Ugrás a tartalomhoz

Amerikai pite

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Amerikai pite
(American Pie)
1999-es amerikai film
RendezőPaul Weitz
ProducerChris Moore
Craig Perry
Chris Weitz
Warren Zide
Műfaj
  • romantikus vígjáték
  • ifjúsági film
  • felnövéstörténet
ForgatókönyvíróAdam Herz
FőszerepbenJason Biggs
Chris Klein
Thomas Ian Nicholas
Seann William Scott
Eddie Kaye Thomas
ZeneDavid Nessim Lawrence
OperatőrRichard Crudo
VágóPriscilla Nedd-Friendly
Gyártás
GyártóMiramax Films
Dimension Films
Brad Grey Pictures
Ország Amerikai Egyesült Államok
Nyelvangol
Forgatási helyszín
Játékidő95 perc
Költségvetés11 millió dollár
Forgalmazás
ForgalmazóHUN InterCom Zrt.
BemutatóUSA 1999. július 9.
HUN 1999. december 2.
KorhatárUSA R
HUN Tizenhat éven aluliak számára nem ajánlott
BevételUSA $ 101 000 000
Kronológia
KövetkezőAmerikai pite 2.
További információk
SablonWikidataSegítség

Az Amerikai pite (eredeti cím: American Pie) 1999-ben bemutatott amerikai tini-filmvígjáték, az Amerikai pite filmek első része, amely tinédzserek első szexuális próbálkozásairól szól. A testvérpár Paul és Chris Weitz első rendezése volt, és hatalmas sikere miatt több folytatás követte. A film címe egy közismert dalból ered, és abból, hogy Jim, a történet egyik szereplője, egy meleg pitével próbál meg közösülni, miután barátai szerint a női nemi szerv arra hasonlít legjobban.

A történet fő cselekményévé később Jim és Michelle kapcsolata válik, azonban az Amerikai pite egyfajta márkanévvé nőtte ki magát a tinivígjátékok közt, ezért több, csak DVD-re kiadott „folytatást” is megélt. 2012-ben az eredeti szereplőkkel bemutattak egy új epizódot, az Amerikai pite: A találkozót.[1]

Rövid történet

[szerkesztés]

Négy végzős gimnazista fiú egyezséget köt, miszerint elveszítik szüzességüket a szalagavató bál estéjéig.

Cselekmény

[szerkesztés]

Nyugat-Michigan egyik kisvárosában, East Great Falls-ban négy gimnáziumi jóbarát: Kevin Myers (Thomas Ian Nicholas), a magabiztos diák, akinek már barátnője is van Vicky (Tara Reid) személyében; Chris "Oz" Ostreicher, a lacrosse-csapat oszlopos tagja; Jim Levenstein (Jason Biggs), a szexuális téren bénázó srác, akit az apja (Eugene Levy) próbál segíteni a szexuális felvilágosítással; és Paul Finch (Eddie Kaye Thomas), a kissé sznob módon viselkedő diák egyezséget kötnek, hogy elvesztik szüzességüket még a szalagavató bál estéjéig. Mindezt azért teszik, mert látják, hogy egy különc osztálytársuknak, Chuck Shermannek (Chris Owen) sikerült elvesztenie a szüzességét nagydumás barátjuk, Steven Stifler (Seann William Scott) házibulijában.

Nem sokkal ezután Vicky megvádolja Kevint, hogy csak a szex miatt van vele, ezért megpróbál vele kibékülni, és felkészülni a bál estéjére, amikor tervei szerint először fognak szeretkezni. Közben Oz csatlakozik az iskolai kórushoz, hogy levetkőzze a ráaggatott izomagyú bunkó jelzőt. Itt megismerkedik egy Heather nevű lánnyal (Mena Suvari), akihez közel kerül, de amikor a lány megtudja a srác hírnevét, megsértődik. Végül mégis sikerül elnyernie a bizalmát. Finch fizet Vicky egyetemista barátnőjének, Jessicának (Natasha Lyonne) kétszáz dollárt, hogy elterjessze fantasztikus szexuális képességeinek a hírét. Sajnos azonban összeütközésbe kerül Stiflerrel egy lány miatt, aki bosszúból hashajtót tesz a kávéjába, így járatva le őt a lányok előtt. Közben Jim egy cseh cserediáklányt, Nadját (Shannon Elizabeth) próbál befűzni. Áthívja magukhoz, tanulás ürügyén, de a szobát Stifler tanácsára bekamerázza. Abban a hitben van, hogy csak a barátai látják az adást, de véletlenül az iskola minden tanulója láthatja, ahogy Jim, a szó szoros értelmében, kétszer is felsül.

