Ásram

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Szvámi Sivananda által alapított ásram (fent) Észak-Indiában, a Gangesz mellett, Risikésben

Az ásram (szanszkrit/hindi nyelven: आश्रम , nyugati átírással: ashram) egy spirituális menedékhely, a lelki elvonulás, visszavonulás helye.

Eredetileg egy remetelak, a világtól visszavonuló aszkéták tanulásának helyszíne - amely lehetett egy barlangban vagy egyéb félreeső helyszínen is - ahol a guru bevezette a tanítványait a Szellem magasztos titkaiba. Manapság a kifejezés gyakran jelöli az indiai kulturális tevékenységek helyszínét, ahol egy guru (spirituális tanító) körül csoportosulva a Legfelsőbb Lény érdekeit szem előtt tartva a jógát, a meditációt gyakorolják, illetve erkölcsi, vallási tanulás folyik, többnyire a védikus irodalom bölcsességéből.

Minden ásram lakói különböző guru tanításait követik, így egészen különbözőek lehetnek attól függően is, hogy milyen vallási irányzathoz tartoznak, és hogy kiket várnak a falaik közé.[1] Egyes ásramokban szinte csak indiaiak élnek, máshol leginkább csak külföldiek vannak. Az ásramok gyakran távol vannak a nagyobb városoktól, sokszor hegyvidéki régiókban, üdítő természeti környezetben, néha erdőkben találhatók. Indiában vannak keresztény ásramok is, amelyeket a Nasranik Antikhalkédóni egyházak működtetnek.

Indián kívül szerte a világban is létesültek ásramok. Magyarországon legismertebb a Krisna-völgyi Krisna-tudatúak somogyvámosi ásramja. Ez állandó otthont nyújt Krisnás családoknak és lemondott életet élő férfiaknak is.

Kuppaghat ásram, Bihár
Maharishi Mahesh jógi 121 meditációs kunyhót építtetett a risikési ásramában, ahol az egyének spirituális gyakorlataikat végezhették

Ismertebb ásramok Indiában[szerkesztés]

Földrajzi hely alapján:[2][3]

Jegyzetek[szerkesztés]

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Ashram című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Ashram című német Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.