„Metanogének” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Hkbot (vitalap | szerkesztései)
a Robot: Automatikus szövegcsere (-szabadgyök +szabad gyök)
Syp (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
[[File:Arkea.jpg|thumb|''Methanopyrus kandleri'']]
A '''metanogének''' az [[archaea]] [[baktériumok]] közé sorolt [[polifiletikus]] (feltehetően különböző ősöktől származó) élőlénycsoport. Az ide tartozó baktériumok közös tulajdonsága, hogy mindannyian a molekuláris [[hidrogén]] [[anaerob]] [[oxidáció]]jával nyernek energiát. [[Obligát anaerob]] szervezetek.
A '''metanogén baktériumok''', röviden '''metanogének''' olyan [[mikroorganizmus]]ok, melyek anyagcseréjük során oxigénszegény ([[anaerob]]) körülmények között [[metán]]t állítanak elő. A [[baktériumok]]tól elkülönülő [[Archea]] doménbe tartoznak, nem alkotnak rendszertani csoportot ([[polifiletikus]]ak). [[Obligát anaerob]] szervezetek.
[[Vizes élőhely]]eken gyakoriak, ahol a [[mocsárgáz]] kialakulásáért felelősek, de jelen vannak az állati [[bélflóra|bélflórában]] is, ahol a [[kérődzők]] által felböfögött levegő, illetve a [[szellentés]] metántartalmát okozzák.<ref>
{{cite book
|author = Joseph W. Lengeler
| year = 1999
| title = Biology of the Prokaryotes
| isbn = 0-632-05357-7
| page = 796
|publisher = Thieme
|location = Stuttgart }}
</ref> Óceáni üledékekben a [[biometanáció]] általában a felső rétegek alatti részekre korlátozódik, ahol a [[szulfát]]tartalmat kimerítették.<ref>{{cite journal
|author=J.K. Kristjansson, ''et al.''
|year=1982
|title=Different Ks values for hydrogen of methanogenic bacteria and sulfate-reducing bacteria: an explanation for the apparent inhibition of methanogenesis by sulfate
|journal=Arch. Microbiol.
|volume=131
|pages=278–282
|doi=10.1007/BF00405893
|issue=3
}}</ref> A metanogén Archaea-populációk fontos szerepet játszanak a szennyvizek anaerob kezelésében is.<ref>[http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1359511310001984 Meisam Tabatabaei, Raha Abdul Rahim, André-Denis G. Wright, Yoshihito Shirai, Norhani Abdullah, Alawi Sulaiman, Kenji Sakai and Mohd Ali Hassan. 2010. Importance of the methanogenic archaea populations in anaerobic wastewater treatments (Process Biochemistry- 45(8), pp: 1214-1225)]</ref> Más metanogének [[extremofil]]ek, [[hévforrás]]okban és tenger alatti [[hidrotermikus kürtő]]kben élnek, illetve a földkéreg „szilárd” kőzetében, kilométerrel a felszín alatt.

Nem tévesztendők össze a [[metanotróf]] élőlényekkel, melyek metánt ''fogyasztanak'' szén- és energiaigényük kielégítésére.


==Történet==
==Történet==
6. sor: 28. sor:


==Jellemzőik==
==Jellemzőik==
Az ide tartozó baktériumok közös tulajdonsága, hogy mindannyian a molekuláris [[hidrogén]] [[anaerob]] [[oxidáció]]jával nyernek energiát.
Obligát anaerob élőlénycsoport, ami azt jelenti, hogy az [[oxigén]] halálos méreg a számukra. A legtöbb metanogén gyorsan elpusztul oxigén jelenlétében, mert nincsenek megfelelő [[enzim]]eik a keletkező [[szabad gyök]]ök eltávolítására. Kivétel például a Methanosarcina barkeri, melyben anaerob életmódja ellenére megtalálható a [[szuperoxid dizmutáz]] ([[SOD]]) enzim, így valamivel hosszabb ideig elviseli az oxigént.
Obligát anaerob élőlénycsoport, ami azt jelenti, hogy az [[oxigén]] halálos méreg a számukra. A legtöbb metanogén gyorsan elpusztul oxigén jelenlétében, mert nincsenek megfelelő [[enzim]]eik a keletkező [[szabad gyök]]ök eltávolítására. Kivétel például a Methanosarcina barkeri, melyben anaerob életmódja ellenére megtalálható a [[szuperoxid dizmutáz]] ([[SOD]]) enzim, így valamivel hosszabb ideig elviseli az oxigént.


