Ugrás a tartalomhoz

Lycaon pictus sharicus

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen DenesFeri (vitalap | szerkesztései) 2020. január 10., 10:36-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Lycaon pictus sharicus
Természetvédelmi státusz
Súlyosan veszélyeztetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Osztály: Emlősök (Mammalia)
Alosztály: Elevenszülő emlősök (Theria)
Csoport: Eutheria
Alosztályág: Méhlepényesek (Placentalia)
Öregrend: Laurasiatheria
Csoport: Ferae
Rend: Ragadozók (Carnivora)
Alrend: Kutyaalkatúak (Caniformia)
Család: Kutyafélék (Canidae)
Alcsalád: Valódi kutyaformák (Caninae)
Nemzetség: Kutyák (Canini)
Nem: Lycaon
Faj: L. pictus
Alfaj: L. p. sharicus
Tudományos név
Lycaon pictus sharicus
Thomas & Wroughton, 1907
Szinonimák
  • Lycaon ebermaieri Matschie, 1915
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Lycaon pictus sharicus témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Lycaon pictus sharicus témájú kategóriát.

A Lycaon pictus sharicus az emlősök (Mammalia) osztályának ragadozók (Carnivora) rendjébe, ezen belül a kutyafélék (Canidae) családjába tartozó afrikai vadkutya (Lycaon pictus) egyik alfaja.

Neve

Az alfajt 1907-ben, Oldfield Thomas és Robert Charles Wroughton brit biológusok írták le, illetve nevezték meg. A harmadik alfaj nevet, a sharicus-t a Csád-tó keleti felébe ömlő Shari folyóról kapta; bár egyesek helytelenül azt hiszik, hogy a Szahara sivatagról lett elnevezve, és tévesen saharicus-ként írják.[1]

Előfordulása

A Lycaon pictus sharicus egykori előfordulási területe Afrika északi fele, délfelé egészen a Kongói Demokratikus Köztársaság északi részéig, ahonnan feltételezett, hogy ma már kihalt. Az egykori elterjedési területe magába foglalta Csádot, a Közép-afrikai Köztársaságot, Nigert, Algéria déli részét, Líbiát és Kelet-Szudánt. Ma már csak a Közép-afrikai Köztársaságbeli Manovo-Gounda St. Floris Nemzeti Parkban található meg; emiatt a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) súlyosan veszélyeztetettnek nyilvánította.[2]

Jegyzetek

  1. Thomas, O. & Wroughton, R. C. (1834). (Lycaon pictus sharicus). Bulletin of the Museum of Comparative Zoology at Harvard College (1939): 190.
  2. Fanshawe, J. H., Ginsberg, J. R., Sillero-Zubiri, C. & Woodroffe, R., eds. 1997. The Status & Distribution of Remaining Wild Dog Populations. In Rosie Woodroffe, Joshua Ginsberg & David MacDonald, eds., Status Survey and Conservation Plan: The African Wild Dog: 11–56. IUCN/SSC Canid Specialist Group.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Chadian wild dog című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk