A budapesti 1. sz. országgyűlési egyéni választókerület egyike annak a 106 választókerületnek, amelyre a 2011. évi CCIII. törvény Magyarország területét felosztja, és amelyben a választópolgárok egy-egy országgyűlési képviselőt választhatnak. A választókerület nevének szabványos rövidítése: Budapest 01. OEVK. Székhelye: Budapest V. kerülete[1]
A választókerületet az alábbiak szerint határozza meg a törvény:
Az I. kerület teljes területe, amelynek határa: A Duna középvonalától a Csalogány utcán halad a Széna térig, a Széna tér délkeleti oldalán a Vérmező útig, ezen végig az Attila útig, innen a Krisztina körúton, majd az Alkotás utcán a Márvány utcáig, a Márvány utcán tovább a Győri útig, a Győri úton, majd az Avar utcán és az Alsóhegyi utcán a Somlói útig, ezen, majd a Mihály utcán a Gyula utcáig, a Gyula utcán a Számadó utcáig, majd a Számadó utcán a Szirtes útig, a Szirtes úton a Citadella csúcsáig és innen a Duna középvonalára vont merőleges vonalon a Duna közepéig, a középvonalon észak felé a kiindulási pontig körbezárt terület.
Az V. kerület teljes területe, amelynek határa: A Duna középvonalától a Margit hídon és a Jászai Mari téren át a Szent István körúton halad a Nyugati térig, majd a téren át ennek nyugati oldalán és a Bajcsy-Zsilinszky úton a Deák Ferenc térig, a Deák Ferenc téren át a Károly körúton a Kossuth Lajos utcáig, majd a Múzeum körúton át a Kálvin térig, a Kálvin tér nyugati oldalán az épületek vonalán a Vámház körútig, a Vámház körúton és ennek folytatásában a Fővám téren és a Szabadság hídon át a Duna középvonaláig, innen a Duna középvonalán a kiindulási pontig körbezárt terület.
A VIII. kerület választókerülethez tartozó részének határa: A Kálvin tér északkeleti oldalán az Üllői útig, az Üllői úton a József körútig, a József körút páratlan házszámozású oldalán haladva a Rákóczi útig, majd a Rákóczi úton a Múzeum körútig, ezen át a Kálvin téri kiindulási pontig körbezárt terület.
A IX. kerület választókerülethez tartozó részének határa: A Kálvin tér északkeleti, majd nyugati oldalán az épületek vonalán a Vámház körútig, a Vámház körút páratlan házszámozású oldalán a Fővám térig, és ennek folytatásában a Szabadsághíd dunai középvonaláig, erre merőlegesen a Duna középvonalát követve déli irányban a Dandár utca, valamint folytatásában a Dandár köz páros házszámozású oldalának Dunára merőleges elméleti meghosszabbításának metszéspontjáig, a Dandár köz, majd a Dandár utca és a Thaly Kálmán utca páros házszámozású oldalán az Üllői útig, az Üllői úton a kiindulási pontig körbezárt terület.
A budapesti 1. sz. választókerület lakónépessége 2022. október 1-jén 79 138 fő volt. A 2011-es és a 2022-es népszámlálás között 9889 fővel csökkent a választókerület lakosság száma. A választókerületben a korösszetétel alapján a legtöbben a fiatal felnőttek élnek 29 281 fővel, míg a legkevesebben a gyermekek 9073 fővel. A választókerület lakosságának a 92,5%-nál van internet elérési lehetőség.[6]
A legmagasabb befejezett iskolai végzettség szerint a diplomával rendelkezők élnek a legtöbben 37 675 fő, utánuk a következő nagy csoport az érettségizettek 22 598 fővel.
Gazdasági aktivitás szerint a lakosság több mint a fele foglalkoztatott 44 812 fő, második legjelentősebb csoport az inaktív keresők, akik főleg nyugdíjasok 15 397 fővel.
A választókerület legjelentősebb nemzetiségi csoportja a német 1302 fő, illetve az ukrán 478 fő. Magyar állampolgársággal nem rendelkező külföldi állampolgárok aránya 14,9%.
Vallási összetétel szerint a választókerületben lakók legnagyobb vallása a római katolikus (16 330 fő), valamint jelentős közösség még a reformátusok (4882 fő). A vallási közösséghez nem tartozók száma szintén jelentős (11 545 fő), a választókerületben a második legnagyobb csoport a római katolikus vallás után.