Ugrás a tartalomhoz

Cibakpuszta

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Atobot (vitalap | szerkesztései) 2018. október 28., 19:50-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Kurzív tartalmú zárójelek korr., egyéb apróság ld.: WP:BÜ)
Cibak
A cibaki Szent Jácint Görögkatolikus Óvoda
A cibaki Szent Jácint Görögkatolikus Óvoda
Közigazgatás
TelepülésBalkány
Alapítás ideje1455
Irányítószám4233
Népesség
Teljes népesség189 fő (2011. jan 1.)[1] +/-
Földrajzi adatok
Távolság a központtól4 km
Elhelyezkedése
Cibak (Magyarország)
Cibak
Cibak
Pozíció Magyarország térképén
é. sz. 47° 46′ 17″, k. h. 21° 51′ 22″Koordináták: é. sz. 47° 46′ 17″, k. h. 21° 51′ 22″
Cibak weboldala
Cibakpuszta
Cibakpuszta

Cibak (Cibakpuszta) Balkány városrésze, a Nagykállói járásban, a Balkánytól 4 kilométerre délre helyezkedik el, a 49132-es közúton.

Története

Czibakpuszta az 1455-ös évben a szomszédos Szakoly település birtokosának, a Szakolyi családnak volt birtoka. Nevét a Szakolyon birtokos Szakolyi Gáspár unokájáról kapta, aki anyja Szakolyi Katalin révén kapta örökül a balkányi birtokrészt. Az 1400-as évek közepétől Balkány egy része a Szakolyi családé, Szakolyi Gáspáré lett, kitől anyja Szakolyi Katalin révén Czibak Imre kapta meg. Balkány határának e részét róla nevezték el Czibaknak, majd Czibakpusztának.

A török időkben a környék majdnem teljesen elpusztult, majd később a Kállay család tagjai szerezték meg Balkánnyal együtt.

Ma Balkány egyik városrésze 189 lakossal.

Fontosabb helyek

  • Ökumenikus Imaház

Szent Jácint Görögkatolikus Óvoda

1909-ben jött létre az első kisded óvoda mely 1973-tól önálló intézmény. A növekvő igények eredményeképpen 1980-ban bővítették, jelenleg az óvoda 3 egységben, (Balkány–Fő u., Abapuszta, Abapuszta) 10 csoporttal működő önálló intézmény, ahol 37 szakképzett dolgozó látja el a 270 gyermeket.

Megközelíthetőség

Cibak a 49132-es közúton helyezkedik el. Balkánytól ezen az úton 4 kilométerre található a városrész, továbbá innen lehet megközelíteni a déli tanyavilág összes tanyáját; Béketelepet, Csiffytanyát, Nádast, Nagymogyoróst, Tormáspusztát. A Szabolcs Volán buszjáratok közül a NyíregyházaNagykállóBalkányNyíradony viszonylaton közlekedő autóbusz Balkány felől Béketelep irányába hagyja el a városrészt, továbbá ugyanezen a szakaszon jár a BalkányNagymogyorós járat is, mely a várost a déli részekkel hivatott összekapcsolni. Cibak északi határában, Balkány belterületének közvetlenül a déli végén húzódik a MÁV 112-es számú vasútvonala, amely Nagykállót köti össze Nyíradonnyal. 2007. március 3-án gazdaságtalanságra és kihasználatlanságra hivatkozva leállították. Az utolsó évben már csak napi két pár vonat közlekedett a 23 km hosszú vonalon. A megálló neve Cibak volt. Innen kapta a közkeletű nevét a vonalon közlekedő vonat is, a Kiscibaki.

Jegyzetek

  1. Központi Statisztikai Hivatal: Magyarország közigazgatási helynévkönyve, 2014. január 1. ksh.hu (2014. január 1.) (Hozzáférés: 2014. október 23.)

Források

  • Dél-Nyírségi kistérségi kalauz 2005.
  • Tudnivalók Balkányról 2000.

További információk

Kapcsolódó szócikkek

Újhelyitanya Balkány Balkány
Geszteréd–Lovastanya

Észak
Nyugat  Cibak  Kelet
Dél

Ordastelep
Csiffytanya Béketelep Kenderes