Ugrás a tartalomhoz

Acireale

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen B.Zsolt (vitalap | szerkesztései) 2021. május 20., 21:48-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Acireale (Jaciriali)
A dóm
A dóm
Acireale címere
Acireale címere
Acireale zászlaja
Acireale zászlaja
Közigazgatás
Ország Olaszország
RégióSzicília
MegyeCatania (CT)
PolgármesterAntonino Garozzo
VédőszentSaint Veneranda
Irányítószám95024
Körzethívószám095
Forgalmi rendszámCT
Testvérvárosok
Lista
Népesség
Teljes népesség50 515 fő (2023. jan. 1.)[1]
Népsűrűség1357,8 fő/km²
Földrajzi adatok
Tszf. magasság102 m
Terület39 km²
IdőzónaCET (UTC+01:00)
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 37° 36′ 45″, k. h. 15° 09′ 56″37.612500°N 15.165556°EKoordináták: é. sz. 37° 36′ 45″, k. h. 15° 09′ 56″37.612500°N 15.165556°E
Elhelyezkedése Catania térképén
Elhelyezkedése Catania térképén
Acireale weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Acireale témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Acireale (szicíliaiul Jaciriali, vagy röviden Jaci, vagy Aci) egy olasz város Catania megye északkeleti részén, Szicília szigetén, Olaszországban az Etna lábánál, a Jón-tenger partján. Acireale egyházmegye székhelye is egyben, a település templomairól ismert, többek között a neogótikus stílusú Szent Péter-bazilikáról, a szicíliai barokk stílusú Szent Sebestyén-bazilikáról és a 17. századi dómról. Egy szeminárium (papnövelde) is található a városban. Ezen kívül megemlítendő az Accademia dei Dafnici e degli Zelanti, ami Szicília legrégebbi akadémiája.

Története

A Szent Péter és Szent Pál-templom egy korai 20. századi képeslapon

A hagyomány szerint, a város eredete Xiphonia idejébe vezet vissza, amely mára már egy teljesen eltűnt görög város volt. A római korban egy másik itteni görög város, Akisz részt vett a pun háborúkban. Ovidius Átváltozások című művében nagy szerelem volt Akisz, az Akisz folyó szelleme és Galateia, a tengerek nimfája között. Az Akisz folyó a Fiume di Jaci nevű kis patak, amely Acirealén (az ókori Akisz vagy Acium) keresztül folyik.

A középkorban a város kibővült a vár körüli résszel (ma ez Aci Castellót képezi). A bizánciak Jachiumként ismerték, az arabok az Al-Yāj (الياج) nevet adták neki, amely később Aquilia lett. 1169-ben egy hatalmas földrengés elszakította a népesség nagy részét a szárazföld felé, és elosztotta Aci számos kisebb városa között. A késő 14. században Aquilia újraalakult az északi részen, ami a mai város első magja lett. Az egyetlen máig fennmaradt középkori emléke a városnak a dóm gótikus-lombard stílusban épült kapuja.

A 16. században V. Károly német-római császár felszabadította a várost a feudális kötelékek alól, így téve azt koronatelepüléssé. A század végén a városnak már 6-7000 lakosa volt. A település legelső írásos említése 1596-ből való, amely az acirealei karneválról számolt be. A város kereskedelmi központtá vált (ez szabad piac vagy Fiera Franca tartására jogosította fel) és számos új épülettel bővült.

A települést 1693-ban egy földrengés majdnem teljesen elpusztította, ami miatt jelentősen megállt a gazdasági fejlődés. Az ezrek expedíciójában, amikor Szicília felszabadult a Nápolyi Királyság alól, Acireale volt az első város, amely fellázad a Bourbonok ellen. 1941-ben a szövetségesek lebombázták a várost, ami számos civil áldozatot követelt.

Nevezetességek

Karnevál 2008-ban

A San Biagio-templomban néhány emléket őriznek tiszteletreméltó Gabriele Allegráról, aki 1918-ban lépett be a ferences rendbe.

Más nevezetes helyek a Villa Belvedere, egy, a Jón-tengerre néző közpark és a Piazza Duomo (Dóm tér). Ennek déli része a város legrégebbi pontja sok történelmi barokk épülettel, köztük a Palazzo Pennisi és a 17. századi Palazzo Modò. A kereskedelmi városközpont az olyan szomszédos utcákban helyezkedik el, mint a Corso Umberto és a Corso Italia, amelyek a város fő útvonalát képezik.

Acireale Szicília-szerte híres jelmezes felvonulásairól és karneváljairól a farsangi időszakban, sok látogatóval.

Népessége

A népességszám változása

Testvérvárosok

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Acireale című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

Források

További információk

Commons:Category:Acireale
A Wikimédia Commons tartalmaz Acireale témájú médiaállományokat.