Ugrás a tartalomhoz

Alpesi szalamandra

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2019. április 26., 00:49-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta14))
Alpesi szalamandra
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Kétéltűek (Amphibia)
Rend: Farkos kétéltűek (Caudata)
Család: Szalamandrafélék (Salamandridae)
Nem: Salamandra
Faj: S. atra
Tudományos név
Salamandra atra
(Laurenti, 1768)
Elterjedés
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Alpesi szalamandra témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Alpesi szalamandra témájú médiaállományokat és Alpesi szalamandra témájú kategóriát.

Az alpesi szalamandra (Salamandra atra) a kétéltűek (Amphibia) osztályának a farkos kétéltűek (Caudata) rendjéhez, ezen belül a szalamandrafélék (Salamandridae) családjához tartozó faj.

Előfordulása

Az Alpok magasabb részein, a hegyi erdőkben és patakok kövei között él. Franciaország, Németország, Olaszország, Liechtenstein, Svájc, Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina, Szerbia, Montenegró és Albánia területén honos.

Megjelenése

Testhossza 9-15 centiméter. Egyenletesen fénylő fekete színű. Testének két oldalán egy-egy sor jól kivehető szemölcs fut végig, melyeket jellegzetes harántredők választanak el egymástól. Bőre egyébként sima, fején kiemelkedő fültőmirigyek találhatók. A fekete színű alpesi szalamadrák mellett szórványosan sötétbarna állatok is előfordulnak. A fiatalok az öregekhez hasonlítanak.

Salamandra atra

Életmódja

Az alpesi szalamandrát már 400 méter magasságban megtaláljuk, de tulajdonképpeni élőhelye 800 és 3000 méter között fekszik; leggyakoribb a 800 és 2000 méter magas területek között. Tápláléka bogarak, meztelen csigák és férgek.

Szaporodása

A nőstényben, általában csak 2 pete termékenyül meg és indul fejlődésnek. A lárvák még az anya testén belül átalakulnak, 4-5 centiméteresen jönnek a világra.

Védettsége

Az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős fajként tartják nyilván.

Források