Bonyár Judit

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2021. március 24., 23:34-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Bonyár Judit
Bonyár Judit 2006 nyarán
Bonyár Judit 2006 nyarán
Életrajzi adatok
Születési névBonyár Judit
Született1973 0. (51 éves)
Heves
HázastársaHűvösvölgyi Péter
Pályafutás
Műfajoknépzene, világzene, dzsessz
Aktív évek1990-es évek - napjainkig
EgyüttesCalliope, Neofolk
Hangszerének, cselló, tilinkó
Tevékenységénekes, csellista

Bonyár Judit weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Bonyár Judit témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Bonyár Judit (Heves, 1973 –) magyar énekes, zeneszerző és zenész, a népzenei és világzenei alapokra építkező Neofolk zenekar egyik alapító tagja és zeneszerzője. Országosan ismertté a Megasztár című tehetségkutató műsor harmadik szériájának fellépőjeként vált 2005-2006-ban, amikor a Meséld el!című szerzeményével a műsor egyik különdíját nyerte el. Ő volt az egyik megalkotója és szereplője a Piaf két arca című, Édith Piaf életpályáját feldolgozó színházi produkciónak.

Élete

1973-ban született Hevesen, iskolai tanulmányait az észak-alföldi város körzeti általános iskolájában kezdte. Nyolcévesen iratkozott be a település zeneiskolájába, gordonka szakra, ahol Kis József zenetanár tanítványa lett. Első zenei sikereit még általános iskolásként érte el, legjobb eredménye ebben az időszakban egy megyei versenyen elért második helyezés, illetve a szolnoki országos gordonkaversenyen való részvétel lehetősége volt. Már kisgyerekként elhatározta, hogy énekes akar lenni, és iskolás korában is kitartott azon szándéka mellett, hogy zenei téren kíván továbbtanulni – ebben erősítették a csellós sikerei mellett a népdaléneklő versenyeken elért jó eredményei is. Általános iskola után így a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola diákja lett; érettségi után pedig a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem ének–zene–karvezetés szakát végezte el.

Egy Neofolkos fellépésen férjével és szerzőtársával, Hűvösvölgyi Péterrel

Fiatal felnőtt korában határozta el, hogy letér a komolyzenei pályáról, és a népzene, illetve a könnyebb zenei műfajok határterületein próbál szerencsét. Először, még az 1990-es évek elején a rockos etno-dzsesszt játszó Calliope együttes tagja lett, amely zenekar a rövid, s a zenéjük színvonalához mérten csekély visszhangú pályája alatt két lemezt jelentetett meg. Az együttes feloszlása után Bonyár Judit és a másik alaptag, Hűvösvölgyi Péter (akik akkor már az életben is párt alkottak) új együttes megalapítása mellett döntött, NeoFolk néven. A 2004 őszén létrejött formáció a következő év tavaszán Tóth Zoltán dobossal három, majd Gáspár József fafúvós csatlakozásával négy fősre bővült, a zenekar a legnagyobb sikereit ilyen felállásban érte el.

2005-ben Bonyár Judit részt vett a Megasztár című tehetségkutató műsor harmadik évadában is, a Meséld el! című saját szerzeményével, amelyben az énekét csellójátékával kísérte. A győzelem nem adatott meg neki, de ő nyerte el az évad egyik különdíját. Saját maga így vallott a Megasztárban való indulásának motivációiról:[1]

„A Megasztárban azért indultam, hogy megmutassam, más dimenziói is vannak a hangszeres-énekes játékmódnak. A népzene, a népdalok szeretete, a különböző zenei stílusok fúziója hozta meg számomra azt a szabadságot a muzsikálásban, amit mindig is kerestem. E különleges zenei világra nyitott szíveket, s füleket találtunk külföldi szerepléseink során is. (Essen, Sarajevo, Stuttgart, Róma, Velence, Bécs...).”

2006-ban mutatta be a Piaf két arca című színpadi darabot, amelynek egyik alkotója és a két alakban megjelenő címszereplő egyik megformálója is volt, Bacskó Tünde színművész mellett. A színdarab Édith Piaf életét és pályáját, dalait és személyes küzdelmeit mutatta be, ebben Bonyár Judit számos Piaf-dalt adott elő, eredeti, francia szöveggel; a produkcióban a Neofolk zenészei mellett Borisz Jaksov zongorista működött még közre. Az énekesnőről szóló színdarabbal Magyarország számos színpadán, sőt a svédországi Göteborgban is fellépett; a műsor „melléktermékeként” önálló sanzonestet is összeállított Piaf dalaiból, Padam, padam címmel.

Jelenleg elsősorban zeneszerzőként tevékenykedik, férjével, Hűvösvölgyi Péterrel közösen: saját együttesük mellett színházi előadásokhoz, gyermekműsorokhoz, táncszínházi produkciókhoz szereznek zenét; 2012 óta a Soproni Petőfi Színház tagja. A 2010-es évtized elején elvállalta a Jászszentandrási Kamarakórus vezetését is, amit karitatív feladatként, díjazás nélkül végez.

Első önálló szólólemeze az Énekek Éneke (2017), Ószövetségi szövegek alapján írt etnojazz elemekkel átszőtt világzenei anyag. A szerzeményeket meghatározó ének és többszólamú vokalitás mellett fontos szerepet kap a virtuóz hangszeres játék. A lemezen közreműködő zenészek több műfajban (népzene, dzsessz, komolyzene) járatos, sok zenekarban és színházban  is dolgozó előadók.   

Magánélete

Két fiúgyermeket nevel, kikapcsolódást elsősorban a kirándulás, a kerékpározás, az úszás és a teniszezés jelenti a számukra.

Díjak

  • A Megasztár harmadik szériájának különdíja – 2006 – egyéni előadóként
  • A Kaleidoszkóp Versfesztivál díja – 2007 – a Neofolk együttessel, a Weöres és a népidzsessz c. produkcióért
  • A Zene.hu szakmai különdíja – 2007 – a Neofolk együttessel, a Weöres és a népidzsessz c. produkcióért
  • A Magyar Állami Népi Együttes és a Hagyományok Háza zeneszerzői verseny fődíja – 2008 – Hűvösvölgyi Péterrel megosztva
  • 2017 Legjobb versmegzenésítés -  Magyar Írószövetség és a Magyar Napló Kiadó

Diszkográfia

  • 1997: Calliope zenekar - Incognita, Mc (CrossRoads kiadó)
  • 2001: Calliope zenekar - Elvirágzik, Cd (szerzői kiadás)
  • 2006: NeoFolk zenekar - Kezdet, Cd (szerzői kiadás)
  • 2009: NeoFolk zenekar - Babás szerkövek, Cd (szerzői kiadás)
  • 2009 Örömtánc válogatás – Tavasz, tavasz Cd (Dr. Média)
  • 2013: Gárdonyi a költő - válogatás Cd (Gryllus kiadó)
  • 2015: NeoFolk zenekar - Kövecses Cd (szerzői kiadás)
  • 2017: Bonyár Judit – Énekek éneke Cd (szerzői kiadás)
  • 2018: Bonyár Judit - Egy helyben Cd (szerzői kiadás)

Jegyzetek

  1. Balláné Wágner Erzsébet: Bonyár Judit. Heves Városi Tükör, 2014. március. [2015. július 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2018. április 21.)

Források

Külső hivatkozások