41. sor: 64. sor:
==Biotechnológiai felhasználás==
==Biotechnológiai felhasználás==
[[Biogáz]]termelésre próbálják őket használni.
[[Biogáz]]termelésre próbálják őket használni.

==Jegyzetek==
{{jegyzetek}}


{{portál|biológia}}
{{portál|biológia}}

A lap 2014. január 27., 18:35-kori változata

Fájl:Arkea.jpg
Methanopyrus kandleri

A metanogén baktériumok, röviden metanogének olyan mikroorganizmusok, melyek anyagcseréjük során oxigénszegény (anaerob) körülmények között metánt állítanak elő. A baktériumoktól elkülönülő Archea doménbe tartoznak, nem alkotnak rendszertani csoportot (polifiletikusak). Obligát anaerob szervezetek. Vizes élőhelyeken gyakoriak, ahol a mocsárgáz kialakulásáért felelősek, de jelen vannak az állati bélflórában is, ahol a kérődzők által felböfögött levegő, illetve a szellentés metántartalmát okozzák.[1] Óceáni üledékekben a biometanáció általában a felső rétegek alatti részekre korlátozódik, ahol a szulfáttartalmat kimerítették.[2] A metanogén Archaea-populációk fontos szerepet játszanak a szennyvizek anaerob kezelésében is.[3] Más metanogének extremofilek, hévforrásokban és tenger alatti hidrotermikus kürtőkben élnek, illetve a földkéreg „szilárd” kőzetében, kilométerrel a felszín alatt.

Nem tévesztendők össze a metanotróf élőlényekkel, melyek metánt fogyasztanak szén- és energiaigényük kielégítésére.

Történet

A lidércek és Volta

1776-ban az olasz fizikus-polihisztor Alessandro Volta (akit főként elektromossággal kapcsolatos munkáiról tartunk számon) írta le először a metanogének működésével járó metánképződést, mint a lidércfény racionális magyarázatát. A folyamat hátterében álló titokzatos baktériumok tiszta tenyészetét csak jóval később, 1947-ben sikerült előállítani, az anaerobokkal való nehézkes laboratóriumi munka miatt.

Jellemzőik

Az ide tartozó baktériumok közös tulajdonsága, hogy mindannyian a molekuláris hidrogén anaerob oxidációjával nyernek energiát. Obligát anaerob élőlénycsoport, ami azt jelenti, hogy az oxigén halálos méreg a számukra. A legtöbb metanogén gyorsan elpusztul oxigén jelenlétében, mert nincsenek megfelelő enzimeik a keletkező szabad gyökök eltávolítására. Kivétel például a Methanosarcina barkeri, melyben anaerob életmódja ellenére megtalálható a szuperoxid dizmutáz (SOD) enzim, így valamivel hosszabb ideig elviseli az oxigént.

Csoportosításuk

A baktériumokat elsősorban azon hőmérséklethatárok szerint csoportosítjuk, amelyek között életműködéseiket a legerőteljesebb módon fejtik ki:

  • kriofil baktériumok, amelyek a 20 °C alatti hőmérsékletet kedvelik
  • mezofil baktériumok, amelyek a 20 °C - 40 °C közötti hőmérsékletet kedvelik,
  • termofil baktériumok, amelyek csak 40 °C felett élnek és anyagcseréjük 50 °C - 60 °C között a legintenzívebb.

