Ugrás a tartalomhoz

Bogdány Jakab

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Holdkóros (vitalap | szerkesztései) 2019. február 20., 00:48-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎További információk: Kategória hozzáadása)
Bogdány Jakab
Született1658. május 6.
Eperjes
Meghalt1724. november 11. (66 évesen)
London
A Wikimédia Commons tartalmaz Bogdány Jakab témájú médiaállományokat.
Virágcsendélet

Bogdány Jakab (Eperjes, 1660. — London, 1724. február 11.[1]) magyar festő. Csendélet és állatképfestő. Tanítványa és veje a nagyszebeni származású Stranover Tóbiás festő.

Életpályája

Képzőművészeti tanulmányokat Bécsben folytatott, 1684-ben Amszterdamba, innen Londonba költözött. Hollandiában Willem van Aelst,[2] Abraham van Beijeren,[3] Melchior d'Hondecoeter,[4] művészete hatott rá. Angliában Jean-Baptiste Monnoyer virágfestményeinek, Francis Barlow, és Marmaduke Cradock[5] állatfestményeinek stílusából tanult, de kiérlelte ő a maga sajátos stílusát a világos színezéssel és a statikus szemlélettel. Nagy sikereket aratott színpompás virág- és madaras csendéleteivel. Az alábbi galériában közvetlenül Madaras csendélet c. képe mutatja az ő kiforrott stílusát, melynek hatása már szinte bársonyos tapintású, kiváló a főúri lakosztályok díszítésére.

1694-től a londoni királyi udvar vezető egyéniségei kezdték foglalkoztatni, II. Mária királynő, Orániai Vilmos és Anna királynő. Mária királynő tükörtermét (Hampton Court-palota) díszítette festményekkel. Bogdány Jakab 1700-ban már angol állampolgár lett. Műveinek többsége angol és holland magángyűjteményekben, továbbá a stockholmi, kasseli, hágai, miskolci múzeumokban található. Van néhány állatfestménye és csendélete a Magyar Nemzeti Galériában és a Magyar Nemzeti Múzeumban, melyek főleg Nemes Marcell nagylelkű ajándékozásának is köszönhetőek.

Művei az MNG-ból

Jegyzetek

  1. PIM.hu
  2. Csendéletek és vadászat során elejtett madarak ábrázolásával foglalkozott.
  3. Csendéletein főleg gyümölcsöket és halászattal összefüggésben ábrázol állatokat (rákok, halak).
  4. Parkok madarait, vadászat során elejtett madarak, házi haszon- és díszmadár tartással kapcsolatos képei keltettek feltűnést.
  5. Cradock egyik állatfestménye.. [2016. március 4-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. július 5.)

Források

  • Művészeti lexikon. 1. köt. Budapest : Győző Andor kiadása, 1935. Bogdány Jakab lásd 122. p.
  • Pigler Andor: Bogdány Jakab : 1660-1724. Budapest : Országos Magyar Szépművészeti Múzeum, 1941.
  • Művészeti lexikon. 1. köt. Budapest : Akadémiai Kiadó, 1967. Bogdány Jakab lásd 260. p.

További információk