Ménes-patak (Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Arnold.toth (vitalap | szerkesztései) 2021. január 6., 17:55-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Ménes-patak
Közigazgatás
OrszágokMagyarország Magyarország
Földrajzi adatok
Hossz12,1 km
Forrásszint380 m
Vízhozam0,291 m³/s
Vízgyűjtő terület47 km²
ForrásSzögliget, Haragistya-fennsík, Mogyorós-kút, és Medvekerti-forrás[1] Zempléni-hegység, Magyarország
TorkolatJósva, Perkupa északi határa
SablonWikidataSegítség

A Ménes-patak a Zempléni-hegységben ered, Szögliget településen, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, mintegy 380 méteres tengerszint feletti magasságban. A patak forrásától kezdve délkeleti irányban halad, majd déli irányban folytatja útját Szögliget felé majd Perkupától északra éri el a Jósva patakot.[2]

Főbb mellékvizeit a következő völgyekből kapja: Ménes-völgy, Lizina-völgy, Köpűs-völgy, Mocsolya patak-völgye, Zúgó forrás-völgye, Patkós-völgy, Bába-völgy, Acskó-völgy és a Kútfej-völgy. Főbb források, melyek a Ménes-patakot táplálják: Mogyorós-kút, Medvekerti-forrás, Zúgó-forrás, Tetves-forrás.[3]

A Ménes-patak vízgyűjtő területének nagysága különböző számítások alapján 30 és 34 négyzetkilométeres terület között változik.

Élővilága

Faunája

A patak alsó folyásán betelepített halfaj a Sebes pisztráng (Salmo trutta m fario) és az Szivárványos pisztráng (Onchorchychus mykiss).

A patakban védett, bizonyos esetekben veszélyeztetett természetvédelmi státuszú, olykor ritka tegzesfajok élnek, mint például a Rhyacophila fasciata, a Rhyacophila obliterata, a Hydropsyche bulbifera, a Hydropsyche pellucidula, a Hydropsyche saxonica, a Lype reducta, az Anabolia furcata, az Annitella obscurata, a Chaetopteryx fusca, a Halesus digitatus, a Halesus tesselatus.[4]

Part menti település

Jegyzetek

  1. A Bódva mellékpatakjainak halfaunája és a halközösség természeti értékei. (Hozzáférés: 2013. szeptember 19.)
  2. Magyarország természetjáró földrajza. Bozó András. [2006. augusztus 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. szeptember 6.)
  3. A Bódva mellékpatakjainak halfaunája és a halközösség természeti értékei. (Hozzáférés: 2013. szeptember 19.)
  4. [http://real.mtak.hu/4926/1/1128451.pdf Lárvaadatok az Aggtelek–Rudabányai-hegyvidék és a Putnoki-dombság tegzesfaunájához]. real.mtak.hu. (Hozzáférés: 2017. február 16.)