Csin Si Huang-ti

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Xia (vitalap | szerkesztései) 2020. július 9., 11:45-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Csin Si Huang-ti
秦始皇帝
Csin Si Huang-ti (Qin Shi Huangdi)
Csin Si Huang-ti

Csin császára
Uralkodási ideje
i. e. 246 i. e. 210
ÖrököseFu-szu
Elődjenem volt
UtódjaCsin Er Si Huang-ti
Életrajzi adatok
UralkodóházCsin-dinasztia
Gyermekkori névJing Cseng
Születetti. e. 260. február 7.
Hantan
Elhunyti. e. 210. augusztus 10. (50 évesen)
Guangzong County
NyughelyeLi-hegy 30km-re Hszi'an városától
ÉdesapjaCsuang-hsziang
ÉdesanyjaCsao-csi
Testvére(i)
GyermekeiFu-szu, Hu-haj, Kao, Csianglü
A Wikimédia Commons tartalmaz Csin Si Huang-ti
秦始皇帝
témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Csin Si Huang-tiKeleti névsorrend (kínai írással: 秦始皇帝, pinjin: Qín Shǐhuángdi; születési neve: kínai írással: 嬴政 pinjin: Yíng Zhèng; i. e. 260. február 7.i. e. 210. augusztus 10.) Kína első császára, a kínai császárság és a Csin-dinasztia megalapítója. I. e. 230 és i. e. 221 között leszámolt vetélytársaival és egységes birodalommá formálta a hadakozó fejedelemségeket. A birodalma északi határán a barbárok elleni védelmet szolgáló falszakaszokat összekötötte, és így létrehozta a kínai nagy falat. i. e. 210. augusztus 10-én egy utazása közben hunyt el. Az ő sírhelyéhez tartozik a híres agyaghadsereg és nevéhez fűződik a könyvégetés és a tudósok eltemettetése.

Élete

A császár egy fametszeten

Fiatalkora

I. e. 260. február 7-én, a Hadakozó fejedelemségek korában született Jing Cseng néven, apja Csuang-hsziang Csin királya, anyja Csao-csi korábban a király tanácsnokának, Lü Pu-vej gazdag kereskedőnek ágyasa volt. Cseng-et később a tanácsnok fiának tartották.

Trónra lépése

Apja halála után i. e. 246-ban 13 évesen Csin királyává vált. Kezdetben anyja és Lü Pu-vej látta el a régensi feladatokat, azonban néhány év múlva mindkettőjüket száműzték az udvarból, miután kiderült, hogy eunuchnak álcázva becsempészték a palotába Lü egyik protezsáltját. I. e. 238 után leszámolt a hatalmát fenyegető belső klikkekkel, és minden hatalmat a saját kezében összpontosított.

Uralkodása

Számszeríj a császár sírjából

Kezdeti lépései

Sikereit gondos tervezés előzte meg. Legista főminisztere, Li Sze segítségével egyszerűsített az adminisztrációs rendszeren és átfogó földreformot hajtott végre. A megreformált mezőgazdaság képes volt biztosítani a hadsereg ellátását az egymást követő háborúk idején.

Csin-dinasztia területe

Hódításai

A sereg példátlanul ütőképes támadógépezetté vált. A katonák legendásan fegyelmezettek voltak, sikerük másik titka a technikai fölény volt, melyet például a számszeríj használata jelentett. A katonák híresek voltak még brutális vadságukról, a csapatok sosem ejtettek foglyokat. I. e. 230 és i. e. 221 között Csin felmorzsolta vetélytársait, minden ellenállás felszámolása után egységesítette Kínát.

Az első császár címei

Az ország egyesítése után felvette a Csin Si Huang-ti, vagyis a Csin Első Császára címet, a terve az volt, hogy a következő császárok nevei továbbra is sorszámok legyenek, ez csak részben valósult meg, mivel a későbbi dinasztiák elvetették ezt. A Si Huang-ti titulus felvételével azonosította magát a régi idők mitikus félisteni uralkodóival, elsősorban a Sárga Császárral (Huang-ti; a „sárga” szót jelentő huáng 黄 nem azonos az első császár nevében szereplővel). A ti 帝 írásjegy már a sang kori jóslócsontokon is feltűnik, és az ősök szellemének bemutatott égő áldozatokra utal. Később az írásjegy jelentése megváltozott, magukat az istenségeket jelentette. A császári címben szereplő huáng 皇 szó szintén ősi, mitikus uralkodók nevében szerepelt. Az első császár a császári cím felvételét bejelentő dekrétumában kifejezetten megtiltotta azt a gyakorlatot, hogy az uralkodókat haláluk után posztumusz névvel ruházzák fel. Ezt egyik későbbi dinasztia sem tartotta be.

