„Pázmáneum megállóhely” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
0 forrás archiválása és 1 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta9)
0 forrás archiválása és 1 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta10)
21. sor: 21. sor:
== Története ==
== Története ==
[[Fájl:150523 Pázmáneum felvétel.JPG|thumb|A Pázmáneum megállóhely felvételi épülete]]
[[Fájl:150523 Pázmáneum felvétel.JPG|thumb|A Pázmáneum megállóhely felvételi épülete]]
Az [[1890-es évek]]ben az akkor épülő vasútvonal mellé a [[Perczel Mór]] laktanya települt. A vasút közelsége miatt a 13. sz. őrháznál megállóhely nyílt ''Piliscsabai tábor'' néven,<ref>[http://timelord.blog.hu/2015/04/21/katonak_vasut_piliscsaba A tábori megállóhely egy 1900-ból származó képeslapon]</ref><ref>[http://peller73.blogspot.hu/2012/04/ferenc-jozsef-vorosvaron-miutan-ferenc.html Ugyanaz a képeslap más változatban]</ref><ref>[http://helytortenet.test.oander.hu/piliscsaba-1899-katonai-tabor-regi-kepeslap A tábor egy 1899-es levelezőlapon]</ref> amely a II. világháború végéig üzemelt. A világháború után a területet szovjet laktanyává alakították,<ref>[http://kameraaltal.blog.hu/2015/02/17/piliscsaba_szovjet_laktanya Blogcikk a piliscsabai szovjet laktanya történetéről]</ref> így a megállóhely is megszűnt.
Az [[1890-es évek]]ben az akkor épülő vasútvonal mellé a [[Perczel Mór]] laktanya települt. A vasút közelsége miatt a 13. sz. őrháznál megállóhely nyílt ''Piliscsabai tábor'' néven,<ref>[http://timelord.blog.hu/2015/04/21/katonak_vasut_piliscsaba A tábori megállóhely egy 1900-ból származó képeslapon]</ref><ref>[http://peller73.blogspot.hu/2012/04/ferenc-jozsef-vorosvaron-miutan-ferenc.html Ugyanaz a képeslap más változatban]</ref><ref>[http://helytortenet.test.oander.hu/piliscsaba-1899-katonai-tabor-regi-kepeslap A tábor egy 1899-es levelezőlapon]{{Halott link|url=http://helytortenet.test.oander.hu/piliscsaba-1899-katonai-tabor-regi-kepeslap |date=2018-11 }}</ref> amely a II. világháború végéig üzemelt. A világháború után a területet szovjet laktanyává alakították,<ref>[http://kameraaltal.blog.hu/2015/02/17/piliscsaba_szovjet_laktanya Blogcikk a piliscsabai szovjet laktanya történetéről]</ref> így a megállóhely is megszűnt.


[[1994]]-ben nyílt meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kampusza a korábbi piliscsabai katonai tábor helyén és a többi piliscsabai megállási pont viszonylagos távolsága miatt kézenfekvő volt, hogy az egyetem vezetése megállapodjon a MÁV-val egy új megállóhely létesítéséről, a régi ''Piliscsabai tábor'' megállóhely helyén. Az egy peronos, felvételi épülettel ellátott ''Pázmáneum'' megállóhelyet [[1996]]-ban adták át.
[[1994]]-ben nyílt meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kampusza a korábbi piliscsabai katonai tábor helyén és a többi piliscsabai megállási pont viszonylagos távolsága miatt kézenfekvő volt, hogy az egyetem vezetése megállapodjon a MÁV-val egy új megállóhely létesítéséről, a régi ''Piliscsabai tábor'' megállóhely helyén. Az egy peronos, felvételi épülettel ellátott ''Pázmáneum'' megállóhelyet [[1996]]-ban adták át.

A lap 2018. november 19., 12:25-kori változata

Pázmáneum megállóhely
Cím
OrszágMagyarország
Hely2081 Piliscsaba, Egyetem utca
NévadóPPKE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar (kar)
Állomáskategória
  • II. személyszállítási kategória
  • III. teherszállítási kategória
UIC állomáskód5541509
IBNR állomáskód5501637
Felhasználási területvasúti megállóhely
ÜzemeltetőMÁV Magyar Államvasutak Zrt.
Egyéb jellemzők
Része ennekMagyarország vasúti közlekedése
Szomszédos állomások
Időzónaközép-európai idő
Vasútvonalak
Elhelyezkedése
Pázmáneum megállóhely (Pest vármegye)
Pázmáneum megállóhely
Pázmáneum megállóhely
Pozíció Pest vármegye térképén
é. sz. 47° 37′ 49″, k. h. 18° 51′ 09″Koordináták: é. sz. 47° 37′ 49″, k. h. 18° 51′ 09″
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Pázmáneum megállóhely témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Pázmáneum megállóhely egy viszonylag újabb keletű, 1996 óta létező vasúti megállóhely, melyet a Magyar Államvasutak Zrt. (MÁV) üzemeltet a Budapest–Esztergom-vasútvonalon, Piliscsaba területén. A megállóhely legfőképpen a Pázmány Péter Katolikus Egyetem piliscsabai kampuszát szolgálja ki; a pilisi település területén ez volt a vasút harmadik megállási pontja, Piliscsaba vasútállomás és Klotildliget megállóhely mellett.

Áthaladó vasútvonalak:

Leírása

A Pázmáneum megállóhely kijárati oldala Piliscsaba felé

A megállóhely egyvágányos vonalszakaszon létesült, egyetlen, az egyetemi kampusz irányából lépcsős útvonalon elérhető peronnal. Az 1990-es évek közepén, korszerű kivitelben épült kis felvételi épületben személypénztár és váróterem is működik, előbbi nyitvatartása a helyi igények szerint változó.[1]

Története

A Pázmáneum megállóhely felvételi épülete

Az 1890-es években az akkor épülő vasútvonal mellé a Perczel Mór laktanya települt. A vasút közelsége miatt a 13. sz. őrháznál megállóhely nyílt Piliscsabai tábor néven,[2][3][4] amely a II. világháború végéig üzemelt. A világháború után a területet szovjet laktanyává alakították,[5] így a megállóhely is megszűnt.

1994-ben nyílt meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kampusza a korábbi piliscsabai katonai tábor helyén és a többi piliscsabai megállási pont viszonylagos távolsága miatt kézenfekvő volt, hogy az egyetem vezetése megállapodjon a MÁV-val egy új megállóhely létesítéséről, a régi Piliscsabai tábor megállóhely helyén. Az egy peronos, felvételi épülettel ellátott Pázmáneum megállóhelyet 1996-ban adták át.

Megközelítés budapesti tömegközlekedéssel

Forgalom

Sablon:Angyalföld–Piliscsaba-személyvonatSablon:Budapest–Aranyvölgy–Esztergom-zónázó személyvonat
Járat Útvonal Gyakoriság

Források

További információk