2014-es Tour de France

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
2014-es Tour de France
2014-es UCI World Tour
Verseny adatai
Dátumjúlius 5.július 27.
Szakaszok száma21
Versenytáv3663,5 km
Előző
Következő
2013-as Tour de France
2015-ös Tour de France

A 101. Tour de France kerékpáros körverseny 2014. július 5-én rajtol az angliai Leeds városából, és a 21. szakasz július 27-én a hagyományos párizsi befutóval végződik. Az útvonalból 9 sík, 5 közepes hegyi és 6 hegyi szakasz, 1 egyéni időfutammal és két pihenőnappal, összesen 3 664 kilométer. Az útvonallal a 100 éve kezdődött első világháború áldozataira emlékeznek, az 5, 6, 7. szakasz a nagy csaták helyszínein vezet keresztül, érinti Ypres-t, Reimst és Verdunt.

A pénzdíjak összege összesen 2 millió euró, a Tour-győztes 450 000, a szakaszgyőztesek 22 500, a zöld és a pöttyös trikós 25-25 000, a fehér trikós 20 000 és a győztes csapat 50 000 eurót kapnak.

Az Eurosport televízió 350 órányit közvetít a versenyről, 10 szakaszt teljes hosszában (1, 3, 4, 5, 10, 14, 17, 18, az időfutamot és a párizsi szakaszt). A háromszoros győztes Greg LeMond a csatorna szakkommentátora. Az első közvetítés július 3-án 19.30-kor kezdődik az induló csapatok bemutatkozásával.

Részt vevő csapatok[szerkesztés]

Az alábbi 22 csapat indul 9-9 versenyzővel.

BMC Racing Team (BMC)
Team Garmin–Sharp (GRS)
Trek Factory Racing (TFR)
Orica–GreenEDGE (OGE)
Lotto–Belisol (LTB)
Omega Pharma–Quick Step (OPQ)
Team Saxo–Tinkoff (TST)
Sky Procycling (SKY)
AG2R La Mondiale (ALM)
Bretagne–Séché Environnement (BSE)
Cofidis, Solutions Credits (COF)
FDJ
Team Europcar (EUC)

Belkin Pro Cycling (BEL)
Team Giant–Shimano (ARG)
Astana Pro Team (AST)
Team NetApp–Endura (TNE)
Cannondale (CAN)
Lampre–Merida (LAM)
Katyusa Team (KAT)
Movistar Team (MOV)
IAM Cycling (IAM)

Szakaszok[szerkesztés]

Szakasz Időpont Végpontok Hossz Jelleg Szakaszgyőztes
Rajt Cél
1. július 5., szombat Nagy-Britannia Leeds Nagy-Britannia Harogate 190,5 km sík szakasz sík szakasz Németország Marcel Kittel (ARG)
2. július 6., vasárnap Nagy-Britannia York Nagy-Britannia Sheffield 201 km közepes hegyi szakasz közepes hegyi szakasz Olaszország Vincenzo Nibali (AST)
3. július 7., hétfő Nagy-Britannia Cambridge Nagy-Britannia London 155 km sík szakasz sík szakasz Németország Marcel Kittel (ARG)
4. július 8., kedd Franciaország Le Touque Franciaország Lille 163,5 km közepes hegyi szakasz közepes hegyi szakasz Németország Marcel Kittel (ARG)
5. július 9., szerda Belgium Ypres Franciaország Arenberg, Porte du Hainaut 155,5 km sík szakasz sík szakasz Hollandia Lars Boom (BEL)
6. július 10., csütörtök Franciaország Arrax Franciaország Reims 194 km sík szakasz sík szakasz Németország André Greipel (LTB)
7. július 11., péntek Franciaország Épernay Franciaország Nancy 234,5 km sík szakasz sík szakasz Olaszország Matteo Trentin (OPQ)
8. július 12., szombat Franciaország Tomblaine Franciaország Gérardmer, La Mauselaine 161 km közepes hegyi szakasz közepes hegyi szakasz Franciaország Blel Kadri (ALM)
9. július 13., vasárnap Franciaország Gérardmer Franciaország Mulhouse 170 km közepes hegyi szakasz közepes hegyi szakasz Németország Tony Martin (OPQ)
10. július 14., hétfő Franciaország Mulhouse Franciaország La Planche des Belles Filles 161,5 km hegyi szakasz hegyi szakasz Olaszország Vincenzo Nibali (AST)
július 15., kedd Franciaország Besançon pihenőnap
11. július 16., szerda Franciaország Besançon Franciaország Oyonnax 187,5 km közepes hegyi szakasz közepes hegyi szakasz Franciaország Tony Gallopin (LTB)
12. július 17., csütörtök Franciaország Bourg-en-Bresse Franciaország Saint-Étienne 185,5 km sík szakasz sík szakasz Norvégia Alexander Kristoff (KAT)
13. július 18., péntek Franciaország Saint-Étienne Franciaország Chamrousse 197,5 km hegyi szakasz hegyi szakasz Olaszország Vincenzo Nibali (AST)
14. július 19., szombat Franciaország Grenoble Franciaország Risoul 177 km hegyi szakasz hegyi szakasz Lengyelország Rafal Majka (TST)
15. július 20., vasárnap Franciaország Tallard Franciaország Nîmes 222 km sík szakasz sík szakasz Norvégia Alexander Kristoff (KAT)
július 21., hétfő Franciaország Carcassonne pihenőnap
16. július 22., kedd Franciaország Carcassonne Franciaország Bagnères-de-Luchon 237,5 km hegyi szakasz hegyi szakasz Ausztrália Michael Rogers (TST)
17. július 23., szerda Franciaország Saint-Gaudens Franciaország Saint-Lary-Soulan, Pla d’Adet 124,5 km hegyi szakasz hegyi szakasz Lengyelország Rafal Majka (TST)
18. július 24., csütörtök Franciaország Pau Franciaország Hautacam 145,5 km hegyi szakasz hegyi szakasz Olaszország Vincenzo Nibali (AST)
19. július 25., péntek Franciaország Maubourguet, Pays du Val d’Adour Franciaország Bergerac 208,5 km sík szakasz sík szakasz Litvánia Ramūnas Navardauskas (GRS)
20. július 26., szombat Franciaország Bergerac Franciaország Périgueux 54 km egyéni időfutam egyéni időfutam Németország Tony Martin (OPQ)
21. július 27., vasárnap Franciaország Évry Franciaország Párizs, Champs-Élysées 137,5 km sík szakasz sík szakasz Németország Marcel Kittel (ARG)

A nyitó szakaszt szokatlanul hosszú, húsz kilométeres felvezető előzte meg, ezután az angol trónörökös pár fogadta a versenyzőket, majd a célban is, ahol már az angol miniszterelnök is jelen volt. A rajt után Jens Voigt két francia kerekessel együtt szökésbe kezdett, és közel 130 kilométeren vezette is a versenyt. A főmezőnytől csak nagyon kevesen szakadtak le, a célba 173 versenyző időhátrány nélkül ért be. A hajrában az utolsó métereken a verseny megnyerésére nagy esélyes Mark Cavendish bukott, törés nélkül megúszta, de a válla súlyosan megsérült. Az első szakaszt centikkel nyerte Marcel Kittel, Chris Froome a hatodik helyen ért be.

Cavendish feladta a további küzdelmet; a viszonylag eseménytelen második szakaszt a céltól egy kilométerre hajrázni kezdő Vincenzo Nibali nyerte meg.

A harmadik és negyedik szakaszt jó hajrával Kittel nyerte meg, a címvédő Chris Froome mindkét napon bukott, az esős negyedik szakaszon csuklósérülés miatt feladni kényszerült a versenyt.

Továbbra is esős, hűvös időben folyt a verseny, minden napra több bukás jutott, a nyolcadik szakaszig tizennégyen adták fel a küzdelmet. Az élen álló Nibalit nem tudta senki megszorítani. A nyolcadik szakaszon a Vogézek hegyeit érintve már egyenletesebb lett a verseny, Alberto Contador közelebb került Nibalihoz, és Kwiatkowski átvette a fehér trikót Sagantól.

A kilencedik hegyi szakaszon hamar kialakult egy közel harminc fős szökevény csapat, folyamatosan növelve előnyüket elszakadtak a főcsoporttól. Tony Martin ebből a csoportból kiválva közel kilencven kilométeren haladt az élen a célig, szakaszgyőzelmével megszerezte a pöttyös trikót és a legaktívabbnak járó piros rajtszámot. A szökevény csapatban haladó Tony Gallopin 2 perc 27 másodperces hátrányából 1,5 perc előnyt kovácsolt és átvette az összetett verseny vezetését.

A tizedik szakasz a francia körverseny egyik legnehezebb része lett, a Vogézek hegyeiben a 161,5 kilométeren nyolc hegy szerepelt 6, 8, 12 és néhol 20%-os emelkedőkkel, az időjárás is ilyen volt: szakadó eső, köd és napsütés váltogatta egymást. A harmadik helyen álló Tiago Machado és a győzelemre is esélyes Contador bukott, utóbbinak fel is kellett adnia a versenyt. A szökevénycsoportban lévő Kwiatkowski egy ideig a sárga trikóért is versenyben volt, a végére még a fehéret is elveszítette, a szakaszgyőzelemre esélyes Rodríguezt pedig egy kilométerrel a cél előtt előzte meg Nibali.

A tizenegyedik szakaszon több szökés is történt, de a mezőny a végére mindet behozta. Két kilométerrel a cél előtt, amíg a sprinterek egymásra figyeltek, Gallopin előrement és elsőként ért célba. Andrew Talansky, aki a hetedik szakasz hajrájában már nagyot bukott, most ismét elesett, és feladni kényszerült.

Nagy hőségben folytatódott a következő sík etap, az eseménytelen szakaszt Alexander Kristoff nyerte félméterrel az immár negyedszer csak második Sagan előtt.

Két, az Alpokban zajló szakaszon Nibali tovább növelte előnyét: az elsőt megnyerte, a másodikon harmadik lett. Egy csendes, eseménytelen szakasz után hétfőn pihenőnap következett.

A következő három szakasz a Pireneusokban haladt, az elsőben egy szökevény csoportnak sikerült a célba jutnia közel tízperces előnnyel. Nibali megint az elsők között ért célba, és csak Valverde és Pinot tudott vele lépést tartani. A hegyi befutókon Nibali egyre közelebb került az összetett győzelméhez.

Összegzés[szerkesztés]