Jim csalódott, mert Nadja hazautazott, és ő itt áll a szalagavató bál előtt, nő nélkül. Elkeseredésében elhívja az iskolai zenekar egyik tagját, Michelle-t (Alyson Hannigan) a bálba, abban a hitben, hogy ő az egyetlen lány, aki nem látta szexuális csődjét az interneten. Aznap este mind a négy srác feszült, de aztán Vicky megtalálta azt a lányt, akivel Sherman állítólag először szexelt. A bál nyilvánossága előtt elmeséli mindenkinek, hogy köztük sosem volt semmi, és hogy Sherman zavarában gyakran be is pisil. Ez újult erőt ad a srácoknak, akik a bál utáni bulinak így vágnak neki Stifleréknél. Kevin és Vicky végre szeretkeznek, de másnap szakítanak is, mert az egyetemi évek alatt túl nagy lenne köztük a távolság. Oz kibékül Heatherrel, miután úgy érzi, életében először szerelmes lett. Egy csodás éjszakát tölt a lánnyal, de azt senkinek nem árulja el, mi történt. Jim és Michelle is szexelnek (miután fény derül arra, hogy a zenetáborban, aminek a történeteivel folyton traktálta, bizony fülledt szexuális kalandok is történtek), de közben kiderül a fiú számára, hogy Michelle is látta őt az interneten – ezért választotta őt. A vad szex után másnap Michelle kora reggel eltűnik, és Jimnek imponál, hogy egy nő kihasználta őt. Finch sem maradt egyedül: találkozott Stifler mamájával, Jeanine-nel (Jennifer Coolidge), akit elbűvöl a kifinomultságával, majd a biliárdasztalon szeretkeznek, Stifler döbbenetére. A buli után másnap a négy barát a következő lépésre iszik tósztot, Jim pedig az internet segítségével sztriptízel Nadjának.

Szereplők

[szerkesztés]
Szerep Színész Magyar hang[2]
Jim Levenstein Jason Biggs Hevér Gábor
Chris 'Oz' Ostreicher Chris Klein Stohl András
Victoria 'Vicky' Lathum Tara Reid Vadász Bea
Jim apja Eugene Levy Rosta Sándor
Jim anyja Molly Cheek Csere Ágnes
Heather Mena Suvari Molnár Ilona
Kevin Myers Thomas Ian Nicholas Crespo Rodrigo
Stifler anyja Jennifer Coolidge Orosz Anna
Nadia Shannon Elizabeth Murányi Tünde
Michelle Alyson Hannigan Simonyi Piroska
Jessica Natasha Lyonne Timkó Eszter
Chuck Sherman Chris Owen Breyer Zoltán
Steve Stifler Seann William Scott Gáspár András
Paul Finch Eddie Kaye Thomas Minárovits Péter

A Blink-182 zenekar felbukkan a filmben cameoszerepben, amikor nézik Jimet és Nadiát a webkamerán keresztül. A stáblistában a dobos Travis Barker tévedésből Scott Raynorként szerepel, ő volt az együttes korábbi dobosa. Ráadásul a stáblista végén, ahol a felhasznált zenéket sorolják fel, a szerzők között is tévesen szerepel, mint "Travis Barkor". Az együttes zenei stílusa összefonódott a filmmel, a későbbi folytatásokban is hasonló dalok voltak hallhatóak.

Kevin bátyját, Tomot Casey Affleck alakította egy rövid jelenetben. Emellett 1999 februárjának Playmate-je, Stacy Fuson is felbukkan abban a jelenetben, amikor a női mosdóból kijövő Finchet kinevetik a lányok.

