Ugrás a tartalomhoz

Szputnyik–5

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Petej (vitalap | szerkesztései) 2019. augusztus 6., 18:52-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Szputnyik–5
Űrügynökség
  • Szovjet űrprogram
  • A Szovjetunió Tudományos Akadémiája
GyártóRKK Enyergija
Típusartificial satellite of the Earth
Indítás dátuma1960. augusztus 19.
Indítás helyeBajkonuri űrrepülőtér, 1. indítóállás
Hordozórakéta
Tömeg4600
Pályaalacsony Föld körüli pálya

COSPAR azonosító1960-011A
SCN00055
SablonWikidataSegítség

A Szputnyik–5-t (oroszul: Спутник-5) szovjet mesterséges műhold-sorozat tagja, biológiai technikai műhold.

Belka és Sztrelka, az első orosz űrutazó kutyák
Belka és Sztrelka, az első orosz űrutazó kutyák

Küldetés

A Vosztok-program keretében a második, ember szállításra alkalmas űreszköz volt, amelyik élőlényeket (kutya) szállított. A harmadik, amely az ember szállítására alkalmas eszköz automatikus ellenőrzését biztosította éles körülmények között, és az első olyan űrjármű, ami a szállított élőlényeket sikeresen visszahozta a Földre. Szakmai programja megegyezett a Szputnyik–4 egységgel. A televíziós felvételek folyamatosan nyomon követték a kutyák viselkedését. A földet érést követően egészséges kölyökkutyák születtek. Nyikita Szergejevics Hruscsov küldött egyet John Fitzgerald Kennedy lányának Caroline Bouvier Kennedynek.[1] A program irányítását a Kalinyingrádban felépített irányítási központból végezték.

Az orbitális egység kettő részből állt: az ember szállítására alkalmas fülke és a műszerrekesz. A fülkébe helyezték el az állatokat (életfenntartó eszközöket, az élettani folyamatokat mérő- ellenőrző műszereket), az egyéb tudományos kutatásokra való felszerelést, és a biológiai kísérletek számára szükséges növényeket. A televíziós eszközt és a rádiótechnikát. Folyamatosan ellenőrizték a tájoló berendezést, a szögsebességet, a hőmérsékletet, a zajt, a leszállást elősegítő automatikus rendszert.

Jellemzői

1960. augusztus 19-én a Bajkonuri űrrepülőtér indítóállomásról egy Voszhod (11A57) hordozórakétával állították Föld körüli pályára. Az orbitális egység pályája 90,72 perces elliptikus pálya perigeuma 287 kilométer, az apogeuma 324 kilométer volt. Hasznos tömege 4600 kilogramm. Aktív szolgálati ideje 1960. augusztus 20-án befejeződött. A göb alakú visszatérő kabin hagyományos módon, első űrhajóként sikeresen visszahozta a kísérleti élőlényeket, növényi és egyéb kultúrákat.

Személyzet

A Belka és Sztrelka kutyák, 40 egér, 2 patkány, rovarok, gombakultúrák, biosejt kultúrák és sok növény (kukorica, búza, borsó és hagymák magja).

Jegyzetek

  1. Kutyakölyökkel robbantott cukiságbombát Hruscsov (magyar nyelven). Múlt-kor, 2014. január 8. (Hozzáférés: 2014) „... a szovjet Sztrelka volt ugyanis másodmagával az első kutya, amely sikeres űrutazáson vett részt.”

Források

Külső hivatkozások

Elődje:
Szputnyik–4

Szputnyik–5
1960

Utódja:
Szputnyik–6