Ugrás a tartalomhoz

III. Lipót osztrák őrgróf

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 89.134.121.220 (vitalap) 2020. április 9., 18:50-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (nyelvtani javítás)
III. Lipót

Osztrák őrgróf
Uralkodási ideje
1095   1136
ElődjeII. Lipót
UtódjaIV. Lipót
Életrajzi adatok
UralkodóházBabenberg-ház
Született1073. szeptember 29.
Melk
Elhunyt1136. november 15. (63 évesen)
Klosterneuburgi Apátság
NyughelyeKlosterneuburg Monastery
ÉdesapjaII. Lipót osztrák őrgróf
ÉdesanyjaFormbach-Ratelnberg Ida
Testvére(i)
  • Ida of Babenberg
  • Helbirga of Austria
  • Elisabeth of Austria
Házastársa
Gyermekei
A Wikimédia Commons tartalmaz III. Lipót témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

III. (Szent) Lipót (1073. szeptember 29.1136. november 15.) osztrák őrgróf (10951136) Ausztria, Bécs, Alsó-Ausztria és Szent Flóriánnal együtt Felső-Ausztria védőszentje.

Élete

II. Lipót és Formbach-Ratelnberg Ida gyermekeként született 1073-ban. Kétszer házasodott meg. Első felesége valószínűleg a von Perg családból származott és 1105-ben halt meg. Második felesége, Ágnes V. Henrik német-római császár özvegy nővére volt. Ez a kapcsolat a Száli-Frank dinasztiával megnövelte a Babenberg-ház jelentőségét. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy Ágnes nagy befolyással bírt előző házasságából származott fiára, a későbbi III. Konrád német-római császárra.

Lipótot „Princeps Terrae” (durva fordításban „a föld hercege”) névvel is illették területi szuverenitására utalva. Fokozott figyelemmel kísérte az 1125-ös császárválasztást, de tekintélye egyre inkább csökkent.

III. Lipót a városépítésről és az ország fejlesztéséről is ismert. Többek között az ő nevéhez fűződik Klosterneuburg alapítása is (1108). Erről az eseményről szól az a legenda, amely elmeséli, hogy Szűz Mária megjelent az őrgrófnak, és elvezette arra a helyre, ahol megtalálta felesége egy évvel korábban elvesztett fátylát. Ezen jelenés tiszteletére emelte azon a helyen Lipót a klosterneuburgi monostort. Később a települést kiterjesztve, itt rendezte be a központját is.

Monostorokat alapított még Heiligenkreuzban, Kleinmariazellben és Seitenstettenben, amelyet nagyrészt egy hatalmas kiterjedésű erdőség vesz körül. Ezen egyházépítő munkája eredményeként és Hunyadi Mátyás anyagi segítségével avatták szentté 1485-ben.

A városfejlesztés támogatásának tipikus példája Bécs, Klosterneuburg és Krems.

III. Lipót

Az általa alapított klosterneuburgi monostorban temették el. Koponyáját egy díszes ereklyetartóban őrzik, egy főhercegi koronával a homlokán.

Névrokona, I. Lipót német-római császár uralkodása alatt lett Ausztria védőszentje Szent Kálmán helyett.

Ünnepe

Ünnepét november 15-én tartják. Ez Bécsben és Alsó-Ausztriában iskolaszüneti, de nem munkaszüneti nap.

Gyermekei

Első házasságából:

  • Adalbert (? – 1138)

Második házasságából, németországi Ágnestől, I. Frigyes sváb herceg özvegyétől:

A Klosterneuburgi Krónika tanúsága szerint még több mint hét gyermeke volt, ám ők valószínűleg korán meghaltak.


Előző uralkodó:
II. Lipót
Ausztria őrgrófja
10951136
Következő uralkodó:
IV. Lipót