„Wikipédia:Javaslatok kiemelt szócikkekre” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
62. sor: 62. sor:
----
----


===''[[Wigner Jenő]]''===
:'''Összesen: 21 pont'''
*'''3''': [[User:Grin|grin]] [[user_vita:grin|✎]] 2005. január 7., 11:48 (CET)
*'''3''': [[User:Nyenyec|nyenyec]] [[User vita:Nyenyec|☎]] 2005. január 10., 04:13 (CET)
*'''4''': [[User:Peda|Peda]] 2005. január 14., 23:48 (CET)
*'''2''': [[User:Füleki Ádám|f.adam]] 2005. január 19., 19:20 (CET)
*'''4''': [[User:OsvátA|OsvátA.]] 2005. február 15., 23:20 (CET)
*'''2''': [[User:Gubbubu|Gubb]] 2005. március 31., 19:15 (CEST)
*'''3''': --[[User:NZs|NZs]] 2005. április 3., 19:56 (CEST)


[[Kép:EugeneWignerAlvinWeinberg.jpg|180px|left|Wigner Jenő és Alvin Weinberg]]
10 éve, [[1995]]. [[január 1]]-jén halt meg '''[[Wigner Jenő]]''' [[Magyarország|magyar]]-[[USA|amerikai]] [[fizikus]], aki [[1936]]-ban megkapta a [[fizikai Nobel-díj]]at. A [[Fasori Evangélikus Gimnázium]]ban Rátz Lászlótól, az odaadó tudóstól és tanártól tanulhatott [[matematika|matematikát]], aki [[Neumann János|Neumannt]] is tanította. Ő vezette be a [[kvantummechanika|kvantummechanikába]] a [[szimmetria|szimmetriák]] elméletét. Az 1930-as évek végén kiterjesztette a kutatásait az [[atommag]]okra. Wignernek nagy szerepe volt a [[Manhattan-terv]] melletti agitációban, mely projekt megépítette az [[atombomba|atombombát]], hogy Hitlert megfékezze. Wigner lányát [[Paul Dirac]] vette el.
<br style="clear:both">

----


===''[[Az Amerikai Egyesült Államok elnökei]]''===
===''[[Az Amerikai Egyesült Államok elnökei]]''===

A lap 2005. április 4., 11:10-kori változata

Erre a vitalapra írjátok a kezdőlapra szánt kiemelt szócikk összefoglalóját. Érdekes, említésre méltó szócikkeket a Wikipédia:Kiemelt szócikkek lapon találhatsz (vagy sorolhatsz fel).

Nem kritérium, de célszerű olyan szócikkeket választani, melyekhez kép is van. Lehetőség szerint olyan szócikket javasolj, melyet nagyrészt nem te írtál! (A javaslathoz elég akár a szócikk neve is, és utána mindegy, hogy a rövid összefoglalót ki írja, csak nem szerencsés, ha "saját alkotásodat" jelölöd...)

Az összefoglalóban a definícióba ne felejetsetek el hivatkozást tenni a szócikkre!

Vita

Rövid cikkek, hibátlan szöveg, képek

Szerintem olyan cikkeket, amik 1 lapnál rövidebbek nem érdemes javasolni; ezek nagy része „nem teljes” (valahol a „csonk” és a teljes cikk között helyezkedik el). Az alaszka és a borg jó példa egy teljes cikkre (a történelemtől a földrajzon át az általános tudnivalókig minden benne van), míg az országgyűlés (mérete, jogköre, mai jellemzői, külföldi példák, ...) szerintem meglehetősen rövidke.

Szintén figyeljetek oda, hogy a javasolt cikkeket javaslat előtt olvassátok át, hogy ne maradjon benne hiba (sem pontatlanság, sem stilisztikai hibák), és a benne levő képek mindegyikén szerepeljen a szabad licenc!

Kösz! --grin 2004. november 23., 12:14 (CET)[válasz]

Javaslatok

Ide kerülnek azok a cikkek, melyeket megjelenésre javasoltok. Ha lehet, végleges formában írjátok meg a javaslatot, úgy ahogy az a lapra majd kikerüljön. Ha csak a cím szerepel, nyugodtan bővítheti bárki a leírással.

