Wikipédia:Javaslatok kiemelt képekre/Archívum 2018

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Az alábbi megbeszélést/szavazást/vitát lezártuk. Kérjük, ne módosítsd!
A további hozzászólásokat a témának megfelelő fórumra vagy vitalapra írhatod. Ezt a szakaszt többet ne szerkeszd!


Kép:Hervad már ligetünk.png A kiemelt státuszt nem kapta meg. Lezárva: 2019. január 06.

OsvátA képe, írjátok le véleményeteket! Ogodej vitalap 2018. december 5., 20:25 (CET)

 támogatom: nem tudom magamat nem támogatni, de ne kíméljetek! OsvátA Palackposta 2018. december 5., 20:32 (CET)
 ellenzem: A kép nem igazán jó, a szélei életlenek, ezek a részek túl szélesek, továbbá ha tényleg a "hervadás" a témája, akkor az a képen nem látszik. Az kiderül, hogy ősszel készülhetett, de a helyszín például nem jellegzetes. Egy kiemelt kép vagy legyen tudományos igényű (tűpontos, részletes, stb), vagy ha inkább "művészi", akkor térjen el technikailag a hétköznapi megoldásoktól és legyen kihívás az elkészítésében (pl. elsuhanó kerékpáros elmosódott képe), vagy témájában legyen egyedi (pl. 1 példányban létező épület), nem hétköznapi (persze "hétköznapi" témából is lehet jó képet csinálni, csak az még nehezebb). Előny továbbá, ha a kép témája mozgalmas (pl. gyerek ugrókötelezik, szökőkút vízcseppjei, stb). misibacsi*üzenet 2018. december 6., 17:14 (CET)
  •  megjegyzés: a kép tudatosan, szoftverrel bűvölve lett életlen, kivéve a középső részét. OsvátA Palackposta 2018. december 6., 17:33 (CET)
  •  megjegyzés nekem ez zavaróan életlen a szélén, akár tudatos, akár nem. Mire használható az enciklopédiában, mit lehet vele illusztrálni? Xia Üzenő 2018. december 7., 15:36 (CET)
  •  megjegyzés Osztom Teemeah véleményét. Zavaró az életlenség, jellegtelen a kép tárgya, dominál egy üres tűzfal. Az ilyenfajta "tudatosan, szoftverrel bűvölés" öncélú, ha nem a kép lényegének kiemelését szolgálja (ami itt olyan, mintha nem lenne mit kiemelni). A kép álló formátuma sem segíti a cím által ígért téma bemutatását, sőt, erősíti a tűzfal dominanciáját. Viszont misibacsi kerékpáros ötlete elég gonosz: rögtön Cartier-Bressonhoz mérni igen kemény mérce Vigyor Vigyor Vigyor --HoremWeb ḏd md.w jn: szavaknak mondása 2018. december 23., 22:50 (CET)

@HoremWeb: Nem emlékszem, hogy ezt a képet hoztam volna fel mércének, amit most nekem tulajdonítasz, de a példa valóban szemléletes. Vigyor misibacsi*üzenet 2018. december 24., 08:27 (CET)

Komolyan gondoltam az ugrókötelezésre, de sehogy nem bírtam közben fényképezni. :-(. OsvátA Palackposta 2018. december 24., 08:47 (CET)
Ha tudsz ugrókötelezni, itt a megoldás, a fejpántra erősíthető kamera: https://www.metroman.hu/kategoria/muszaki-cikk/kamera-es-fenykepezo/sport-es-extrem-kamera (nem reklám: "Fejpántra szerelhető rögzítőkészlet akciókamerákhoz, CL-ACMK40 - Csatlakoztassa a rögzítőkészletet sapkához, kalaphoz vagy közvetlenül a fejéhez a saját szemszögből készített akciódús felvételek érdekében"). 4500 HUF. – Aláíratlan hozzászólás, szerzője Misibacsi (vitalap | szerkesztései)

A fenti megbeszélést lezártuk, kérjük, további hozzászólásokat már ne írj hozzá! Ezt a szakaszt többet ne szerkeszd!

