Jakovlev

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 91.104.8.200 (vitalap) 2021. január 5., 17:44-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Története: elgépelés javítva)
Jakovlev OKB
TípusRészvénytársaság
Alapítva1934
NévadóAlekszandr Szergejevics Jakovlev
SzékhelyMoszkva
VezetőkOleg Fjodorovics Demcsenko
AlapítóAlekszandr Szergejevics Jakovlev
IparágRepülőgépipar
TulajdonosIrkut Corporation
Formarészvénytársaság
TermékekRepülőgépek
AnyavállalataIrkut

A Jakovlev OKB weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Jakovlev OKB témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség
Commons:Category:Yakovlev
A Wikimédia Commons tartalmaz Jakovlev-repülőgépek témájú médiaállományokat.

A Jakovlev tervezőiroda Oroszországban működő repülőgéptervező és -gyártó vállalat. Repülőgépeinek típusjelzése a Jakovlev vezetéknév rövidítése, a Jak (Як). 2004-től az Irkut vállalat része és annak tervezőirodájaként működik Jakovlev Mérnöki Központ néven.

Története

A tervezőirodát Alekszandr Jakovlev alapította 1934-ben, bár maga Jakovlev első motoros repülőgépének, az AIR–1 első repülésének időpontját, 1927. május 12-ét tartotta a tervezőiroda születésnapjának. A szovjet repülőgépiparban használt kódja OKB–115 volt. A tervezőiroda saját gyártási bázisát a 115. sz. repülőgépgyár alkotta.

A tervezőiroda első sikeres típusai a második világháború alatt kifejlesztett légcsavaros vadászrepülőgépek voltak. A tervezőiroda a harci repülőgépeken kívül utasszállító repülőgépek, helikopterek, sport- és gyakorló repülőgépek tervezésével is foglalkozott. A Jakovlev tervezőirodában készült a Szovjetunióban üzembe állított első helyből felszálló vadászrepülőgép. A vállalat tervezte többek között a kisméretű Pcsela távirányítású felderítő repülőgépet is. A cég legutolsó modellje a Jak–130 gyakorló repülőgép, amelynek gyártása Nyizsnyij Novgorodban, a Szokol Repülőgépgyárban folyik.

A tervezőiroda 1992 márciusában Jakovlev Repülőgépgyártó Vállalat néven egyesült a Szmolenszki Repülőgépgyárral. Később a céget privatizálták, és Jak Repülőgépgyártó Vállalat néven működött tovább. Az orosz kormány 2007-ben döntött, hogy Egyesített Repülőgépgyártó Vállalat (Объединённая авиастроительная корпорация) néven egy holdingban vonja össze a nagy repülőgépgyártó vállalatokat, így az RSZK MiG, az Iljusin, a Szuhoj, a Tupoljev, a Jakovlev repülőgépgyártó vállalatokat, valamint az Irkutszki Repülőgépgyárat.

2004-ben a tervezőirodát az Irkut vállalathoz csatolták. Közben jelentősen átalakították. Felszámolták a moszkvai gyártóbázisát, ingatlanait eladták, a korábbi 1400 fős dolgozói létszámot[1] 311-re csökkentették,[2] a megmaradt részeiből pedig létrehozták az Irkut vállalat Jakovlev Mérnöki Központját.

A Jakovlev tervezőiroda repülőgépei

Vadászrepülőgépek

Jak–23
Jak–28

Bombázó és vadászbombázó repülőgépek

Szállító repülőgépek

Utasszállító repülőgépek

Jak–42

Gyakorló-, oktató- és sportrepülőgépek

Jak–24

Többcélú repülőgépek

Helikopterek

Jegyzetek

Források

További információk