Minden javaslat előtt lehet szavazni arról, hogy az kikerüljön-e a lapra vagy sem. A szavazás előfeltétele az, hogy a cikket gondosan átolvasd!

Minden javaslatra egy -5 és +5 közötti pontszámot adj (a pontszámod add hozzá az összesítőhöz!), és esetleg – ha szeretnél – indoklást. A legtöbb pontot szerző lap fog először kikerülni a Kezdőlapra, ideális esetben minden hétfőn. A tartósan negatív pontszámú lapokat kb. 2 hét múlva töröljük a javaslatok közül.

(Szavazni minden legalább 1 hónapja aktív és mininum 5 nem apró szerkesztéssel rendelkező Wikipédista tud.)

Sun Microsystems

Összesen: 14 pont

4 : Gubb 2005. január 19., 19:44 (CET) 3 : DHanak :-V 2005. január 19., 21:33 (CET) 4 : --Rodrigó 2005. február 16., 00:24 (CET) 3 : --NZs 2005. április 3., 19:56 (CEST)[válasz]

Sun Microsystems Logo-ja
Sun Microsystems Logo-ja

Ma a Sun Microsystems az IT ipar egyik meghatározó vállalata. Számos fejlesztés, szabadalom, hardware, software és operációs rendszer fűződik a nevéhez (Pl. Solaris). A cég – elsősorban napjainkban – a szerverek terén él er sikereket, karöltve az AMD-vel és az Intel-lel. Ez része egy új stratégiának, melynek célja, hogy ne csak a saját fejlesztésű hardware eszközökkel működjenek együtt a cég termékei. A Solaris fejlesztése is „gőzerővel” folyik. Saját SPARC processzorain kívül, az új 10. verzió, ami már az AMD és az Intel 64-bites kiterjesztését is támogatja. Ezenkívül jó (egyre jobb) kapcsolatot ápol a "nyílt forráskód" közösséggel is. Többek között ezért is indította OpenSolaris projektjék, melynek keretein belül a nyár végéig "szabaddá" teszik a Solaris teljes forráskódját. A Sun eddigi legnagyobb dobása a Java programozási nyelv volt. A Java technológia licenszelése kapcsán még a Microsoft-tal is perre ment.



Borg

Összesen: 11 pont
A Borg
A Borg

A Borg a Star Trek c. filmsorozatban szereplő fiktív, kiborgok alkotta technicista társadalom, mely állandó hódítással, és a leigázott kultúrák népességének, tudásának és technológiájának magába olvasztásával (asszimilációjával) tartja fenn magát. Egyedei – félig szerves, félig gép lények – a testükbe ültetett biokibernetikus implantátumok és nanotechnológiai gépek (nanoszondák) által emberfeletti képességekre tesznek szert, és egyéniségüktől megfosztott bábokként mindannyian egy kollektív, központi tudatnak és akaratnak engedelmeskednek. A Borg érzéketlen, könyörtelen és embertelen, technikai fejlettsége miatt pedig felsőbbrendűnek tartja magát, célja létformáját az Univerzumban egyeduralkodóvá tenni. Sokféle elképzelés látott napvilágot, Borg fikciója miféle társadalmi folyamatokat tükröz, egyesek a globalizációra, mások a tudományos fejlődéstől való rettegésre asszociálnak; de akadnak, akik szerint a Borg egy az egyben a Microsoft agresszív terjeszkedésének szimbóluma kívánna lenni. Tény, hogy informatikában komoly kutatások folynak az emberi testrészek kibernetikus implantátumokkal való helyettesítésére, úgyhogy a Borg elképzelése talán a holnap tükre önmagunk számára, melyben az emberiség jövője rémlik fel.


Columbo

Összesen: 3 pont

A Columbo egy amerikai krimi tévésorozat volt, melyet Richard Levinson és William Link készített. A műsort az Egyesült Államokban 1971 és 1978 között rendszeresen, 1989 és 2003 között pedig hellyel közzel sugározták. Főszerepben Peter Falk volt Columbo hadnagy, egy gyilkossági nyomozó szerepében a Los Angeles-i Rendőrségtől. A sorozat epizódjait néha Magyarországon is sugározzák. A magyar változatban Columbo hangját Szabó Gyula színművész adja.