Az alábbi megbeszélést/szavazást/vitát lezártuk. Kérjük, ne módosítsd!
A további hozzászólásokat a témának megfelelő fórumra vagy vitalapra írhatod. Ezt a szakaszt többet ne szerkeszd!


Kép:Pamutszál vázlatos képe.jpg A kiemelt státuszt megkapta. Lezárva: 2019. január 06.

Pamutszál szerkezeti felépítése

Régen volt már jelölés, próbáljuk ki, van-e érdeklődés? Ogodej vitalap 2018. december 4., 09:23 (CET)

  •  megjegyzés Bár a szócikk kiemelt, mégis a belső forrásolás szinte nulla. Nekem furcsa, hogy a pamutszálnak "bélürege" van (azt gondolnám, akkor van bele is), ilyen inkább a fás anyagoknak van. Ebben a forrásban látok ilyet, illetve azt írják a pamutszál bab v. vese keresztmetszetű, a túlérett szál kerekded. Kicsit nehéz véleményt mondani egy ábráról, ha csak könyvtárból lehet ellenőrizni a szakszavakat. Nekem a szekunder fal nyila és a tercier fal nyila, mintha ugyanoda mutatna, egy másik ábrából viszont úgy tűnik, mintha a szekunder fal, az maga a fibrilla kötegek sok rétegeiből állna össze. JSoos vita 2018. december 18., 02:07 (CET) A forrásként megjelölt német ábrán pedig nem a primérfalnak van külső és belső része, hanem a szekundernek. Ember legyen a talpán, aki kiigazodik ezeken. JSoos vita 2018. december 18., 02:26 (CET)
@JSoos: A szócikk forrásolásáról nem tudok véleményt mondani, itt ugye pontosan arról van szó, hogy a kép milyen, sajnos a cikk nem részletezi a képen látható feliratokat. Ezeket a feltüntetett forrásokból készítettem, azokhoz teljesen hű. Sajnos van, amikor olyan forrásból dolgozunk, ami nem mindenkinek hozzáférhető, esetleg csak könyvtárakban. A forrásolással kapcsolatban azt írja az irányelv, hogy „Az ellenőrizhetőség azt jelenti, hogy bárki utánanézhet az adott cikkben használt forrásoknak, hogy ellenőrizhesse a cikkekben leírt állításokat. Ellenben ez nem jelenti azt, hogy erre bárki rögtön képes minden erőfeszítés nélkül vagy ingyen. Például, vannak olyan onlájn források, amelyekért fizetni kell, és léteznek olyan nyomtatott források is, amelyek csak bizonyos egyetemi könyvtárakban elérhetők”. Sajnos pontosan az a helyzet, hogy azért kellett ezt ilyen formában lerajzolni, mert rendes online forrás erre nem igazán van. A két könyv nekem rendelkezésre áll, amiben a leírások és egyes részletek megtalálhatók. A keresztmetszet csakugyan bab alakú, de arra vannak rendesen mikroszkópi képek, például az említett cikkben is, vagy például itt: megtalálhatók a commonson is, itt egy szerkezeti vázlatról van szó. A bélüreg (lumennek jelzett a commonsos képen) bizony nem csak a fás anyagoknál van, hanem szinte minden természetes elemi szálnál, például a gyapjúnál is, de ez itt nincs ezzel összefüggésben. Nem csoda egyébként hogy sokan a fás anyagoknál gondolják a bélüreget, ott is cellulózról van szó, meg itt is. A bél szerepet járszik a szál fejlődésében, valóban létezett valamikor, de eltűnik, amint megérik maga a feldolgozható szál. A szekunder fal lehet hogy összemosódik a képen, megpróbálok rajta javítani, a szekunder fal áll fibrillakötegekből, mint írod is, ez az ábrán is látszik, a legszélesebb a pamutszál kereszmetszetén maga a szekunder fal. Ogodej vitalap 2018. december 18., 20:33 (CET)
Átrajzoltam a szekunder falra mutató nyilat és feliratot. Ogodej vitalap 2018. december 18., 20:57 (CET)
Viszont eltűnt a felirat egy része a jobb oldalon. Kemenymate vita 2018. december 18., 22:35 (CET)
Köszönöm! Valamiért nem akarja frissíteni a bélyegképet, csak ha rákattintok kétszer, észre sem vettem, hogy elcsúszott a felirat... Mindjárt javítom! Ogodej vitalap 2018. december 18., 22:41 (CET)
Köszönöm a javítást, (persze a szócikkenk nincs köze hozzá, felesleges füstölgés volt részemről, csak nem értem miért nem lehet "szálüreg", vagy miért nem hívjuk a "szekunder falat" bélnek, de ha a szakma így használja, akkor ez van.) JSoos vita 2018. december 19., 18:30 (CET)