Szakasz
(győztes)
Összetett verseny

Maillot jaune
Pontverseny

Maillot vert
Hegyi pontverseny

Maillot à pois rouges
Fiatalok versenye

Maillot blanc
Csapatverseny

Classement
par équipe
Legaktívabb versenyző

Prix de combativité
1. szakasz
(Marcel Kittel)
Marcel Kittel Marcel Kittel Jens Voigt Peter Sagan Team Sky Jens Voigt
2. szakasz
(Vincenzo Nibali)
Vincenzo Nibali Peter Sagan Cyril Lemoine Blel Kadri
3. szakasz
(Marcel Kittel)
Jan Barta
4. szakasz
(Marcel Kittel)
Tomas Voeckler
5. szakasz
(Lars Bloom)
Astana Pro Team Lieuwe Westra
6. szakasz
(André Greipel)
Luis Angel Mate Mardones
7. szakasz
(Matteo Trentin)
Martin Elmiger
8. szakasz
(Blel Kadri)
Blel Kadri Michał Kwiatkowski Blel Kadri
9. szakasz
(Tony Martin)
Tony Gallopin Tony Martin Tony Martin
10. szakasz
(Vincenzo Nibali)
Vincenzo Nibali Joaquim Rodríguez Romain Bardet AG2R La Mondiale
11. szakasz
(Tony Gallopin)
Nicolas Roche
12. szakasz
(Alexander Kristoff)
Simon Clarke
13. szakasz
(Vincenzo Nibali)
Vincenzo Nibali Alessandro De Marchi
14. szakasz
(Rafal Majka)
Joaquim Rodríguez
15. szakasz
(Alexander Kristoff)
Martin Elmiger
16. szakasz
(Michael Rogers)
Rafal Majka Thibaut Pinot Cyril Gautier
17. szakasz
(Rafal Majka)
Romain Bardet
18. szakasz
(Vincenzo Nibali)
Mikel Nieve
19. szakasz
(Ramūnas Navardauskas)
Tom Jelte Slagter
20. szakasz
(Tony Martin)
nem osztanak
21. szakasz
(Marcel Kittel)
nem osztanak
Végeredmény Vincenzo Nibali Peter Sagan Rafal Majka Thibaut Pinot AG2R La Mondiale Alessandro De Marchi

Végeredmény[szerkesztés]

Összetett verseny[szerkesztés]

Versenyző Csapat Idő
1  Vincenzo Nibali (ITA) Sárga trikó Astana 89h 59' 06"
2  Jean-Christophe Péraud (FRA) AG2R La Mondiale + 7' 37"
3  Thibaut Pinot (FRA) Fehér trikó FDJ + 8' 15"
4  Alejandro Valverde (ESP) Movistar Team + 9' 40"
5  Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team + 11' 24"
6  Romain Bardet (FRA) AG2R La Mondiale + 11' 26"
7  Leopold König (CZE) Endura + 14' 41"
8  Haimar Zubeldia (ESP) Trek Factory Racing + 17' 57"
9  Laurens Ten Dam (NED) Belkin Pro Cycling + 18' 11"
10  Bauke Mollema (NED) Belkin Pro Cycling + 21' 15"
11  Pierre Rolland (FRA) Team Europcar + 23' 07"
12  Fränk Schleck (LUX) Trek Factory Racing + 25' 48"
13  Jurgen Van Den Broeck (BEL) Lotto + 34' 01"
14  Jurij Trofimov (RUS) Katyusa + 36' 41"
15  Steven Kruijswijk (NED) Belkin Pro Cycling + 38' 15"
16  Brice Feillu (FRA) Bretagne–Séché Environnement + 43' 59"
17  Christopher Horner (USA) Lampre–Merida + 44' 31"
18  Mikel Nieve Iturralde (ESP) Team Sky + 46' 31"
19  John Gadret (FRA) Movistar Team + 47' 30"
20  Tanel Kangert (EST) Astana + 52' 11"

Pontverseny[szerkesztés]

Versenyző Csapat Pont
1  Peter Sagan (SVK) Zöld trikó Cannondale 431
2  Alexander Kristoff (USA) Katyusa Team 282
3  Bryan Coquard (FRA) Team Europcar 271
4  Marcel Kittel (GER) Team Giant–Shimano 222
5  Mark Rehnsaw (AUS) Omega Pharma–Quick Step 211
6  Vincenzo Nibali (ITA) Sárga trikó Astana 182
7  André Greipel (FRA) Lotto–Belisol 169
8  Ramūnas Navardauskas (LTU) Team Garmin–Sharp 157
9  Greg Van Avarmaent (BEL) BMC Racing Team 153
10  Samuel Dumoulin (FRA) AG2R La Mondiale 117

Hegyi pontverseny[szerkesztés]

