Kóbor János

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen S.Josh (vitalap | szerkesztései) 2010. június 9., 15:54-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Díjai, elismerései)
Kóbor János
Kóbor János egy 2009-es lengyelországi koncerten
Kóbor János egy 2009-es lengyelországi koncerten
Életrajzi adatok
Született1943. május 17.
Budapest
Elhunyt2021. december 6. (78 évesen)
Budapest
SírhelySzent István-bazilika
IskoláiBudapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (építészet)
Pályafutás
MűfajokRock
Progresszív rock
Beat
Aktív évek1950-es évek végétől napjainkig
EgyüttesOmega
Ciklon
Próféta
Hangszerritmusgitár
Díjak
Tevékenység
KiadókMHV
Hungaroton
MI5 Records
Universal Mucic
Decca Records
Bellaphon
WEA
A Wikimédia Commons tartalmaz Kóbor János témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Kóbor János (Budapest, 1943. május 17.), becenevén „Mecky” az Omega együttes énekese.

Pályafutása

Első együttesét a József Attila Gimnázium tanulójaként alapította osztálytársaival. A hangszereket sorsolással választották ki, Kóbornak a ritmusgitár jutott, a bőgős, basszusgitáros Varsányi István lett, a dobos pedig Laux József (ő volt az egyetlen, akire nem sorsolással osztották a hangszerét). Később Laux a Benkó Dixieland Bandhez került, Kóbor és Varsányi pedig megalapították a Ciklon együttest, többek között Kovacsics András szólógitáros társaságában. A repertoárjukat instrumentális nyugati számok alkották.

Mivel állandó fellépőhelyet nem sikerült szerezniük, 1962-ben Kovacsiccsal és Varsányival együtt kiszemelték a Próféta együttest és elhatározták, hogy egyenként bekerülnek oda. A tervüket sikerült megvalósítaniuk, majd ősszel a Próféta utódjaként létrejött az Omega. 1964-ben csatlakozott a volt osztálytárs Laux is.

A kezdeti években továbbra is nyugati slágereket dolgoztak fel. Ekkor még Kóbor mellett énekelt Benkő László is, néhány alkalommal Koncz Zsuzsa, majd csatlakozott Somló Tamás és Wittek Mária. A hatvanas évek második felében azonban az Omega saját slágereinek többségét már Kóbor énekelte, az 1971 óta felvett dalokban pedig ő az egyedüli szólóénekes. A 6-13. és 16. albumokon az összes háttérvokál is az ő hangján hallható (leszámítva a 7-9. albumok néhány dalában a női vokált). Az angol albumokon szintén ő énekel, kivétel az 1968-as Omega Red Star from Hungary, aminek felvételére nem tudott kiutazni Angliába, valamint az 1996-os Transcendent, amin csak vokálozott a holland Edwin Balogh mellett. A gitározással Presser Gábor lebeszélése nyomán még 1970-ben felhagyott.

A dalok megírásánál az 1970-es években főképp az énekdallam és a szöveg egymáshoz igazítása volt a feladata, ezekben a dalokban a nevét a zeneszerző és a szövegíró között jegyzik. Írt néhány szöveget önállóan is: Hűtlen barátok, Régvárt kedvesem, Helló, Elefánt! (nem került lemezre), Addig élj, Ne legyen / Never feel shame. Olyan dal, aminek a zenéjét írta, sokáig csak kevés volt (Félbeszakadt koncert, Levél - Posta restante), 2006-ban az Égi jel albumon azonban többségében az ő szerzeményei hallhatók: négy önálló (köztük a címadó dal), kettő Mihály Tamással, egy Szekeres Tamással közös.

Énekesi pályafutása teljesen az Omegához kötődik, nem készített szólólemezt, nem működött közre más produkciókban, kivéve a Scorpions budapesti és kassai koncertjét 2009-ben. Viszont az Omega-stúdióban számos lemez készítésében vett részt producerként, zenei rendezőként, hangmérnökként.

Magánemberként

2008-ban másodjára nősült, előző feleségétől egy fia (Dániel, 1976), a jelenlegitől egy lánya (Léna, 2007) született. A Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett építészmérnöki diplomát, azonban sosem dolgozott ezen a területen. Korábban atletizált, de egy sérülés miatt felhagyott ezzel a sporttal. Hobbija a vitorlázás, amit Balatonaligán szokott űzni, de nem versenyszerűen, mert elmondása szerint nem szeret megszabott útvonalon haladni.

Diszkográfia

Omega

Itt az együttes sorlemezeinek listája olvasható, bővebben lásd Omega szócikk.

Közreműködés

Benkő LászlóOmega-mix (1991) (Kóbor János közr.:gitár, ritmus és nagyzenekari programok)

Díjai, elismerései

Liszt Ferenc-díj - megosztva az Omega együttes tagjaival 1986

Jelentősebb zenésztársai

Külső hivatkozások