Ugrás a tartalomhoz

Algyő vasútállomás

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Algyő vasútállomás
OrszágMagyarország
HelyAlgyő
Állomáskategória
  • II. személyszállítási kategória
  • III. teherszállítási kategória
ÁllomáskódAG
UIC állomáskód5518549
IBNR állomáskód5500172
Felhasználási területvasútállomás
ÜzemeltetőMÁV Magyar Államvasutak Zrt.
Egyéb jellemzők
Része ennekMagyarország vasúti közlekedése
Szomszédos állomások
Időzónaközép-európai idő
Vasútvonalak
Szolgáltatások
Vonatokvasútvillamos
Elhelyezkedése
Algyő vasútállomás (Csongrád-Csanád vármegye)
Algyő vasútállomás
Algyő vasútállomás
Pozíció Csongrád-Csanád vármegye térképén
é. sz. 46° 20′ 08″, k. h. 20° 11′ 45″46.335497°N 20.195954°EKoordináták: é. sz. 46° 20′ 08″, k. h. 20° 11′ 45″46.335497°N 20.195954°E
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Algyő vasútállomás témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Algyő vasútállomás egy Csongrád-Csanád vármegyei vasútállomás, Algyő településen, a helyi önkormányzat üzemeltetésében.[1] A vonal állomásainak viszonylatában Szeged-Rókus vasútállomás és Hódmezővásárhelyi Népkert vasútállomás között található, fizikailag pedig a község belterületének nyugati szélén; közúti elérését a 47-es főút algyői körforgalmából délnyugatnak kiágazó 45 326-os számú mellékút teszi lehetővé.

Története

[szerkesztés]

Az 1960-as évekig helyi jelentőségű kisállomás a Tisza-híd hídfőjétől nem messze. Az állomásnak négy vágánya volt, ebből a községhez legközelebb eső vágány volt a rakodóvágány, a harmadik volt az átmenő fővágány. Az állomásépület a településtől távolabb helyezkedett el és az állomási rakodón keresztül volt megközelíthető. Az állomáson egy faszerkezetű raktárépület és egy rövid oldalrakodó is működött.

Az 1960-as évek végétől az algyői olajmezőn zajló beruházásokhoz és az olaj fokozódó termeléséhez köthetően került sor az állomás teljes körű átépítésére. A korábbi állomásépületet teljesen lebontották. Az új, korszerű állomásépület a szintén lebontott raktárak helyén, az állomási bekötőúthoz közel épült fel. Az 1975-ös átépítéskor az állomás vágányhálózatát is teljesen átalakították. Négy vágány épült, ezek közül a harmadik volt az átmenő fővágány. Az első vágányba kötötték be az algyői olajmezőt és ipartelepeket feltáró vontatóvágányt, illetve a teherkocsik rendezését segítő kihúzó- és tárolóvágányokat. A harmadik és második vágány közé SK+30 magasperont építettek. Az átépítés után Algyő egy korszerű kisállomásnak számított, amely szerény utasforgalom mellett nagyon jelentős teherforgalmat is kezelt. Algyő azon szerencsés állomások közé tartozott, ahol a rendszerváltás gazdasági megrázkódtatását követően sem esett vissza a forgalom. Az 1990-es évektől is igen nagy mennyiségű teherforgalmat kezelt, amely döntő része kőolajszármazék, kisebb hányada rönkfa és fémhulladék volt. Idővel az állomás személyforgalma érezhetően visszaesett, ebben a létesítmény kedvezőtlen elhelyezkedése és a Szeged központjába történő bejutás körülményes mivolta játszott szerepet.

2018 tavaszától kezdődött az állomás harmadik, egyben legnagyobb léptékű átépítése. Ennek során a hódmezővásárhelyi oldalon lévő kitérőket majd' egy kilométernyivel, az algyői hídig húzták ki, így az állomás egy hosszú, vonatkeresztezésre alkalmas kitérővé lényegült át. A korábbi utasforgalmi peront teljesen felszámolták, illetve teljesen új biztosítóberendezést is telepítettek. A településhez a lehető legközelebb eső helyen a második (átmenő fővágány) és harmadik vágány között SK+55, részben fedett, szintben megközelíthető peron épült. Az útátjáróhoz 100 kerékpárt fogadni képes ún. B+R tároló, az állomásépület közelében pedig a személyautók fordulását könnyítő úthurok épült. A három évig tartó átépítés során az algyői állomást egyetlen személyvonat sem érintette. Jól jelzi ugyanakkor az állomás teherforgalmi szerepét, hogy az algyői iparvágányok vasúti elérhetőségét a MÁV a vágányzár idején is folyamatosan biztosította, időnként Hódmezővásárhely, időnként Szeged felől. A teljesen átépült állomás személyforgalma 2021. február 22-én indult újra. 2021. november 29-étől a személyvonatok helyett csak a tram-train szerelvények állnak meg itt.

Vasútvonalak

[szerkesztés]

Az állomást az alábbi vasútvonalak érintik:

Kapcsolódó állomások

[szerkesztés]

A vasútállomáshoz az alábbi állomások vannak a legközelebb:

Forgalom

[szerkesztés]
Járat Útvonal Gyakoriság
tram-train Szeged vasútállomás – Galamb utca (→) – Bem utca (←) – Bécsi körút – Aradi vértanúk tere – Somogyi utca – Széchenyi térAnna-kútRókusi templom – Tavasz utca – Damjanich utca – Vásárhelyi Pál utca – Pulz utca – Rókus vasútállomásAlgyőHódmezővásárhelyi Népkert vasútállomás – Strandfürdő – Hősök tere – Kossuth tér – Kálvin János tér – Hódmezővásárhely vasútállomás Félóránként

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]
  1. Archivált másolat. [2017. január 31-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2017. január 20.)