Versenyző Csapat Pont
1  Rafal Majka (POL) Pöttyös trikó Team Saxo–Tinkoff 181
2  Vincenzo Nibali (ITA) Sárga trikó Astana 168
3  Joaquim Rodríguez (ESP) Katyusa Team 112
4  Thibaut Pinot (FRA) Fehér trikó FDJ 89
5  Jean-Christophe Péraud (FRA) AG2R La Mondiale 85
6  Alessandro De Marchi (ITA) Cannondale 78
7  Thomas Voeckler (FRA) Team Europcar 61
8  Giovanni Visconti (ITA) Movistar Team 54
9  Alejandro Valverde (ESP) Movistar Team 48
10  Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 48

Fiatalok versenye[szerkesztés]

Versenyző Csapat Pont
1  Thibaut Pinot (FRA) Fehér trikó FDJ 90h 07' 21"
2  Romain Bardet (FRA) AG2R La Mondiale + 3' 11"
3  Michał Kwiatkowski (POL) Omega Pharma–Quick Step + 1h 13' 40"
4  Tom Dumoulin (NED) Team Giant–Shimano + 1h 39' 45"
5  Jon Izaguirre Insausti (ESP) Movistar Team + 1h 52' 35"
6  Rafal Majka (POL) Team Saxo–Tinkoff + 2h 09' 38"
7  Rudy Molard (FRA) Cofidis, Solutions Credits + 2h 26' 07"
8  Benjamin King (USA) Team Garmin–Sharp + 2h 33' 44"
9  Tom-Jelte Slagter (NED) Team Garmin–Sharp + 2h 41' 05"
10  Peter Sagan (SVK) Zöld trikó Cannondale + 2h 44' 37"

Csapatverseny[szerkesztés]

Csapat Idő
1 AG2R La Mondiale 270h 27' 02"
2 Belkin Pro Cycling + 34' 46"
3 Movistar Team + 1h 06' 10"
4 BMC Racing Team + 1h 07' 51"
5 Team Europcar + 1h 34' 57"
6 Astana + 1h 36" 27"
7 Sky Procycling + 1h 40' 36"
8 Trek Factory Racing + 2h 06' 00"
9 FDJ + 2h 30' 37"
10 Lampre–Merida + 2h 32' 46"

Statisztika[szerkesztés]

Szakaszgyőzelmek országonként

Ország Győzelmek száma Győztesek (győzelmeik száma)
 Németország 7 Marcel Kittel (4), Tony Martin (2), André Greipel (1)
 Olaszország 5 Vincenzo Nibali (4), Matteo Trentin (1)
 Franciaország 2 Tony Gallopin (1), Blel Kadri (1)
 Lengyelország 2 Rafal Majka (2)
 Norvégia 2 Alexander Kristoff (2)
 Ausztrália 1 Michael Rogers
 Hollandia 1 Lars Boom
 Litvánia 1 Ramūnas Navardauskas

Szakaszgyőzelmek csapatonként

Csapat Győzelmek száma Győztesek (győzelmeik száma)
Kazahsztán Astana Pro Team (AST) 4 Vincenzo Nibali (4)
Hollandia Giant–Shimano (ARG) 4 Marcel Kittel (4)
Belgium Omega Pharma–Quick Step (OPQ) 3 Tony Martin (2), Matteo Trentin (1)
Dánia Team Tinkoff–Saxo (TST) 3 Rafal Majka (2), Michael Rogers (1)
Oroszország Katyusa (KAT) 2 Alexander Kristoff (2)
Belgium Lotto–Belisol Team (LTB) 2 Tony Gallopin (1), André Greipel (1)
Franciaország AG2R La Mondiale (ALM) 1 Blel Kadri
Hollandia Belkin Procycling Team (BEL) 1 Lars Boom
Egyesült Államok Garmin–Sharp (GRS) 1 Ramūnas Navardauskas

Külső hivatkozások[szerkesztés]

Commons:Category:Tour de France 2014
A Wikimédia Commons tartalmaz 2014-es Tour de France témájú médiaállományokat.
  • Sport Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap