Vita:Albert Einstein
Érdekességek vele kapcsolatosan[szerkesztés]
Einstein szorzó: Főként fizikusok és matematikusok között elterjedt vicces-tréfás értékmérce. Egy adott személy például 3-as Einstein szorzóval rendelkezik. Aki közvetlenül találkozott és kezet fogott Einsteinnel, annak 1-es az Einstein szorzója. A hármas szorzó azt jelenti, hogy kezet fogott azzal, aki kezet fogott azzal, aki kezet fogott Einsteinnel. Tehát az értékszám a kézfogási kapcsolódási pontok számát jelzi. --Nekem például 3-as az Einstein szorzóm. Einstein - Wigner Jenő - Vassy Zoltán útvonalon.---
Lehetne további érdekességeket is felsorolni. Rajzfilmek, plakátok, stb.--Egy önálló egyéniség 2005. július 25., 10:42 (CEST)
Ez a szorzó ez jó, ilyen alapon az én szorzóm kettes, bármily meglepő, de az anyósomon keresztül. :)) Komolyan. Data Destroyer 2005. július 25., 18:05 (CEST)
A mindenit :) Ha eljössz a legközelebbi wikitalálkozóra, kezet fogsz majd velem? Csak hogy utolérjem IGét :)) Alensha * 2005. július 25., 18:17 (CEST)
Persze, sőt elhozom az anyósomat is, és akkor az egész Wiki 2-es lesz. :) Elmesélem a sztorit is, nagyon érdekes. Data Destroyer 2005. július 25., 18:18 (CEST)
Pontosítások:
- nem szorzó, hanem számláló (mitől lenne szorzó?);
- kézfogás, találkozás nem számít, csak a közös tudományos publikáció;
- tudtommal eredetileg Erdős Pál kapcsán találták ki Erdős-szám néven, mert ő híres arról, hogy nagyon sok emberrel publikált közösen, egy csipkelődő anekdota szerint egyszer még a hálókocsikalauzzal is a Budapest-Bécs gyorson, Bécs felé menet egy éjszaka.
--DHanak :-V 2005. július 25., 18:29 (CEST)
Az Erdős dologról tudtam, de a kettő nem ugyan az. Lehet, hogy pont emiatt szorzó az egyik és számláló a másik. Tehát érdemes lenne ezt is megemlíteni, mint alternatívát, vagy a legendák és viccelődések keletkezésének folyamataként megadni.Egy önálló egyéniség 2005. július 25., 19:01 (CEST)
- Inkább azt kellene kideríteni (mondjuk ötletem sincs, hogyan... talán szabadítsuk rá az Urban legends csapatát), hogy melyik volt előbb, az Erdős- vagy az Einstein-szám. Bár mivel Einstein nem volt matematmikus, róla számot elnevezni nem lett volna vicces, logikus. De biztosat kéne tudni. 81.183.124.12 (vita) (DJS)
Ha csak a publikáció számít, akkor alighanem nem lesz se Einstein- se Erdős-szorzóm... viszont a Wikipédiának köszönhetően van Gubbubu-, Grin-, Nyenyec-, Serinde-, és sok más szorzóm :) – Alensha * 2005. július 25., 20:10 (CEST)
- Hűha! Nagyon köszönöm minden említett nevében! Nekem pedig van Füleki Á., OsvátA., Jjdm- sőt Dr.Steller-szorzóm is, és ez sem semmi (azt már meg sem említem, hogy Kope, némi KissElemér és JuhászPéter szorzóm is van, mert ők nem akárkik a maguk területén!)! Telitalálat Felügyelő 2005. július 25., 20:20 (CEST)
- Ha lesz Wikitalálkozó, remélhetőlhetőleg lesz igazi Data Destroyer-szorzótok is. Az ám a valami! :D Data Destroyer 2005. július 25., 21:09 (CEST)
- Dedikált emlékkönyvet - tetszőleges, de lehetőleg ókori költészet témában - bármikor elfogadok tőled. Ennél jobb bizonyíték a DD-szorzóra nem is kell :-)) . Telitalálat Felügyelő 2005. július 25., 21:15 (CEST)
- Majd dedikálom neked a Devecseri Gábor-féle Homérosz összest. :)) Ha megkérsz, írok bele egy szép himnuszt is a kettős mércék szépségéről. :D Data Destroyer 2005. július 25., 21:17 (CEST)
- Remek! A himnusz is jó dolog lenne! Telitalálat Felügyelő 2005. július 25., 21:26 (CEST)
Megtalált - eredeti - kéziratok....[szerkesztés]
Sziasztok! Ezt még érdemes lenne hozzábiggyeszteni: http://www.sg.hu/cikkek/38900 --Peda ☎ 2005. augusztus 24., 00:47 (CEST) Hűha, ez tényleg nem semmi!!
