Richard Lydekker

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2020. szeptember 14., 19:12-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎További információk)
Richard Lydekker
Született1849. július 25.
London
Elhunyt1915. április 16. (65 évesen)
Harpenden, Anglia
Állampolgárságabrit
Foglalkozásatermészettudós
IskoláiTrinity College (–1871)
Kitüntetései
  • Honorary Fellow of the Royal Society Te Apārangi[1]
  • Royal Society tagja (1894)[2]
  • Lyell Medal (1902)[2]
SírhelyeSt Nicholas Churchyard
A Wikimédia Commons tartalmaz Richard Lydekker témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Richard Lydekker (London, 1849. július 25.Harpenden, Anglia, 1915. április 16.) angol zoológus, geológus és természetíró. Zoológiai szakmunkákban nevének rövidítése: „Lydekker”.

Élete és munkássága

Richard Lydekker Londonban született. A cambridge-i Trinity College-ban tanult, ahol 1872-ben a Natural Science Tripos szakon tanított is először.[3] 1874-ben a Geological Survey of India-hoz (ez geológiai felméréseket és vizsgálatokat végzett Indiában) szegődött és ennek köszönhetően Lydekker számos felfedezést tett, főleg a gerinces őslénytan terén. Felfedezései Észak-Indiában voltak, főleg a Kasmír régióban. Lydekker e térségben maradt 1882-ig. Miután átvette Oldfield Thomas helyét a londoni Természettudományi Múzeumban (Natural History Museum), Lydekkerre jutott a fosszilis emlősök, hüllők és madarak kategorizálása (10 kötet, 1891).[4]

Lydekker több könyvet is írt a természetről és a felfedezéseiről. Íme néhány belőlük: „A Manual of Palaeontology” két kötetben, 1889, ezt Henry Alleyne Nicholson paleontológus segítségével írta; „Phases of Animal Life” (1892), „The Royal Natural History”[5] (ezt W. H. Fowler segítségével írta, 8 vols., 1893-6) és „The Wild Animals of India, Burma, Malaya, and Tibet” (1900). Lydekker hozzájárult az „Encyclopædia Britannica” tizenegyedik kiadásához.

Richard Lydekker tevékenysége nagy hatással volt a biogeográfiai ágazat fejlődésére is. 1895-ben Indonézián keresztül „meghúzta” a biogeográfiai vonalat, amelyet manapság »Lydekker vonalának« neveznek. Ez a vonal elválasztja Wallaceát (az indonéz szigetek középső szigeteinek az állatvilága) Ausztrália-Pápua Új-Guineától.

Az 1894-96-ban írt 12 kötetes, „Royal Natural History London” c. műve, amelyet a Frederick Warne & Co segítségével adott ki, igen nagy sikernek örvendett.

Richard Lydekker által alkotott és/vagy megnevezett taxonok

Az alábbi linkben megnézhető Richard Lydekker taxonjainak egy része.

Jegyzetek

  1. https://www.royalsociety.org.nz/who-we-are/our-people/our-fellows/all-honorary-fellows/
  2. a b Richard Lydekker, F.R.S.
  3. Sablon:Venn
  4. Catalogue of the Fossil Mammalia in the British Museum Natural History, Dept. of Geology, Richard Lydekker
  5. The Royal Natural History

Források

  • "Lydekker, Richard". Encyclopædia Britannica (12th ed.). 1922. [1]

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Richard Lydekker című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

Kapcsolódó szócikkek