Fejlődésük

A baktériumsejt élete során a következő fejlődési szakaszokon megy keresztül:

  • megduzzadás vízfelvétel révén,
  • fejlődés és növekedés,
  • kifejlődött sejtek osztódása

Anyagcsere

Általában elsődleges szénforrásként a széndioxidot hasznosítják, amit molekuláris hidrogénnel redukálnak (a hidrogén eközben oxidálódik). A szén-dioxidból ezalatt metán keletkezik. A reakció eredménye egy membrán két oldalán létrejövő elektrokémiai gradiens. Az ebből származó energiát ATP (adenozin-trifoszfát) képzésére fordítják. Az ilyen anyagcserét folytató élőlényeket hidrogenotrófoknak nevezzük. Velük szemben a növények a vizet használják a szén-dioxid redukciójához.

Bár a tengerekben képződő metán nagyrészt a széndioxid redukciójának eredménye, kis mennyiségben acetátból is képződik. Azokat az Archaeakat, amelyek az acetátot hasznosítják anyagcseréjük során, acetotrófoknak nevezzük. A metilotróf baktériumok pedig metilaminokat, metanolt vagy metántiolt is hasznosíthatnak.

Sejtfal

Sejtfaluk a többi Archaeahoz hasonlóan murein helyett pszeudomureint tartalmaz. Emiatt a lizozim nem bontja a sejtfalukat, és számos olyan antibiotikum, ami az Eubacteria csoport tagjaival szemben jól működik, rájuk nézve hatástalan.

Sejtmembrán

A metanogén sejtmembrán kettős lipidrétegében zsírsavésztereket nem találunk, helyettük diéter- és tetraéter glikolipidek fordulnak elő, emiatt rigidebb (kevésbé rugalmas) membránjuk van.

Ökológia

Jelenlétük vizes élőhelyeken általános, metanogén baktériumok állnak a lidércfény működésének hátterében is. Sokan közülük különböző állatok bélrendszerében élnek, például termeszekben, bálnákban, szarvasmarhában vagy emberben. Ők felelősek a termelődő bélgáz metántartalmáért (nem elhanyagolandó mennyiség: ember: 3 l/nap, szarvasmarha: 200 l/nap).

Az oxigénmentes helyeken fejlődő biológiai rendszerekben (pl. mélytengeri közösségek) a metanogének kulcsszerepet játszanak: eltávolítják a fölösleges hidrogént és az élőhely többi anaerob tagjának fermentációs termékeit. A metanogénekre jellemző, hogy kifejezetten jól érzik magukat olyan helyeken, ahol a más jellegű elektronakceptorok (mint például oxigén, nitrát, szulfát vagy a háromértékű ionok) már mind elfogytak. A kőzetek belsejében élő metanogének hidrogénjüket a víz radioaktív és termikus bomlásából nyerik.

A Föld számos extrém élőhelyén találhatunk metanogéneket: Grönland jegébe temetve kilométerekre a jégfelszín alatt, vagy forró, száraz sivatagi talajban. Az Archaea csoporton belül a metanogének fordulnak elő leggyakrabban a mélyen a talaj felszíne alatt húzódó élőhelyeken.

Biotechnológiai felhasználás

Biogáztermelésre próbálják őket használni.

Jegyzetek

  1. Joseph W. Lengeler. Biology of the Prokaryotes. Stuttgart: Thieme, 796. o. (1999). ISBN 0-632-05357-7 
  2. J.K. Kristjansson, et al. (1982). „Different Ks values for hydrogen of methanogenic bacteria and sulfate-reducing bacteria: an explanation for the apparent inhibition of methanogenesis by sulfate”. Arch. Microbiol. 131 (3), 278–282. o. DOI:10.1007/BF00405893.  
  3. Meisam Tabatabaei, Raha Abdul Rahim, André-Denis G. Wright, Yoshihito Shirai, Norhani Abdullah, Alawi Sulaiman, Kenji Sakai and Mohd Ali Hassan. 2010. Importance of the methanogenic archaea populations in anaerobic wastewater treatments (Process Biochemistry- 45(8), pp: 1214-1225)