Fényelektromos jelenség[szerkesztés]
"Ezzel sajnos sok ellenséget is szerzett magának, ugyanis nem ő fedezte fel a fényelektromos jelenséget." No, akkor ki? NCurse üzenet 2005. december 14., 13:33 (CET)
Azt tényleg nem ő fedezte fel, csak megmagyarázta a fura viselkedést. De a mondatot nem értem, töröltem. Amúgy Henri Becquerel apja volt a felfedező (1839-ben, ha hihetünk az angol szócikknek) és a vizsgálatában, Hertz, JJ Thomson, Tesla és a magyar Lénárd Fülöp voltak a főludasok.-- Árpi (Harp) ✎ 2005. december 20., 17:24 (CET)
Slendrián![szerkesztés]
Sziasztok!
A szócikk - néhol - egy kicsit pontatlan és slendirán. Pl a fényelektromosság terén... Einstein nem azért kapta érte a Nobel-díjat mert olyan nagy elmélet lett volna (állítólag nem is volt olyan nagy, mint a relativitás-elmélet), hanem azért, mert a relativitáselméleten még akkor is vitatkoztak, amikor megkapta a fényelektreomosságért a Nobel-díjat. --Peda ☎ 2005. december 20., 11:36 (CET)
- Nem tudom mire utal a slendrián. Talán nem volt olyan nagy, de azért igen nagy elmélet. Hogy a fény kvantumos, azt azóta tudjuk, és enélkül sokminden nem lehetett volna CCD, és a kvantummechanik a fejlődéséhez is fontos volt. A relativitáselméletet sok fizikus nem tartotta komoly elméletnek, csak agymenésnek. -- Árpi (Harp) ✎ 2005. december 20., 17:12 (CET)
Szia Harp!
Rég láttalak! Jó újra! Szóval: jó valóban kissé túlzó, hogy "nem olyan nagy elmélet" ez presze valóban nem elég pontos, s korrekt (meg igazad van, fizikus vagy végül is én meg nem), de a slendriánság alatt elsősorban olyan beszúrásokat értek, hogy "vicces" meg hasonlók... olvasd át (amúgy jó meg objektív, de szerintem nem minden szó való a Wikibe (gyakoraltilag egy enciklopédiába)). Kellemes ünnepeket MINDENKINEK! --Peda ☎ 2005. december 20., 19:47 (CET)
- Tegnap egy kicsit változtattam a fotoeffektus részen, ma meg a munka és doktorátuson. Persze jó lenne az egészet átolvasnom (valamikor én fordítottam az életrajzi részt). Lehet, hogy majd egyszer sor kerül rá. Szívesen veszek észrevételeket. A vicces-t tartalmazó részt kijavítottam, örülök, ha valaki nem fizikus átolvassa, hogy érthetőbb lett-e, érthető maradt-e, javult-e valamit. A világnézeti rész javításait nem szívesen vállalom, ahhoz jobban kellene ismernem a témát. Neked is kellemes Ünnepeket! -- Árpi (Harp) ✎ 2005. december 21., 14:55 (CET)
Képfigyelmeztetés[szerkesztés]
A következő képeket törölték vagy törlésre jelölték a Commonson. Mielőtt eltávolítod a képet a szócikkből, ellenőrizd a commonsos lapját, hátha időközben visszavonták a törlési jelölést, vagy eleve tévedés volt. A kivett képet próbáld meg helyettesíteni egy másikkal. Ezt az üzenetet a CommonsTicker írta.