A birodalom kialakítása

I. e. 221 után hozzálátott az addig számtalan független részből álló terület egységes birodalommá szervezéséhez. Központosított adminisztrációt hozott létre, mely alapvonásaiban az egész császárkorban fennmaradt. Központjában a császár állt, akinek fővárosa és palotája az egész országra kiterjedő hálózat centruma volt. Csin állam hagyományainak megfelelően legista politikát követett: szigorú törvényeket adott ki, az országot 48 (vagy 36)[1][2] tartományra osztotta fel, és hogy a régi arisztokráciát meggyengítse, a hat meghódított fejedelemség vagyonosait családjukkal együtt fővárosába, Hszienjangba költöztette. A tartományok élén civil kormányzó állt, akit a császár nevezett ki. Csin Si Huang-ti elrendelte, hogy a tartományi kormányzó tisztsége ne legyen örökölhető. A kormányzókat néhány év után áthelyezték a sajátjukból egy másik tartományba, hogy elkerüljék az ambiciózus és erős, saját hatalmat kiépítő kormányzók fellépését. Minden tartománynak volt saját hadvezére is, akit a császár nevezett ki és távolíthatott el bármikor, továbbá egy központi tisztviselője, hogy megteremtsék a civil és a katonai kormányzók közti egyensúlyt.

A kínai nagy fal

A birodalom egységesítése

A távoli tartományokat országutak kötötték össze a fővárossal, ez az úthálózat 7500 km hosszú volt és 15 méter széles, így 800 kilométerrel múlta felül a későbbi Római Birodalom híres úthálózatát. Szabályos távolságokra elhelyezett postaállomások segítették a futárok haladását. Még a kocsik tengelyének hosszát is egységesítették, hogy a kerekek ugyanabban a vájatban fussanak. Egységesítette továbbá a súly- és hosszmértékegységeket, egységes pénznemet vezetett be. Ezeknél is fontosabb, hogy egységes írásrendszert vezetett be, egységesítette a 3000 legfontosabb írásjegyet, ezzel lerakva a későbbi hivatalos írásrendszer alapjait. A birodalma északi határán a barbárok elleni védelmet szolgáló korábbi falszakaszokat összekötötte, és így létrehozta a kínai nagy falat. i. e. 210. Az építkezések rengeteg emberéletet követeltek. Az őt érő kritikák hatására meghirdette a nagy könyvégetést.

Az agyaghadsereg

Halála

Az Első Császár ellen három merényletet követtek el, ezután alakult ki rettegése a haláltól és babonássága. Pontos tartózkodási helyét tilos volt felfedni. Minden nap palotája másik szobájában aludt, mindig két kocsival utazott, hogy a merénylők ne tudják, melyikben ül a valódi császár. Varázslókat és sámánokat fogadott, az örök élet elixírjét és gyógyfüveit kutatta, hegyi és folyami szellemeknek áldozott. Udvari mágusa, Hszü Fu vezetésével fiatal férfiakból és szüzekből álló küldöttséget menesztett a Keleti-tengeren túl, a mesés Penglaj-szigeteken lakó halhatatlanokhoz. Hatalmas síremléket építtetett, hogy biztosítsa helyét a másvilágon. Síremlékének része a híres agyaghadsereg, mely a Li-hegynél Hszi'an városától 30 kilométerre található. Csin Si Huang-ti egy keleti tengerpartra tett utazása során hunyt el. Főminisztere, Li Sze titokban tartotta halálát, hogy saját akarata szerint rendezhesse az utódlást. A császár végakaratát meghamisítva Fu-szu trónörökös helyett egyik fiatalabb fiát, Hu-haj herceget juttatta trónhoz Csin Er Si Huang-ti, Második Császár néven.

Személye a kultúrában

Róla és uralkodásáról szól a Kaige Csen rendezésében készült 1999-es A császár és a gyilkos c. film.

2002-ben Hős címmel film készült személyéről és a hadakozó fejedelemségek koráról Csang Ji-mou rendezésében. A filmben Csin királyát Csen Tao-ming alakítja.

2017-ben The King's Woman címmel részben fiktív történelmi sorozat készült uralkodásának kezdeti szakaszáról.[3]

Jegyzetek

  1. Michael H. Hart: 100 híres ember
  2. Ann Paludan: Kínai császárok krónikája
  3. Szupernap: Qin Shi Ming Yue Zhi Li Ji Chuan · Film. Hozzáférés: 2017. október 7.  

Források

További információ

Kapcsolódó szócikkek


Előző uralkodó:
II. Huj Vang
Kínai császár
Kr. e. 221Kr. e. 210
A Csing-dinasztia zászlója
Következő uralkodó:
Csin Er Si Huang-ti