Az Amerikai Egyesült Államok elnökei

Összesen: 16 pont
Az Amerikai Egyesült Államok elnökének pecsétje
Az Amerikai Egyesült Államok elnökének pecsétje

Az Amerikai Egyesült Államok elnöke az Egyesült Államok legmagasabb rangú tisztségviselője, államfője. Az alkotmány értelmében az elnök egyúttal az Egyesült Államok Kormányának kormányfője és az Egyesült Államok fegyveres erőinek főparancsnoka is. Az USA szuperhatalom pozíciója folytán e poszt mindenkori betöltője a világ legismertebb közszereplőinek egyike. Az alkotmány szerint elnök csak olyan 35. életévét betöltött személy lehet, aki az Egyesült Államokban született. Ez a kitétel azonban az utóbbi években éles viták tárgyává vált, többek közt Arnold Schwarzenegger esetleges elnökjelöltsége kapcsán. A négyévente tartott elnökválasztások során az amerikai szavazók nem közvetlenül, hanem az úgynevezett elektori kollégiumon keresztül szavaznak a jelöltekre.



Balatonfüred

Összesen: 11 pont
Az "aranyhíd" (napfelkelte) Balatonfüreden – télen
Az "aranyhíd" (napfelkelte) Balatonfüreden – télen

Balatonfüred Veszprém megyei kisváros, a Balaton-part legrégebbi és egyik legnépszerűbb üdülőhelye. Ismertségét elsősorban szénsavas forrásainak és mediterrán jellegű klímájának köszönheti. A régi községből, a fürdőtelepből és az egykori Arács faluból áll, amit 1954-ben csatoltak hozzá. Az északi part fővárosa, jelentős vitorlás kikötő. A város legrégebbi, a Kéki patak partján épült, később elhagyott településrésze ma szőlőterület, maga a Kéki forrás még működik. Télen a városi ivóvíz is egy jóízű, édesvíz forrásból származik. A városban még számos foglalt és foglalatlan, főleg savanyúvíz forrás is található. A városban működő Állami Szívkórházban sok szívbeteg nyerte vissza egészségét, köztük a híres Nobel-díjas hindu költő, Rabindranath Tagore, akinek a nevét ma sétány viseli.



Johann Sebastian Bach

Összesen: 14 pont
Johann Sebastian Bach 1748-ban

Johann Sebastian Bach barokk zeneszerző, orgonista és hegedűművész. Művei mély intellektuális tartalmuk és tanító jellegük miatt zeneszerzők egész nemzedékére hatottak. Bach minden idők egyik legtermékenyebb zeneszerzője. Mestere volt a különböző zeneszerzési technikáknak, pl. a kontrapunktikus szerkesztésnek, a polifóniának ill. a harmóniáknak. Szinte minden műfajban alkotott, és az improvizációhoz is rendkívüli tehetsége volt. Egyházi műveiből árad a mély protestáns-lutheránus vallásosság. 250 kantátájából kb. 200 egyházi kantáta. Kantátáiban és passióiban az amúgy is népszerű korálokat dolgozta fel. Sajnos műveinek kb. a fele részben fiai hanyagságának, részben a történelem viharainak köszönhetően elveszett. Bár életében, illetve a halálát követő évtizedekben nem ismerték fel jelentőségét, ma a barokk zene legnagyobb mesterének tartják.



II. János Pál

Összesen: 10 pont


II. János Pál pápa

II. János Pál pápa a Római Katolikus Egyház feje volt 1978. október 16.-tól 2005. április 2.-án bekövetkezett haláláig. Pápai tevékenységét a népek és vallások közti egyetértés elősegítése, a kommunizmus és elnyomás elleni harc és a konzervativizmus jellemezte. A béke híveként többször felemelte szavát a háború ellen.

Több, mint 100 utazást tett külföldre, nagyobb utat járt be, mint az összes addigi pápa. A világsajtó hamar elkeresztelte „utazó pápá”-nak. A tömegkommunikációs eszközök médiasztárja volt, az egyik legismertebb ember az egész világon. Kereste a kibékülést a zsidókkal és a többi nagy egyházzal, elismerte a katolikus egyház történelmi bűneit, túlélte a komunizmust, de felismerte és kritizálta a kapitalizmus hibáit is.



Közzétett összefoglalók

Lásd: Kiemelt szócikkek