Hosztomeli repülőtér

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Hosztomeli repülőtér
IATA: GML  ICAO: UKKM
Adatok
Elhelyezkedés Hosztomel
 Ukrajna
Kiszolgált város Kijev
Üzemeltető Antonov tervezőiroda
Tszf. magasság 158 méter
Futópályák
IrányHosszúságBurkolat
15/333500 mbeton
Elhelyezkedése
Hosztomeli repülőtér (Ukrajna)
Hosztomeli repülőtér
Hosztomeli repülőtér
Pozíció Ukrajna térképén
é. sz. 50° 36′ 13″, k. h. 30° 11′ 31″Koordináták: é. sz. 50° 36′ 13″, k. h. 30° 11′ 31″
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Hosztomeli repülőtér témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A hosztomeli repülőtér, vagy másik közismert nevén Antonov Repülőtér (IATA: GML, ICAO: UKKM) nemzetközi teherforgalmi repülőtér Ukrajnában. A Kijevi területen, a fővárostól, Kijevtől északnyugatra elterülő előváros, Hosztomel közelében fekszik. Kijevtől 25 km-re, Hosztomeltől 2 km-re található. A repülőtér üzemeltetője az Antonov tervezőiroda (ANTK Antonov), melynek ez a fő kísérleti repülőtere is. (A tervezőiroda másik repülőtere a gyártóbázis melletti Szvjatosini repülőtér.) Ez a bázisrepülőtere a tervezőiroda légitársaságának, az Antonov légitársaságnak.

A repülőtér egy betonozott, 3500 m hosszú és 56 m széles kifutópályával rendelkezik. ICAO I-es kategóriába tartozik, mely minden időjárási körülmény mellett használható. 1992-től határőr ellenőrző pont is működik a repülőtéren, így ettől kezdve nemzetközi forgalomra is alkalmas.

A repülőtéren több, az Antonov tervezőiroda repülőgépeinek tesztelésére szolgáló berendezés is található, így pl. a gépek villámcsapás elleni védelmének vizsgálatára alkalmas nagyfeszültségű impulzus-generátor is.

A repülőtér két nagyméretű hangárral rendelkezik: az egyik 80×40 m alapterületű és 28 m belmagasságú, a másik 96×104 m alapterületű és 40 m belmagasságú. Mindkettő alkalmas nagyméretű repülőgépek – így akár An–225, An–124 – tárolására és javítására. A hangárok mellett egy 132×104 m alapterületű, sátorral fedett állóhely is rendelkezésre áll, melynek legnagyobb magassága 32 m.

A repülőtér vasúti kapcsolattal rendelkezik, a teherforgalom számára külön rakodási terület van. A rakodáshoz daruk és szállítószalag állnak rendelkezésre, utóbbival közvetlenül a vasúti vagonokból a repülőgépekre lehet átrakodni a szállítmányt.

A Hosztomeli repülőtér a bázisrepülőtere a világ legnagyobb repülőgépének, az An–225-nek, valamint az Antonov-légitársaság An–124-eseinek is.

A repülőteret alkalomszerűen az Ukrán Légierő harci és szállító repülőgépei is használják.

A 2022-es ukrajnai orosz invázió során itt zajlott le a hosztomeli csata, amelynek során az orosz hadsereg elfoglalta a repülőteret. Az orosz csapatok 2022. április 2-én elhagyták a repülőteret és az ismét ukrán ellenőrzés alá került.[1] A harcok során megsemmisült az Antonov légitársaság An–225-ös, An–74-es és egy An–26-os repülőgépe, valamint a repülőtér irányítótornya és egy irodaépülete. Megsérült továbbá egy An–12-es, An–22-es, An–28-as, An–132D és An–124–100–150 típusú repülőgép, valamint több hangár.[2]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Amongst wreckage in Ukraine's Hostomel Airport”, BBC News (Hozzáférés ideje: 2022. április 4.) (brit angol nyelvű) 
  2. В “Антонове” рассказали, сколько самолетов уничтожено в Гостомеле (orosz nyelven). Экономическая правда. (Hozzáférés: 2022. április 4.)

További információk[szerkesztés]