Helyszínek

[szerkesztés]

A forgatókönyvírók számára kiindulási alapot saját középiskolai élményeik adták a michigani East Grand Rapids Középiskolában.[3] A filmbeli várost ezért is hívták East Great Falls-nak, az iskolai csapat színei is kék-arany, valamint a kabala is ugyanaz, mint a való életben. Az étterem, ahol a szereplők az idejüket töltik, a Grand Rapids-i "Yesterdog" hot dog-osról lett mintázva.[4] A film munkacíme "East Great Falls High" volt.[5]

A forgatás 1998. július 21-én kezdődött és szeptember 11-én ért véget. A valóságban Dél-Kaliforniában vették fel a filmet, főként Long Beach-en. Az iskolát több középiskola játszotta: a Millikan, melynek a hivatalos színei kék és arany, voltak a kültéri felvételek helyszínei, a Long Beach Polytechnic pedig a beltéri. Mindkét iskola Los Cerritosban található, amelytől alig pár kilométernyire vették fel a "Meglógtam a Ferrarival" és a "Donnie Darko" című filmek jeleneteit.[6]

Fogadtatás

[szerkesztés]

Annak ellenére, hogy a filmet titkos sikervárományosként kezelték, költségcsökkentési okokból a Universal Pictures eladta a külföldi forgalmazás jogait a cannes-i nemzetközi filmfesztiválon.[7] Az Amerikai pite összesen 235 millió dollárt termelt ki a világon, ennek több mint a fele külföldről jött.[8] Ez lett az 1999-es év huszadik legnyereségesebb filmje, Németországban pedig a "Mission: Impossible 2." és az "Amerikai szépség" bemutatójáig a legsikeresebb külföldi film.[9]

A kritikák vegyesen értékelték a filmet. A Rotten Tomatoes oldalán 61%-ot kapott, a Metacritic-en 5,8/10 pontot, az IMDB-n pedig 7/10 ponton áll. Egyes kritikák szerint a tinivígjátékokat hozta vissza a köztudatba,[10] mások szerint viszont sekélyes és középszerű.[11]

Vágatlan változat

[szerkesztés]

A cenzúra illetve praktikussági okok miatt a filmet több helyen megvágták, de a DVD-n megjelent kiadáson ezeket pótolták:

  • Vicky és Kevin Stiflerék bulijában történő kalandja során mutatják, ahogy Vicky visszahúzza a felsőjét.
  • Jim a pitével az asztalon fekve szeretkezik, és nem állva. Éppen ezért amikor az apja rányit, azt a jelenetet is megváltoztatták.
  • Kevin a Szerelem Bibliájában lát néhány rajzot különféle szexpozitúrákról is.
  • Amikor Kevin a nyelvével elégíti ki Vickyt a lány szobájában, a jelenet hosszabb és más kameraállásból mutatják.
  • Nadja Jim szobájában fekve benyúl a bugyijába.

Filmzene

[szerkesztés]
  1. Libra Presents Taylor – "Anomaly (Calling Your Name)"
  2. Etta James – "At Last"
  3. Hole – "Celebrity Skin"
  4. "Don't You Forget About Me"
  5. "Do You Believe In Magic"
  6. Everclear – "Everything To Everyone"
  7. Harvey Danger – "Flagpole Sitta"
  8. Dishwalla – "Find Your Way Back Home"
  9. Duke Daniels – "Following A Star"
  10. The Brian Jonestown Massacre – "Going To Hell"
  11. Dan Wilson of Semisonic és Bic Runga – "Good Morning Baby"
  12. Sugar Ray – "Glory"
  13. "How Sweet It Is (To Be Loved By You)"
  14. Loni Rose – "I Never Thought You Would Come"
  15. Oleander – "I Walk Alone"
  16. The SEX-O-RAMA Band – "Love Muscle"
  17. The Atomic Fireballs – "Man With The Hex"
  18. "Midnight At The Oasis"
  19. Simon & Garfunkel – "Mrs. Robinson"
  20. Blink 182 – "Mutt"
  21. Third Eye Blind – "New Girl"
  22. Barenaked Ladies – "One Week"
  23. Fatboy Slim – "Rockafella Skank"
  24. Third Eye Blind – "Semi-Charmed Life"
  25. "The Sign"
  26. Shades Apart – "Stranger By The Day"
  27. Bachelor Number One – "Summertime"
  28. Super TransAtlantic – "Super Down"
  29. Bic Runga – "Sway"
  30. Five Easy Pieces – "Turn It Around"
  31. Goldfinger – "Vintage Queen"
  32. The Ventures – "Walk Don't Run"
  33. The Loose Nuts – "Wishen"
  34. Tonic – "You Wanted More"
  35. Duke Daniels – "Following A Star"