- Kameraad Pjotr törölte a(z) Image:Young_Albert_Einstein.jpg nevű képet: In category [[:category:Unknown as of 18 July 2007|Unknown as of 18 July 2007]]; no source;
-- CommonsTicker 2007. augusztus 15., 04:24 (CEST)
![]() |
Hibás külső hivatkozás
Az alábbi – a szócikkben szereplő külső – link többszöri próbálkozásra sem elérhető. FIGYELEM!: A szócikkben a forrásként feltüntetett hibás linkeket NE töröld!
A weblap megtalálható Az Internet Archívumában az alábbi változatokban: nem található forrásfájl.
|
![]() |
Hibás külső hivatkozás
Az alábbi – a szócikkben szereplő külső – link többszöri próbálkozásra sem elérhető. FIGYELEM!: A szócikkben a forrásként feltüntetett hibás linkeket NE töröld!
A weblap megtalálható Az Internet Archívumában az alábbi változatokban: [1]
|
![]() |
Hibás külső hivatkozás
Az alábbi – a szócikkben szereplő külső – link többszöri próbálkozásra sem elérhető. FIGYELEM!: A szócikkben a forrásként feltüntetett hibás linkeket NE töröld!
A weblap megtalálható Az Internet Archívumában az alábbi változatokban: [2]
|
Fiaival kapcsolatban[szerkesztés]
Sziasztok! 1904. május 14-én megszületett a pár első fia, Hans Albert Einstein. Szerintem ez pontatlan, mert akkor már volt egy (törvénytelen) fia. Einsteinnek és Milevának 1902-ben törvénytelen gyermeke született. Esetleg át lehetne írni valahogy így: 1904. május 14-én megszületett a pár első (törvényes) fia, Hans Albert Einstein. (Nem akarom átírni, nehogy hülyeséget csináljak, inkább ide írom.)
Referálás eredménye[szerkesztés]
Wikipédia:Referálás/Albert Einstein (2008 januárja)
Alany[szerkesztés]
- Ki a második mondat alanya? (Albert Einstein#Munka és doktorátus)
- Azt is megtanulta, hogyan vegye észre az alkalmazás lényegét a gyakran szegényes leírás ellenére, és megtanította az igazgatója, hogyan fejezze ki magát pontosan. Alkalomadtán ki is igazította a tervezési hibákat, mialatt értékelte a munkák praktikusságát.
Karmelaposta 2008. március 3., 00:04 (CET)
A szövegkörnyezet alapján Einsteinről van szó. Érdekes, hogy sem az angol, sem a német Wikipédia nem hozza ezt az információt, nálunk meg nincs a forrásra hivatkozás... misibacsi vita 2008. március 3., 11:38 (CET)
A kiemeltszavazás eredménye[szerkesztés]
Itt: → Wikipédia:Javaslatok kiemelt szócikkekre/Albert Einstein. Szajci reci 2008. március 20., 07:37 (CET)
![]() |
Hibás külső hivatkozás
Az alábbi – a szócikkben szereplő külső – link többszöri próbálkozásra sem elérhető. FIGYELEM!: A szócikkben a forrásként feltüntetett hibás linkeket NE töröld!
A weblap megtalálható Az Internet Archívumában az alábbi változatokban: [3] |
Magyar vonatkozás[szerkesztés]
*A marosvásárhelyi Bolyai-gyűjtemény között őriznek egy „megfakult” feljegyzést, mely szerint 1911-ben egy „Einstein Albert” nevű érdeklődő kölcsönkért a gyűjteményből bizonyos relativitáselméletet tárgyaló kéziratot, de elfelejtette visszavinni.[forrás?]
