„Rammelsbergi bánya” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
leford helyett csonk
Parvus7 (vitalap | szerkesztései)
58. sor: 58. sor:
[[pl:Kopalnia Rammelsberg]]
[[pl:Kopalnia Rammelsberg]]
[[pt:Minas de Rammelsberg]]
[[pt:Minas de Rammelsberg]]
[[ro:Vechea mină din Rammelsberg]]
[[sv:Rammelsberg]]
[[sv:Rammelsberg]]
[[vi:Các mỏ ở Rammelsberg]]
[[vi:Các mỏ ở Rammelsberg]]

A lap 2009. augusztus 26., 09:16-kori változata

Rammelsbergi bánya és Goslar történelmi óvárosa
Világörökség
Adatok
OrszágNémetország
TípusKulturális helyszín
KritériumokI, IV
Felvétel éve1992
Elhelyezkedése
Rammelsbergi bánya (Németország)
Rammelsbergi bánya
Rammelsbergi bánya
Pozíció Németország térképén
é. sz. 51° 53′, k. h. 10° 26′Koordináták: é. sz. 51° 53′, k. h. 10° 26′
A Wikimédia Commons tartalmaz Rammelsbergi bánya témájú médiaállományokat.

A rammelsbergi bánya a Világörökség egyik helyszíne a németországi Goslar városától délre, a Rammelsberg nevű hegyen. Az itt létesített múzeum az Ipari Örökségek Európai Útvonala (ERIH) egyik állomása.

A Rammelsbergen elsősorban galenitet, kalkopiritet, szfaleritet, baritot valamint vitriolt hoztak felszínre. Az ércből egyebek mellett ezüstöt, ólmot, rezet, cinket, illetve a 18. századtól kezdve aranyat nyertek ki.

Története


A szócikk egy része még lefordítandó. Segíts te is a fordításban!

Az 1981-1985 közötti régészeti ásatások során feltárt feldolgozatlan érctömbök és salakmaradványok tanúsága szerint a hegyen már a 3. században folyt a bányászat. A bánya első írásos említése 968-ból maradt fenn.

A hegy a nevét a mondabeli Ramm lovagról kapta, aki I. (Nagy) Ottó német római császár kísérőjeként egy vadászaton a lovát egy fához kötötte, hogy a járatlan rengetegbe gyalog menjen. A gazdájára türelmetlenül várakozó paripa a lábával egy érctelért kapált ki.

A középkorban Goslar város anyagi jólétét a bánya alapozta meg. A bánya először császári birtok volt, majd Goslar város tulajdonába került, végül a 16. század háborúskodásai során a braunschweigi hercegek szerezték meg.

Mivel a nemzetiszocializmus korszakában a bányának különös jelentőséget tulajdonítottak a hadiipar szempontjából, és az érc nehézkes előkészítésére sikerült megfelelő műszaki megoldást találni (úsztatás), ezért komoly fejlesztésekre került sor. A „Rammelsbergprojekt“ keretén belül 1936-1937-re kiépítették a mai külszíni létesítményeket az ércelőkészítéssel és a hegyi aknával. Az építészek Fritz Schupp és Martin Kremmer voltak, akik több más jelentős ipari létesítményt terveztek, többek között a Ruhr-vidéken a Zollverein Szénbánya, amely szintén a Világörökség része.

Több mint ezer év és 30 millió tonna érc után 1988. június 30-án a bányát a lelőhelyek kimerülése miatt leállították. Egy polgári egyesület vehemensen ellenállt a külszíni létesítmények lebontásának és a történelmi bányajáratok betemetésének, így a bezárt bányát múzeummá alakították át.

Forrás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Rammelsberg című német Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Külső hivatkozások

Fájl:Commons-logo.svg
A Wikimédia Commons tartalmaz Rammelsbergi bánya témájú médiaállományokat.