Isii Siró
|
Ez a szócikk vagy szakasz lektorálásra, tartalmi javításokra szorul. |
Isii Siró | |
Született | 1892. június 25.[1][2] Chiyoda |
Meghalt | 1959. október 9. (67 évesen)[1][2] Tokió |
Állampolgársága | |
Rendfokozata | altábornagy |
Csatái | |
Halál oka | gégerák |
Iskolái | Kiotói Egyetem |
A Wikimédia Commons tartalmaz Isii Siró témájú médiaállományokat. |
Isii Siró (1892. június 25. – 1959. október 9.) japán mikrobiológus és hadseregorvos, sebész-tábornok, a Japán Császári Hadsereg biológiai hadviselés 731--es egységének igazgatója.
Isii vezette a fejlesztését és alkalmazását azoknak a biológiai fegyvereknek, amelyeket a 731. egység vetett be Mandzsukuóban a második kínai-japán háború alatt és később terveztek bevetni az Egyesült Államok ellen is a Cseresznyevirágok éjjele művelet során. Isii és a 731. egység tagjai ember kísérleteket végeztek civileken és hadifoglyokon, amelyek több mint 10 000 ember halálát eredményezték. Isii és a 731. egység mentelmi jogot kapott a Távol-Kelet Nemzetközi Katonai Törvényszékében az Egyesült Államok részére átszolgáltatott információk és az Államokban való kutatás ellenében.
Életrajz
Korai évek
Isii Siró 1892. június 25-én született Sibajamában, Csiba prefektúrában, Japánban, Isii Kacuja, helyi földtulajdonos és szakékészítő negyedik fiaként. Isii a csibai Csiba Császári Iskolájában és Kanazava negyedik számú középiskolájában tanult, Isikava prefektúrában, mielőtt orvostudományt kezdett tanulni a Kiotói Császári Egyetemen. 1921-ben Isiit behívták a japán császári hadseregbe katonai sebészként, másodosztályú hadseregsebésznek. 1922-ben Isiit kinevezték a tokiói 1. hadsereg kórházába és a hadsereg orvosi iskolájába, ahol munkája annyira lenyűgözte feletteseit, hogy két évvel később elintézték, hogy helye legyen a Kiotói Császári Egyetem orvos képzésén. Tanulmányai során Isii gyakran Petri-csészékben tenyésztett baktériumokat, melyekre mint „háziállataira” tekintett. Az hogy nem kutatási tárgyakként, hanem társállatként tekintett rájuk az egyetemi személyzet furcsállását is kiváltotta. 1925-ben Isiit előléptették elsőosztályú katonaorvossá.
Biológiai hadviselés projekt
1927-re Isiit egy japán biofegyverprogram létrehozásával bízták meg, melynek keretei között 1928-ban kétéves utat tett nyugaton ahol elmélyítette tudását az első világháborús kémiai és biológiai hadviselés témájában. Isii utazásai rendkívül sikeresek voltak, és segítettek neki megnyerni Araki Szadao, a japán hadsereg miniszterének támogatását.
1936. augusztus 1-jén Isii hivatalos irányítást kapott a 731. egység és annak kutatási létesítményei felett. Ezekben a létesítményekben Isii és emberei szörnyű kísérleteket végeztek élő embereken. Többek között a pestis patkányok tenyésztését és azután az élő alanyok megfertőzését, terhességek kényszerítését kísérleti okokból, a fagyás elleni gyógymód kialakítását érzéstelenítők nélkül, valamint eszméletüknél lévő alanyok kevés/teljesen fájdalomcsillapító mentes boncolását foglalta magába. A háború vége felé Isii egy szörnyű tervet dolgozott ki a pestis bolhák elterjesztésére az USA nyugati partján, mely a cseresznyefa virágok művelet nevet viselte, amely tervet nem válthatott be, mivel a háború véget ért. Isii és a japán kormány megpróbálta titkolni a létesítményeket és a kísérleteket, de végül kudarcot vallott.
Háborús bűnök alóli felmentés
Az Egyesült Államok hatóságai letartóztatták Isiit Japán második világháború utáni megszállása során, és a többi vezetővel együtt a szovjet hatóságoknak kellett volna kihallgatni őket.[3] Ehelyett Isii és csapata 1946-ban tárgyalásokat folytatott és mentelmi jogot kapott vádjainak teljes nyilvánosságra hozatalért cserébe. Noha a szovjet hatóságok a vádemelés lefolytatását követelték, az Egyesült Államok az amerikai mikrobiológusok jelentései után tiltakozott. Köztük volt Dr. Edwin Hill, a Fort Detrick vezérigazgatója, akinek a jelentése szerint "a kutatás eredményei feltétlenül felbecsülhetetlen értékűek. Az Egyesült Államokban az embereken végzett kísérletek korlátozottak és az információ meglehetősen olcsón szerezhető be".
Isii mentességi megállapodását 1948-ban megkötötték, és soha nem vádolták háborús bűncselekményekkel, pontos tartózkodási helyét vagy szállását 1947-től nem ismerték. Richard Drayton, a Cambridge-i Egyetem történelem oktatója állítja, hogy Isii később Marylandbe ment, hogy tanácsot adjon a biofegyverekről. [4] Egy másik forrás szerint Japánban maradt, ahol klinikát nyitott, ahol ingyenesen végzett vizsgálatokat és kezeléseket. [5] Isii naplót vezetett, de ez nem utalt semmiféle háborús tevékenységére a 731. egységnél. [6] Isii 1958. augusztus 17-én felszólalt Japánban, ahol először és egyetlen alkalommal jelent meg a volt tagok gyűlésén, és búcsúbeszédet tartott.
Halála
Isii 1959. október 9-én halt meg gégerákban 67 éves korában egy tokiói kórházban. Lánya szerint Isii röviddel halála előtt felvette a római katolikus vallást. [7]
Jegyzetek
- ↑ a b Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2015. október 15.)
- ↑ a b BnF-források (francia nyelven)
- ↑ BBC Horizon "Biology at War: A Plague in the Wind" (29 Oct. 1984)
- ↑ Drayton, Richard (10 May 2005). "An ethical blank cheque". The Guardian. Retrieved 4 June 2009.
- ↑ "Daughter's Eye View of Lt. Gen Ishii, Chief of Devil's Brigade". The Japan Times. 29 August 1982.
- ↑ 青木冨貴子「731―石井四郎と細菌戦部隊の闇を暴く」新潮社(新潮文庫)、2005年。ISBN 4-10-373205-9
- ↑ Deane, H.. The Korean War 1945-1953. China Books, 155. o. (1999). ISBN 978-0-8351-2644-1. Hozzáférés ideje: 2017. július 8.
Fordítás
- Ez a szócikk részben vagy egészben a Shirō Ishii című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.