Díjak, jelölések

[szerkesztés]
Év Díj Kategória Jelölt Eredmény
2000 American Comedy Award Legviccesebb férfi mellékszereplő Eugene Levy Jelölve
Blockbuster Entertainment Award Kedvenc férfi mellékszereplő – vígjáték Eugene Levy Elnyerte
Kedvenc színész – Újonc (Csak az interneten) Jason Biggs Jelölve
Kedvenc színésznő – Újonc (Csak az interneten) Mena Suvari
Bogey Award in Platin Constantin Film (gyártó) Elnyerte
Artios A legjobb szereposztás játékfilm, vígjáték Joseph Middleton
Michelle Morris
Elnyerte
CFCA Award Legígéretesebb színész Chris Klein Jelölve
Golden Slate Legjobb tini mozi Elnyerte
Golden Screen Constantin Film (gyártó) Elnyerte
Golden Screen with 1 Star Constantin Film (gyártó) Elnyerte
MTV Movie Award Legjobb komikus alakítás Jason Biggs Jelölve
Legjobb film
Áttörő női alakítás Shannon Elizabeth
Áttörő férfi alakítás Jason Biggs
Teen Choice Award Film – Choice Actor Jason Biggs Jelölve
Film – Choice Breakout Performance Chris Klein
Film – Choice Chemistry Jason Biggs és a pite
Film – Choice Comedy
Film – Choice Liar Chris Klein
Film – Choice Sleazebag Seann William Scott
Young Hollywood Award Legjobb együttesen szereplők Elnyerte
Legjobb filmzene Gary Jones
Áttörő női alakítás Mena Suvari

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. people/Simon-JJ-Brookfield/839615366: American Pie 5 Cooking At Universal (amerikai angol nyelven). We Got This Covered, 2012. augusztus 4. (Hozzáférés: 2019. november 5.)
  2. Magyar hangok - ISzDb (magyar nyelven). iszdb.hu. (Hozzáférés: 2022. április 26.)
  3. The Michigan Daily Online. web.archive.org, 2008. február 29. [2008. február 29-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. november 5.)
  4. Yesterdog | The History of Yesterdog. www.yesterdog.com. [2019. szeptember 17-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. november 5.)
  5. Karon, Paul: Elizabeth ‘Falls’ for U teen sex comedy (angol nyelven). Variety, 1998. július 9. (Hozzáférés: 2019. november 5.)
  6. The 'American Pie' Neighborhood - American Pie Filming Locations. web.archive.org, 2012. április 28. [2012. április 28-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. november 5.)
  7. Times, Los Angeles: FOREIGN STRATEGY MAY BURN UNIVERSAL (amerikai angol nyelven). OrlandoSentinel.com. (Hozzáférés: 2019. november 5.)
  8. American Pie (1999) - Financial Information. The Numbers. (Hozzáférés: 2019. november 5.)
  9. Chartsurfer.de: Jahrescharts Deutschland. www.chartsurfer.de. [2019. november 5-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. november 5.)
  10. American Pie (1999)” (angol nyelven).  
  11. 'American Pie': The Road to Manhood, Paved in Raunchy Jokes and Pie. archive.nytimes.com. (Hozzáférés: 2019. november 5.)

További információk

[szerkesztés]