Doboka vára

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Varkonyib (vitalap | szerkesztései) 2021. január 31., 16:20-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Története)
Doboka vára
Ország Románia
Mai településDoboka

Épült11. század előtt
Látogathatóigen
LMI-kódCJ-I-s-A-07027
Elhelyezkedése
Doboka vára (Románia)
Doboka vára
Doboka vára
Pozíció Románia térképén
é. sz. 46° 58′ 36″, k. h. 23° 40′ 17″Koordináták: é. sz. 46° 58′ 36″, k. h. 23° 40′ 17″
A Wikimédia Commons tartalmaz Doboka vára témájú médiaállományokat.

A dobokai vár a középkori Doboka vármegye központja volt, jelenleg Doboka községben található Romániában, Kolozs megyében. A romániai műemlékek jegyzékében a CJ-I-s-A-07027 sorszámon szerepel.

Fekvése

Bonchidától nyugatra, a Lóna-patak völgyében, Dobokától keletre található a Várhegy legmagasabb pontján. Kolozsvár irányából az E576-os úton Dés felé közelíthető meg.

Története

Castrum Dubuka államalapítás kori földvár volt, az egykori Doboka vármegye székhelye. Első említése a Váradi Regestrumból való, eszerint 1214-ben Voivoda dobokai várispán szemlét tartott seregén.

A földvár alatt csak utalásból ismert 8-9. századi szláv település, és urnatemető részei kerültek elő. Az ásatások nagy kiterjedésű, négy sáncgyűrűből álló földvárat tártak fel. Valószínűleg a 10. századtól a széki sóbánya közelében lévő vár nemzetségfői központ volt.

A monumentális méretű várkomplexum az erdélyi Árpád-kori védelmi rendszer katonai központja lehetett. A magyar leletek nem korábbiak a 10. század végénél. A jellegzetes rombuszpengéjű nyílhegyek, sima felületű, szögletes átmetszetű nyakperec, huzalból sodort nyak-, avagy karperec, csikózabla-töredék, csiholóvasak „köznépi” jellegű ékszerek és eszközök. A vár (alsó) I. rétegében talált kerámia is egyértelműen jellemző a magyarokra: bordás nyakú „szaltovói” palackfazék és cserépüstök. A három vagy négy korszakon át tovább épített-bővített ispáni vár első korszakát bizánci vagy kijevi orosz műhelyben készített díszes ezüstcsüngők zárják. A 10. század utolsó, a 11. század első évtizedeiből rendkívül sok, 26 kincsleletet találtak lengyel, orosz és bolgár érmekkel. A vár további életére 1–12. századi sarkantyúk, szakás nyílhegy, „majsi típusú” mellkereszttöredék, és főleg az Árpád-kori Magyarország fazekasságának fejlődését mutató kerámiák jellemzők. Az régészeti igazolják a történeti forrásadatokat igazolták: Dobokavár a Szent István-i megyeszervezet kiépítésekor ispáni várként épült, fénykora a 11–12. század volt.[1]

1068-ban innen indult Salamon király Géza és László hercegekkel a besenyők ellen a cserhalmi csatába. Kezdetben királyi vár és az azonos nevű várispánság volt, majd egyike annak a hét várnak, amelyet a király az 1009-ben alapított erdélyi püspökségnek adományozott. A várhoz a következő falvak tartoztak: Cege, Bádok, Kide, Csomafája.

A várispánság utoljára IV. László magyar király 1279-es oklevelében szerepel, miszerint a várhoz tartozó bizonyos földeket a király Mikud bánnak adományozta.

Mátyás király 1467-ben elkobozta a várat akkori tulajdonosától, Dobokai Miklóstól, mert az részt vett a Szentgyörgyi János és Szapolyai grófok vezette összeesküvésben.

Utolsó várnagyát, Bádoki Mátyást Izabella királyné idejében említik. A hagyomány szerint Izabella királyné gyakran időzött a várban, és pénzverdét is állíttatott fel itt, de ennek tárgyi bizonyítékai nincsenek. Valószínűleg a 16–17. századig lakták; a hagyomány szerint Giorgio Basta korában pusztult el.

Az 1800-as évek elején volt egy olyan elképzelés, hogy a vármegye a vár romjain építtesse fel tanácsházát, de ez nem valósult meg. Az 1940-es évek elején kezdődött vár régészeti feltárása.

Leírása

A földvár a Doboka falu határában emelkedő Várhegy tetején épült, nagyjából háromszög alakú földvár, az északi végében egy sánccal körülvett belső várral. A sánc tetejére a 14–15. században 3–5 méter vastag kőfalat emeltek. 1960-ban a vár sáncának kőfalát két méter magasságban helyreállították.

Jegyzetek

Források