William Henry Perkin (1838–1907)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen XXLVenom999 (vitalap | szerkesztései) 2019. július 6., 00:23-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Londoniak kategória hozzáadva (a HotCattel))
Sir William Henry Perkin
1906-ban
1906-ban
Életrajzi adatok
Született1838. március 12.
London
Elhunyt1907. július 14. (69 évesen)
London
Ismeretes minta festékipar megalapítója
Nemzetiségangol angol
Állampolgárságbrit brit
Házastárs
  • Jemima Harriet Lissett
  • Alexandrine Caroline Mollwo
Gyermekek
  • ifj. William Henry Perkin
  • IskoláiRoyal College of Chemistry
    Iskolái
    Felsőoktatási
    intézmény
    Royal College of Chemistry (London)
    Pályafutása
    Szakterületkémia
    Kutatási területszerves vegyületek szerkezete
    Szakmai kitüntetések
  • Royal-érem (1879)
  • Davy-érem (1889)
  • Albert-érem (1890)
  • Perkin-érem (1906)
  • a Brit Birodalom lovagja
  • Akadémiai tagságRoyal Society

    Hatással voltak rá
  • August Wilhelm von Hofmann

  • Sir William Henry Perkin aláírása
    Sir William Henry Perkin aláírása
    A Wikimédia Commons tartalmaz Sir William Henry Perkin témájú médiaállományokat.

    Id. William Henry Perkin (Sir William Henry Perkin — London, 1838. március 12.London, 1907. július 14.) angol vegyész, a róla elnevezett reakció fölfedezője, az ugyancsak vegyész ifj. William Henry Perkin apja.

    Élete

    Egyetemi tanulmányait (ahogy apja is) a londoni Royal College of Science-ben végezte. Az intézményben maradva 1855-ben August Wilhelm von Hofmann asszisztense lett. 1859-ben megnősült; felesége Jemima Harriet Lissett lett. A család az azóta Londonhoz csatolt Sudbury-ben telepedett le; a gyerekek:

    már itt születtek.

    Másodjára, 1866-ban Alexandrine Caroline Mollwót vette feleségül. Ebből a házasságból egy fia — Frederick Mollwo Perkin — és négy lánya született. Mindhárom fiúból vegyész lett.

    Vakbélműtét után kapott tüdőgyulladás és egyéb szövődmények miatt hunyt el.

    Munkássága

    1862 körül
    Gyárának emblémája
    A Perkin-érem

    Ő állított elő először egy egész sor festéket:

    Felfedezéseit (elsőként a mauveint, 1856-ban) szabadalmaztatta, az új színezőanyagok tömeges elállítására a család gyárat alapított — ebből fejlődött ki a mai világcég Perkin-Elmer. A szabadalomban a mauvein Perkin-ibolya néven szerepelt.[1]

    Halogénezett karbonsavakból egy egész sor vegyületet sikerült előállítania:

    Ugyancsak eljárásokat dolgozott ki több, mások által felfedezett anyag:

    ipari szintézisére.

    Ő fedezte fel a róla elnevezett reakciót, ami az α,β-telítetlen aromás karbonsavak (pl. fahéjsav) szintézisének egyik lehetséges eljárása.

    A mauvein és az anilinfestékek

    Első és ettől legnevezetesebb szintetikus festékét mindössze 18 évesen állította elő, többé-kevésbé véletlenül. Főnöke, August Wilhelm von Hofmann a malária gyógyítására használt kinint (C20H24N2O2) szerette volna szintetizáltatni vele. Perkin előbb a C10H13N képletű allil-tuloidint próbálta krómsavval oxidálni, de nem járt eredménnyel. Ezután az anilin oxidálásával próbálkozott, és ehhez az anilint kénsavval és kálium-bikromáttal kezelte. A fekete, gyantás állagú reakciótermékben ragyogó lilásvörös kristályokat fedezett fel: Ez az anyag lett az anilinbíbor, amit Perkin szép lilás színe miatt eredetileg 'moveinnek (mályva) nevezett el. Előállítását 1856-ban szabadalmaztatta. A magyarosan időnként „moveinnek” írt, fénynek, mosásnak ellenálló, selyem, gyapot és gyapjú festésére egyaránt használható új anyag az első szintetikus szerves festékként maradt meg a kémia történetében.

    Az anilin vált az ún. anilinfestékek alapanyagává:

    Az olcsó, erősen színező, tömegesen előállítható anyagok kiszorítottak a piacról számos biogén szerves festéket (például a kármint). Gyártásuk vetette meg a tulajdonképpeni szerves vegyipar alapját. Az anilinfestékek dominanciája 1868, az alizarin szintetizálása után ért véget.[4]

    Emlékezete

    A Society of Chemical Industry amerikai tagozata 1906-ban, a mauvein felfedezésének 50. évfordulójára alapított a felfedezőről elnevezett és arcképével díszített Perkin-érmet — ezt először neki magának ítélték oda. Másodszor 1908-ban adták ki; azóta évenként.

    Fordítás

    • Ez a szócikk részben vagy egészben a William Henry Perkin című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

    Jegyzetek

    1. ELTE Kémiai Intézet: A KÉMIA TÖRTÉNETE 6.
    2. ELTE Kémiai Intézet: A KÉMIA TÖRTÉNETE 6.
    3. Makkay Klára: Mesterséges szerves festékanyagok
    4. Makkay Klára: Mesterséges szerves festékanyagok

    Források