Nádaskai-zsomboly

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szenti Tamás (vitalap | szerkesztései) 2021. január 9., 06:56-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎További információk)
Nádaskai-zsomboly
A Nádaskai-zsomboly bejárata
A Nádaskai-zsomboly bejárata
Hossz24 m
Mélység16,5 m
Magasság0 m
Függőleges kiterjedés16,5 m
Tengerszint feletti magasság515 m
Ország Magyarország
TelepülésTornanádaska
Földrajzi tájAggteleki-karszt
Típuszsomboly
Barlangkataszteri szám5452-66
Elhelyezkedése
Nádaskai-zsomboly (Magyarország)
Nádaskai-zsomboly
Nádaskai-zsomboly
Pozíció Magyarország térképén
é. sz. 48° 34′ 09″, k. h. 20° 46′ 13″Koordináták: é. sz. 48° 34′ 09″, k. h. 20° 46′ 13″

A Nádaskai-zsomboly az Aggteleki Nemzeti Park területén található barlang. Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt többi barlangjával együtt 1995 óta a Világörökség része.

Leírás

Az Alsó-hegy fennsíkján, a tornanádaskai Hadik-kastély felett, a Vecsem-bükk csúcsától 79°-ra, attól 3180 méterre, a Borsodi-zsombolytól körülbelül 200 méterre nyílik. Az Alsó-hegy magyarországi részén ez a zsomboly található legkeletebben. Közelében található a Humusz-lyuk. Tornanádaskától a sárga sáv turistajelzésű úton a fennsík pereméig kell menni, ahol a turistaútról keleti irányba letérve érhető el bejárata, amely a barlang legmagasabban lévő pontja. Turistatérképek jelölik a barlang helyét. Egy töbör déli oldalában nyílik nagy bejárata.

A bejárati akna 2–3 méter átmérőjű és terembe vezet. A teremben szép cseppkövek láthatók. Vízszintes kiterjedése 7,5 méter. Nincs lezárva, de bejárásához engedély, 20 méter kötél és kötéltechnikai eszközök alkalmazása szükséges.

Előfordul irodalmában Nádaskai-sziklaüreg (Csernavölgyi, Hegedűs, Molnár 1977), Nádaskai sziklaüreg (Bertalan 1976) és Nádaskai zsomboly (Balázs 1957) neveken is. 1965-ben volt először Nádaskai-zsombolynak nevezve a barlang az irodalmában. Az MKBT Beszámoló 1975 második félévi kiadványában szerepel egy Lombos-zsomboly nevű barlang, amely lehet, hogy a Nádaskai-zsomboly Kordos László feltételezése szerint.

Kutatástörténet

Az 1957. évi ismertetése szerint 10 méter mély és 10 méter hosszú, valamint Kadić Ottokár 1921. október 28-án átkutatta, felmérte és leírta. A kéziratban az is olvasható, hogy Kadić Ottokár feljegyzései már nem voltak megtalálhatók. 1974-ben Balás Anna vezetésével a Kossuth Lajos Tudományegyetem Tóthfalusi Sándor Kollégiumának barlangkutatói bontottak egy Lombos-zsomboly nevű barlangot, amely Kordos László szerint lehet, hogy a Nádaskai-zsomboly volt. A bontáskor ember, kutya, vaddisznó, őz, gímszarvas és Capra csontmaradványokat gyűjtöttek. 1975. november 6-ai bejárása alapján 1977-ben írt szpeleográfiai terepjelentésben Nádaskai-sziklaüreg a neve. A terepjelentés szerint a feltérképezett barlang alaprajzi hossza 8 méter, hossza a valóságban 27 méter, vízszintes kiterjedése 8,5 méter és függőleges kiterjedése 16,5 méter.

Az 1976-ban befejezett Magyarország barlangleltára című kéziratban két külön barlangként van leírva, Nádaskai sziklaüreg (108. számú cédula) és Nádaskai zsomboly (109. számú cédula) néven. A kézirat szerint az Alsó-hegy fennsíkjának peremén, Tornanádaskán, töbör aljában nyíló víznyelő jellegű Nádaskai sziklaüregben Kadić Ottokár 1921-ben ásatást végzett és feltérképezte a sziklaüreget. Kadić Ottokár barlangkataszterében a 83. számú barlang. Az Alsó-hegy oldalában, Tornanádaskán, a Hadik-kastély felett nyíló 10 méter hosszú Nádaskai zsombolyt Kadić Ottokár 1921-ben felmérte. Kadić Ottokár barlangkataszterében a 84. számú barlang.

1978-ban a Vörös Meteor TE Tektonik Barlangkutató Csoport négy tagja, Csöndör Gyula, Hegedűs Gyula, Heltay Tamás és Mikó Judit mérték fel és készítettek alaprajz térképet, valamint két függőleges hosszmetszet térképet. Az egyik függőleges hosszmetszet térkép alapján 15,1 méter mély. Az 1978. évi MKBT Beszámolóban jelentek meg először nyomtatásban az 1978-ban szerkesztett térképek. A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat 1982-es Országos Vándorgyűlésén az egyik túracélpont volt.

Az 1984-ben megjelent Magyarország barlangjai című könyv országos barlanglistájában szerepel a barlang két külön barlangként. Az egyik barlangnak Nádaskai-zsomboly, a másik barlangnak Nádaskai-sziklaüreg a neve. A két barlang helye térképen jelölve van. Az 1992-ben kiadott Alsó-hegyi zsombolyatlasz című könyvben jelent meg először nyomtatásban a helyét feltüntető topográfiai térkép és ismét publikálva lettek az 1978-ban szerkesztett térképek. Több adattal együtt fel van tüntetve három irodalmi mű, amelyekben a barlang említve van. 1995 óta az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt többi barlangjával együtt a Világörökség része.

A 2008. szeptember 27-én megrendezett XV. Lakatos Kupa kiadványa szerint 15 méter mély barlang. Nem volt a verseny helyszínei között. Az Alsó-hegy karsztjelenségeiről szóló 2019-ben kiadott könyvben le van írva röviden, fel vannak tüntetve GPS-koordinátái tengerszint feletti magassággal és megjelent az 1978-ban készült két hosszmetszet térkép 4 keresztmetszettel. A kiadványhoz mellékelt helyszínrajzon jelölve van helye. A könyvben az olvasható, hogy 25 méter hosszú, 15 méter mély és 489 méter tengerszint feletti magasságban nyílik.

A KvVM Barlang- és Földtani Osztályon található egy térképlap a zsombolyról, amely valószínűleg az 1978. évi barlangtérképek alapján lett szerkesztve. Ennek a térképlapnak a készítője és készítési ideje ismeretlen. Az osztályon van egy ismeretlen készítési idejű és nem beazonosított rajzolójú (a rajzolónak csak az aláírása látható a térképen) függőleges hosszmetszetet ábrázoló térkép is. A térkép szerint 15 méter mély.

Irodalom

További irodalom

  • Kósa Attila: Az Alsó-hegy zsombolyai. Barlangnapi tájékoztató. MKBT és Tektonik, 1982.

További információk