 megjegyzés Nem csak olyan képeket lehet kiemeltnek jelölni, amelyek a Commonsban vannak? A Wikipédia:Javaslatok kiemelt képekre fejlécében ez olvasható: „Vigyázat! Kiemeltnek jelölni csak olyan képet lehet, ami a Wikimédia Commonson van, és megfelel a többi feltételnek. Ha nincs a kép a Commonson, akkor a jelölés előtt át kell tölteni, és úgy jelölni.” Szóval én át is tölteném, mivel kiemeltté meg pláne csak úgy lehet tenni. – Regasterios vita 2018. december 19., 08:11 (CET)

@Regasterios: Rendben, igazad van, ezt a passzust nem is figyeltem. Ha nem gond, töltsd át légyszíves. Ott is tudok módosítani az új változat felvitelével? Ogodej vitalap 2018. december 19., 08:27 (CET)
Áthelyeztem akkor a képet. Természetesen ott is tudsz új változatot feltölteni, lent a lap alján található az Új változat feltöltése elnevezésű link. A kkj-sablont viszont nem tudom, most hova kell tenni, azt intézd, kérlek. – Regasterios vita 2018. december 19., 09:15 (CET)

A fenti megbeszélést lezártuk, kérjük, további hozzászólásokat már ne írj hozzá! Ezt a szakaszt többet ne szerkeszd!

Az alábbi megbeszélést/szavazást/vitát lezártuk. Kérjük, ne módosítsd!
A további hozzászólásokat a témának megfelelő fórumra vagy vitalapra írhatod. Ezt a szakaszt többet ne szerkeszd!


Kép: A szécsényi ferde torony (A kiemelt státuszt megkapta. Lezárva: 2018. május 24.)

A szécsényi ferde Tűztorony
Jelölve: 2018. április 22-én. A két hét lejár: 2018. május 6-án.

Nagyon kevesen tudják, hogy itthon is van ferde torony, és a meglévő képek egyrészt borús időben, másrészt régebben készültek. A jelenlegi kép szerintem minőségével is jobban megfelel a Wikimédia célkitűzéseinek, és ha Ti is úgy gondoljátok, akár a kiemelt képek színvonalát is megütheti. A kép nagylátószögű objektívvel készült, ami a kép sarkainál „maszatolhat”, homályos részeket okozhat – ez az objektív „szolgáltatása”. A felvétel készítéséhez beszinteztem a gépet, és az utómunka során perspektívakorrekcióval javítottam az összetartó függőlegeseken. Ja, és saját felvételem. :) Amennyiben igény van rá, a korrekció nélküli változatot is meg tudom osztani, és van egy másik szögből készült felvételem is, de azon csak a torony déli (délutáni???) oldala látszik csak. HoremWeb ḏd md.w jn: szavaknak mondása 2018. április 22., 00:26 (CEST)