Igazán vicces volt valaki, de inkább ide való, nem a cikkbe... misibacsi*üzenet 2008. augusztus 21., 15:55 (CEST)
- Csak ha tudott magyarul. De ennek semmi jele. DJS 81.183.126.40 (vita)
Fogalmazás[szerkesztés]
Bizony elég hanyag volt itt a fogalmazás. A tartalom is kissé rendezetlen volt, és itt-ott ugyanaz az info kétszer is megjelent a szövegben. Javítottam elejétől a végéig míg az időmből futotta, de ahogy elnézem, még mindíg lehetne dolgozni rajta. Vándormadár vita 2009. május 4., 04:55 (CEST)
Interjú az új A.E.-könyvről[szerkesztés]
- [4] (riporter: Havas Henrik, klubrádió, alany: Gerner J., ford.). ♥♥♥ Kerge Kísértet ✍ 2011. július 27., 13:18 (CEST)
Vallásokhoz való viszonya[szerkesztés]
Ez a bekezdés: „Einstein egyébként születésekor köztudottan német állampolgár és zsidó származású ember volt, aki a zsidó vallást nem gyakorolta, ugyanakkor elismerte és tisztelte Jézus tanait (Újszövetség), nagyrabecsülte Assisi Szent Ferenc életfilozófiáját, valamint rendszeresen olvasta a hindu és a buddhista forrásmunkákat is.” egy egyész sor olyan állítást hoz, amiknek forrással való alátámasztása szükséges lenne. --Karmela posta 2012. január 25., 14:30 (CET)
keresztelés[szerkesztés]
Az Albert Einstein lap 1.2 Munka és doktorátus fejezete Albert_Einstein#Munka_.C3.A9s_doktor.C3.A1tus írja:
a gyermekeket a szerb ortodox egyház szabályai szerint megkeresztelték, minden valószínűség szerint Einstein tudtával és beleegyezésével.
Viszont a Mileva Marić lap 3 Kapcsolata Einsteinnel fejezete Mileva_Marić#Kapcsolata_Einsteinnel ezt írja:
Később Mileva hazatér a Vajdaságba, és férje beleegyezése nélkül megkereszteli fiaikat, Hans Albertet és Eduardot
El kellene dönteni melyik az igaz. Ha nem tudjuk melyik az igaz, akkor mind a kettőt törölni kell, mint bizonytalant. Kondormari vita 2013. május 11., 12:09 (CEST)
Nem feltétlenül kell törölni, az is egy járható út, hogy feltüntetjük, ha az egyik forrás szerint ez a valószínű, a másik szerint pedig az. A fő kérdés, hogy van-e forrás. Nem találgatások a feladatunk. --Karmela posta 2013. május 11., 17:49 (CEST)
A "Karen C. Fox, Aries Keck: Einstein A to Z, John Wiley and Sons, 2004" elég részletesen tárgyalja a gyerekeit, de keresztelésről nincs szó benne. Kb. 50 fontosabb dolgot megemlít, például hogy milyen tanulók voltak. Az ilyen megfogalmazások, mint "minden valószínűség szerint" a cikkíró következtetései (néha én is szoktam ilyet írni, de megalapozottabb környezetben). Az, hogy beleegyezett-e Einstein, vagy sem, szerintem huszadrangú kérdés és eldönthetetlen (maga a keresztelés tényét sem kellene kiemelni, valószínűleg megtörtént, ahogy abban a korban és környezetben általános szokás volt). A "Később Mileva hazatér" helyett azt kellene írni, hogy ez melyik évben volt, ahogy egy enciklopédiához illik. misibacsi*üzenet 2013. május 11., 20:09 (CEST)
Érdekesség[szerkesztés]
Filozofáltam az általam "Érdekesség"-nek átnevezett bekezdésben szereplő mondaton. Ezt írtam le. – Aláíratlan hozzászólás, szerzője Telepódium (vitalap | szerkesztései) 2021. január 5., 13:00
Én töröltem a szakaszt innen, Mileva Marić szócikkében benne van. Önmagában itt így ez nem igazán érthető, és nem is lehet biztosan tudni, Mileva valóban hozzájárult-e a munkájához, ezért az anekdota inkább negatív színben tünteti fel Einsteint. Maga a kiejtési értelmezés pedig szerintem a Te "saját kutatásod", és nem is igazán számít, hogyan ejtette ki. JSoos vita 2021. január 5., 14:07 (CET)
A nevét is azért ejted úgy, ahogy, mert akkoriban úgy mondták. Ez nem saját kutatás. Én érdekesnek találtam ezt az infót is. – Telepódium vita 2021. január 5., 14:24 (CET)