Ugrás a tartalomhoz

“The Spaghetti Incident?”

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
("The Spaghetti Incident?" szócikkből átirányítva)
Guns N’ Roses
“The Spaghetti Incident?”
nagylemez
Megjelent1993. november 23.
FelvételekA&M Studios, Record Plant Studios, Rumbo Recorders, CanAm Studios, Sound Techniques, Triad Studios, Conway Studios, és Ocean Way Recording
StílusHard rock, punk, glam rock, heavy metal[1]
Nyelvangol
Hossz46:03
KiadóGeffen Records
ProducerGuns N’ Roses, Mike Clink, Jim Mitchell
Kritikák
Guns N’ Roses-kronológia
Use Your Illusion II
(1991)
“The Spaghetti Incident?”
(1993)
Chinese Democracy
(2008)
Kislemezek az albumról
  1. Ain’t It Fun
    Megjelent: 1993. november 20.
  2. Since I Don’t Have You
    Megjelent: 1994
  3. Hair of the Dog
    Megjelent: 1994
SablonWikidataSegítség

A “The Spaghetti Incident?” a Guns N’ Roses amerikai hard rock zenekar ötödik stúdióalbuma. Az albumon főleg az 1970-es évek végén és 1980-as évek elején megjelent punk és glam rock dalok feldolgozása található.

Néhány dalt még a Guns N’ Roses eredeti gitárosával Izzy Stradlinnel vettek fel a Use Your Illusion I és II (1991) időszakában, majd később Gilby Clarke újra feljátszotta.[2] Eredetileg a dalokat a Use Your Illusion albumokra akarták tenni, mivel akkoriban három (vagy esetleg négy) lemezen tervezték kiadni, de végül dupla albumként jelentették meg.

1992-ben a zenekar úgy döntött, hogy a maradék feldolgozásokból kiad egy EP-t, amelyen a Stradlint leváltó Gilby Clarke játszana. Végül egy teljes album kiadása mellett döntöttek, amelyhez új feldolgozásokat is felvettek.[3]

Az akkori basszusgitáros Duff McKagan az album sok dalában énekel, a Hanoi Rocks együttes frontembere Michael Monroe (Axl Rose egyik példaképe) az "Ain’t It Fun" dalban vendégszerepel.

Ez az utolsó Guns N’ Roses-album, amelyben Slash gitáros, Duff McKagan basszusgitáros és Matt Sorum dobos szerepel és az egyetlen album, amelyben Gilby Clarke játszik.

A “The Spaghetti Incident?” a Billboard 200 negyedik helyén debütált, az első héten csupán 190 000 darabot adtak el belőle, amely a korábbi albumok eredményeihez képest sokkal kevesebb.[4]

Az album címe

[szerkesztés]

A cím voltaképp egy vicc, amelyet az Axl Rose és a Steven Adler közötti kaja-csata ihletett, ami során Rose Adler-hez vágott egy tál spagettit. 1993-as bírósági ügy során, mikor Adler perelte a zenekart, nagy hangsúlyt kapott az eset, az ügyvédje ezt "spagetti incidens" néven említette. Ezt Matt Sorum dobos egy 1994-es Much Music interjúban, Slash pedig a saját életrajzi könyvében is megemlítette.

Lehetséges, hogy az album az 1991-es film A linguini eset után kapta a nevét.

A "Making of Estranged" videóban a Rose, Slash és a borító tervezője között zajlott vitában egyértelművé tették, hogy a címet tegyék idézőjelek közé, a végére pedig tegyenek kérdőjelet.

Eredeti megjelenés

[szerkesztés]

Az albumot 1993. novemberében nem sokkal a Use Your Illusion Turné befejezése után adták ki. A vinyl változat narancssárga színben jelent meg, a CD lemezen képek és jelölések voltak: széleken a fekete gyűrűk, középen egy piros színű töklámpás, amely egy kivájt fejből eszi a spagettit. Az 1997-es újra-kiadásnál a lemez már sima ezüst színű volt.

Viták

[szerkesztés]

A zenekar tagjainak tiltakozása ellenére Rose feltetette az albumra a Look at Your Game, Girl című Charles Manson-dal feldolgozását. A CD-n nem volt feltüntetve a dal, a 12. szám végén, a csend után kezdődik el. 2000 elején Rose elmondta, hogy leveteti a dalt az album újrakiadása során, mivel szerinte a kritikusok és a média is tévesen értelmezte.[5] Azonban a dal mégis ottmaradt, a legutóbbi újra-kiadásnál már 13-dik dalkén fel is van tüntetve.

