Orendy Norbert

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Dudva (vitalap | szerkesztései) 2020. november 8., 21:36-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (−Kategória:Háborús bűnösök; −Kategória:Kivégzett személyek; +Kategória:Kivégzett magyar háborús bűnösök (a HotCattel))
Orendy Norbert
Született1898. november 17.
Beszterce
Elhunyt1946. június 18. (47 évesen)
Budapest
Foglalkozásakatona
SablonWikidataSegítség

Orendy Norbert (Beszterce, 1898. november 17.Budapest, 1946. június 18.) magyar csendőrezredes a második világháború idején.

Élete

Az első világháborúban a fronton harcolt katonaként, majd 1919-ben belépett a Nemzeti Hadseregbe. 1921-ben jelentkezett a csendőrtiszti tanfolyamra. Ezt követően a székesfehérvári csendőrkerületnél szolgált, itt ismerkedett meg Vajna Gábor révén a Hungarista mozgalommal. 1936-1938 között Budapesten teljesített szolgálatot. Részt vett a felvidéki bevonulásban, majd 1939-ben Ungvárra helyezték. 1940-ben részt vett az Észak-erdélyi bevonulásban.

1941-ben a csendőrtiszti tanfolyamra vezényelték tanári minőségben. 1943-ban a csendőrség szabályzatszerkesztő csoportját vezette, majd 1944 januárjától Borszékre került, ahol különböző csendőr-sítanfolyamok parancsnoka lett. Ugyanez év augusztusától frontszolgálatot teljesített a 2. magyar hadsereg kötelékében harcoló csendőrök parancsnokaként.

Horthy Miklós sikertelen kiugrási kísérlete és a nyilas puccs után a Nemzeti Számonkérő Különítmény parancsnoka lett. Ebben a minőségében Radó Endre segítségével számos nyomozást folytatott antifasiszta ellenállók ellen, de számos katonatisztet is letartóztatott, akik nem rokonszenveztek a nyilas mozgalommal (a legismertebb Szombathelyi Ferenc egykori vezérkari főnök volt). Az ő parancsára tartóztatta le Radó Endre Bajcsy-Zsilinszky Endrét, valamint Kiss Jánost és társait, akiket később ki is végeztek.

A nyilas kormánnyal ő is Németországba menekült a szovjetek elől, ám itt 1945 májusában Engertshamban amerikai fogságba esett, akik a heilbronni fogolytáborba szállították, majd kiadták Magyarországnak, mint háborús bűnöst. A népbíróság halálra ítélte és 1946. június 18-án kötél által kivégezték.

Források

Láday István egykori belügyi államtitkár börtönben írt feljegyzései