Ugrás a tartalomhoz

Turay Ida

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Csurla (vitalap | szerkesztései) 2021. március 10., 22:10-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Nevet változtatott személyek kategória eltávolítva; Családi nevüket magyarosított személyek kategória hozzáadva (a HotCattel))
Turay Ida
Turay Ida (1938)
Turay Ida (1938)
Életrajzi adatok
Születési névTurmayer Ida
Született1907.[1][2] szeptember 28.
Rákospalota
Elhunyt1997. június 2. (89 évesen)
Budapest
SírhelyFarkasréti temető
HázastársaBékeffi István
Pályafutása
Aktív évek1924-1997
Díjai
Érdemes művész1987
További díjakA Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztje (1995)

Turay Ida IMDb-adatlapja
PORT.hu-adatlap
A Wikimédia Commons tartalmaz Turay Ida témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Turay Ida (született: Turmayer Ida, Rákospalota, 1907. szeptember 28.[1]Budapest, 1997. június 2.) magyar színésznő, érdemes művész. Tabódy Klára nővére.

Élete

Turmayer Sándor Márton rajztanár, festő[3] és Szabadkay Lilly Klára gyermekeként született, református vallású.[1] Kilencéves korában elvesztette édesanyját, apja ekkor olasz hadifogságban volt,[4] így zárdában nevelték, majd gimnáziumba került. Még érettségi előtt jelentkezett az Országos Színművészeti Akadémiára, ahová fel is vették, de csak egy évet töltött itt el – a felsősök vizsgaelőadásán statisztálva fedezte fel a nagyhatalmú színházi szakember, Bárdos Artúr. Első sikerét 17 évesen (1924) aratta a Darázsfészek című darabban, ezt követően megfordult szinte valamennyi fővárosi színházban. Derűs megjelenésével, kellemes énekhangjával, kedves humorával kezdetben naivaként, később bölcs, idős hölgyek megformálásával aratott sikereket.

1945-ben eltiltották a szerepléstől, de hamarosan újra játszhatott. Az 1956-os forradalom idején férjével, a neves színműíró Békeffi Istvánnal elhagyták az országot, nem politikai okokból, hanem mert kilátástalannak érezték helyzetüket. Férje külföldön is jól boldogult, feleségét azonban nem hagyta a színpadon érvényesülni, holott alkalom lett volna rá. Tizennyolc év távollét után tértek végleg haza, a színésznő 1977-től közel másfél évtizeden át a Thália Színház társulatának volt a tagja.

A kezdetben naiva szerepekben sütkérező Turay Ida olyan filmsikereknek volt részese, mint az Ez a villa eladó, a Pesti mese, A kölcsönkért kastély, az Egy szoknya, egy nadrág, a Janika (amit férje kifejezetten az ő számára írt), a Déryné, a Csínom Palkó, az Állami Áruház vagy éppen a Te rongyos élet.

A közönségkedvenc művésznő, akit mindenki csak Dusikának szólított, 1987-ben érdemes művész kitüntetést kapott. 1997. június 2-án egy budapesti kórházban halt meg.

Temetésén a Magyar Színészkamarai Egyesület nevében búcsúbeszédet mondó Bánffy György így fogalmazott: „Turay Ida hivatalos kitüntetéseken kívül birtokosa volt a legfontosabb és legrangosabb jutalomnak: a közönség szeretetének." Dusika – ahogy mindenki hívta – a magánéletben is mindig mosolygós volt és udvarias, soha senki nem látta sem udvariatlannak, sem érdektelennek. Emlékét a nevét viselő budapesti kőszínház és a színház igazgatója által alapított Turay Ida-vándordíj őrzi. 2016. március 30.-a óta Rákospalotán a Régi Fóti úti, volt zsinagóga melletti köz Turay Ida nevét viseli [Főv. Közgyűlés határozatszáma: 601/2016. (IV. 27.)].[5]

Színpadi szerepek

Gyöngy Pál: Kadétszerelem. Fővárosi Operettszínház. Turay Ida (Stöcker Péter), Békássy István (Schönborn Miklós), Tabódy Klára (Stöcker Pál)

A Színházi adattárban regisztrált bemutatóinak száma (1946–): 35. Ugyanitt tíz színházi fotón is látható.[6]

Filmjei

Turay Ida Kabos Gyulával (balra) és Törzs Jenővel a Márciusi mese című filmben (1934)
Turay Ida 1964-ben a Rádiószilveszterben, körülötte balról jobbra Brachfeld Siegfried, Szilágyi György, Marton Frigyes és Békeffi István

Játékfilmek

Tévéfilmek

Filmzene

  • Állami Áruház (1953, közreműködött az "Egy dunaparti csónakházban" című dalban)

Archív filmfelvétel

  • A Jávor (1987)
Turay Ida és Békeffi István sírja Budapesten. Farkasréti temető: 8/1-1-268.

Díjai

Róla

  • Párkány László: Turay Ida egyes szám első személyben (1989)

Jegyzetek

  1. a b c Rákospalota állami születési anyakönyv 559/1907 folyószám.
  2. Magyar és nemzetközi Ki Kicsoda (1994), 970.
  3. Beszélgetés Turay Idával 1 . Youtube.com (Hozzáférés: 2015. szeptember 13.)
  4. Párkányi László: Turay Ida (magánkiadás, 2007)
  5. Kft, Wolters Kluwer Hungary: Főv. Kgy. tájékoztató - 1.oldal - Önkormányzati rendelettár (angol nyelven). (Hozzáférés: 2018. november 16.)
  6. 2011. július 1.-i lekérdezés

Források

További információk