Bocsánat, összekevertem az irányokat. A másik (most már belinkelt) képen a nyugati oldal látható, nem a déli. --HoremWeb ḏd md.w jn: szavaknak mondása 2018. április 22., 16:13 (CEST)
  •  támogatom - Technikailag igényes kép, de nem lehetett volna szemből fényképezni, hogy a ferdeség jobban látszódjon? Úgy tűnik, kissé balra dől a torony, gondolom ez nem nagy mértékű, azért nem tűnik ki annyira. misibacsi*üzenet 2018. április 22., 05:50 (CEST)
@Misibacsi: De lehetett, de az az érdekes helyzet, hogy még kevésbé látszik a ferdesége. A környezete olyan, hogy nincs igazán nagy különbség ferdeség ügyében, de onnan kevesebb a referencia és több zavaró objektum is belelóg a képbe, például a lámpaoszlop, ami itt a kép bal szélén referencia a függőlegeshez. A többi oldalról pedig még kevésbé látszik az a 3°. --HoremWeb ḏd md.w jn: szavaknak mondása 2018. április 22., 16:13 (CEST)
A másik kép

A fenti megbeszélést lezártuk, kérjük, további hozzászólásokat már ne írj hozzá! Ezt a szakaszt többet ne szerkeszd!

Az alábbi megbeszélést/szavazást/vitát lezártuk. Kérjük, ne módosítsd!
A további hozzászólásokat a témának megfelelő fórumra vagy vitalapra írhatod. Ezt a szakaszt többet ne szerkeszd!


Kép:WienOperaFotoThalerTamas.jpg (A kiemelt státuszt megkapta. Lezárva: 2018. január 19.)

A Bécsi Állami Operaház éjszaka
Jelölve: 2018. január 4-én. A két hét lejár: 2018. január 18-án.

A képet szerkesztő:Thaler Tamas készítette. Egy szép kivitelű hosszú expónációs felvétel. Fauvirt vita 2018. január 4., 21:26 (CET)

Támadhat, mert 2héten belül 5 szavazat kell és ha a duplaszavazatot nem nézzük, egyelőre 4 van, így beletettem egy "sl|"-t a sablonba a megtévesztés vádjának elkerülése miatt. Remélem *feridiák nem haragszik meg e miatt! Fauvirt vita 2018. január 8., 15:11 (CET)
  •  támogatom – Nagyon szép munka, kiváló rálátásból, és még a perspektivikus torzítás sem zavaró, úgyhogy az épület cikkéhez is jól használható a kép. Azt az egyet sajnálom, hogy nem nagyobb a felbontás, de online használatra ez is elég. Engem még a reklámoszlop sem zavar (annyira), a WP alapvető céljaihoz megfelelő, mert nem takar ki az épületből. Nem szép ugyan, de hiteles :) Külön köszönet @Fauvirt: kollégának, amiért feltette! --HoremWeb ḏd md.w jn: szavaknak mondása 2018. január 10., 22:07 (CET)
  •  támogatom, nagyon szép, hangulatos kép. Alensha 2018. január 10., 23:07 (CET)
  •  támogatom– Történelem pWas gibt's Neues? 2018. január 16., 22:24 (CET)

A fenti megbeszélést lezártuk, kérjük, további hozzászólásokat már ne írj hozzá! Ezt a szakaszt többet ne szerkeszd!

Az alábbi megbeszélést/szavazást/vitát lezártuk. Kérjük, ne módosítsd!
A további hozzászólásokat a témának megfelelő fórumra vagy vitalapra írhatod. Ezt a szakaszt többet ne szerkeszd!


Vista di Roma dal Castel Sant'Angelo 155Mpx.jpg (A kiemelt státuszt megkapta. Lezárva: 2018. január 15.)

Róma és Vatikán látképe az Angyalvár tetejéről
Jelölve: 2017. december 30-án. A két hét lejár: 2018. január 13-án.

Saját jelölés – a magyar vonatkozás ennyi. :-) A kép 16 felvételből összeállított különlegesen részletes panorámakép, amely részletgazdagságával hozzájárul a Wikimedia Foundation azon törekvéséhez, hogy szinte bármilyen célra használható, jó minőségű képekkel legyünk a köz javára. HoremWeb ḏd md.w jn: szavaknak mondása 2017. december 30., 20:23 (CET)

Mi van? Milyen háború van? Hogy jön ez ide??? (Nem várok választ...) OsvátA Palackposta 2018. január 3., 21:21 (CET)

A fenti megbeszélést lezártuk, kérjük, további hozzászólásokat már ne írj hozzá! Ezt a szakaszt többet ne szerkeszd!