Élőben

[szerkesztés]

A "Since I Don’t Have You" című dalt néhányszor a "Sweet Child o’ Mine" és a "Paradise City" előtt játszották 1992-ben és 1993-ban. A "Down on the Farm" dalt először teljes egészében a Farm Aid IV rendezvényen adták elő 1990-ben, néhány alkalommal 2006-ban is játszották, a Chinese Democracy Turnén. A zenekar a "Hair of the Dog"-ot 1988-ban, majd 1990-ben is játszotta, utóbbit GAK néven (az együttesben Guns, Metallica és Skid Row tagok játszottak). Az "Attitude" című nótát a Use Your Illusion Turnén a zenekar gyakran játszotta, Duff még mindig játssza saját együttesével a Loaded-el és szólóban is. Továbbá a "New Rose", "You Can't Put Your Arm Around a Memory" és a "Raw Power" című számokat is játszották, a többi albumon található dalt a Guns N’ Roses sosem adta elő, viszont a tagok oldalprojektjeiben előfordultak, mint például Matt Sorum Camp Freddy zenekarában.

Fogadtatás

[szerkesztés]

Az albumot megjelenése után vegyes kritikákkal fogadták. A Rolling Stone magazin 3.5 csillagot adott neki az 5-ből. Ez nem mondható rossznak, de a legalacsonyabb értékelés, amit valaha Guns N’ Roses-album kapott. A rollingstone.com felhasználóitól 3 csillagot kapott és a legtöbbet középszerűnek nevezték. Az Allmusic.com nem nevezte kiemelkedőnek az album egyik dalát sem, mivel "hiányzik belőle a düh és a harag".

Az album dalai

[szerkesztés]
  CímSzerző(k)Eredeti előadó Hossz
1. Since I Don’t Have YouJoseph Rock, James BeaumontThe Skyliners 4:20
2. New RoseBrian JamesThe Damned 2:38
3. Down on the FarmAlvin Gibbs, Charlie Harper, Nicholas GarrettU.K. Subs 3:29
4. Human BeingJohnny Thunders, David JohansenNew York Dolls 6:48
5. Raw PowerIggy Pop, James WilliamsonThe Stooges 3:12
6. Ain’t It FunCheetah Chrome, Peter LaughnerThe Dead Boys 5:06
7. Buick Makane
Big Dumb Sex
Marc Bolan
Chris Cornell
T. Rex
Soundgarden
2:40
8. Hair of the DogDan McCafferty, Pete Agnew, Manny Charlton, Darrell SweetNazareth 3:55
9. AttitudeGlenn DanzigThe Misfits 1:27
10. Black LeatherSteve Jones, Paul CookThe Professionals 4:09
11. You Can’t Put Your Arms Around a MemoryJohnny ThundersJohnny Thunders 3:35
12. I Don’t Care About YouLee VingFear 4:51
  • Az "I Don’t Care About You" tartalmazza a "Look at Your Game, Girl" című rejtett dalt, amely 2:17-nél kezdődik. A dalt írta és előadta Charles Manson
  • A "Hair of the Dog" végénél a The Beatles "Day Tripper" című dal refrénje hallható.

Lista pozíciók

[szerkesztés]
Év Lista Hely
1993 Australian ARIA Albums Chart 1
United States Billboard 200 4

Közreműködők

[szerkesztés]
Guns N’ Roses
Egyéb közreműködők

  • Michael Monroe – ének a 6. dalban
  • Mike Staggs – gitárkíséret a 6. dalban
  • Mike Fasano – ütőhangszer a 8. dalban
  • Richard Duguay – gitár és ritmusgitár a 11. dalban
  • Eddie Huletz – háttérvokál a 11. dalban
  • Blake Stanton – háttérvokál a 12. dalban

  • Eric Mills – háttérvokál a 12. dalban
  • Rikki Rachtman – háttérvokál a 12. dalban
  • Stuart Bailey – háttérvokál a 12. dalban
  • Mike Clink – producer 1-től a 11-ig dalig
  • Jim Mitchell – producer
  • Bill Price – keverés

  • George Marino – masztering
  • Kevin Reagan – művészeti rendező; grafikus design
  • Dennis Keeley – fényképek
  • Gene Kirkland – fényképek
  • Robert John – fényképek

Források

[szerkesztés]
  • Ian Christe (2003). Sound of the Beast: The Complete Headbanging History of Heavy Metal. HarperCollins. ISBN 0380811278

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Christe (2003), pg. 318
  2. http://www.heretodaygonetohell.com/misc/recordingsessions.html
  3. "The Spaghetti Incident?". GnRsource. [2008. augusztus 22-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. október 21.)
  4. Hasty, Katie. "Kanye Edges GNR, Ludacris For No. 1 Debut" Archiválva 2010. január 22-i dátummal a Wayback Machine-ben. billboard.com. Dec 3, 2008.
  5. Guns N' Roses in Manson flap - Entertainment News, Music News, Media - Variety. [2009. május 4-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. május 1.)