közvetítette azoknak az olvasóknak, akik Magyarországról a nem mindig elfogulatlan, sokszor magyarellenes bécsi lapok híradásaiból tájékozódtak. A Kiegyezés után Falk Miksa lett a főszerkesztője. Közgazdasági szerkesztője Deutsch Antal volt. 1872-ben a Pester Lloyd kötelékébe lépett, mint főszerkesztő-helyettes Veigelsberg Leó. Az első világháború előtt Bertha von Suttner osztrák Nobel-békedíjas író és Herzl Tivadar cikkeit is közölte a lap. 1918-tól 1919-ig közgazdasági szerkesztője Bari Ágoston volt. A két világháború között a lap munkatársa volt Térey Edit és Turóczi-Trostler József. Az 1930-as években többek között Thomas Mann, Kosztolányi Dezső, Molnár Ferenc, Stefan Zweig, Joseph Roth, Egon Erwin Kisch, Alfred Polgar, Franz Werfel és Felix Salten is publikált a lapban. 1945 áprilisában beszüntette működését.

A második időszaki lap

1994. szeptember 7-én független, német nyelvű hetilapként újraindult, mint Magyarország legnagyobb példányszámban megjelenő idegen nyelvű lapja (Chefredakteur: Gotthard B. Schicker). 2009. június eleje óta kizárólag online formában jelenik meg. Irányzatában kritikusan lép fel a 2010 óta kormányzó Orbán-kormánnyal szemben.

Ismert munkatársai 1854-től

Kapcsolódó szócikkek

Külső hivatkozások