Ugrás a tartalomhoz

Transiting Exoplanet Survey Satellite

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(TESS űrtávcső szócikkből átirányítva)
Transiting Exoplanet Survey Satellite
Ország Egyesült Államok
ŰrügynökségNASA NASA
GyártóOrbital Sciences Corporation
Tudományos vezetőGeorge Ricker
Típuscsillagászati műhold
RendeltetésŰrtávcső
Küldetés
Indítás dátuma2018. április 18.
Indítás helyeSLC–40
HordozórakétaFalcon 9
Tömeg350
Pályaelemek
PályaAlacsony Föld körüli pálya

COSPAR azonosító2018-038A
SCN43435
SablonWikidataSegítség

A TESS teljes nevén Transiting Exoplanet Survey Satellite (azaz a csillaga előtt átvonuló exobolygókat felmérő műhold) egy a NASA Small Explorer Programja keretében az Amerikai Egyesült Államokban a MIT által megépített műhold, amelyet 2018 április 19-én bocsátottak fel a világűrbe. Az egész égboltot lefedő felmérés négy, nagy látószögű távcsövére szerelt összesen 16 megapixeles (4000*4000 pixeles) CCD-ivel a tervek szerint mintegy száz, a Föld átmérőjének egy-kétszeresénél nem nagyobb fedési szuperföld felfedezésére lesz képes, melyeket később a sokkal nagyobb teljesítményű James Webb űrtávcsővel terveznek részletesebben vizsgálni.

A tervezők szerint, mivel a csillagok a Naphoz hasonlóak és viszonylag közel vannak, évszázadok múlva valószínűleg ezen csillagok felé indulnak az első csillagközi űrutazások. A teljes égbolt 2 millió legfényesebb (legalább 12 magnitúdós) G és K színképtípusú csillagának, valamint a legközelebbi (30 parszeken belüli), mintegy 10 000 M színképtípusú vörös törpéjének átvizsgálása az előzetes tervek szerint két évig fog tartani.

A terv megvalósításához a Google anyagi és technikai támogatást nyújt, többek között a távcső kameráinak fejlesztésében, melyeket a sötét anyag keresésére épülő föld alatti érzékelőkben is terveznek alkalmazni. A műhold érdekessége hogy a rögzített adatokat helyben feldolgozza, csak azt a részüket sugározza le a földre, amely tudományos szempontból érdekes, a többit, három hónap tárolás után (így lehetőség lesz váratlan események, például gammakitörések esetén az objektum környezetéről régebbi felvétel beszerzésére), megsemmisíti. Összesen mintegy 1000-10 000 exobolygó felfedezésére számítanak.

Külső hivatkozások

[szerkesztés]

Magyarul

[szerkesztés]

Angolul

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]