Poliészter

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen B.Zsoltbot (vitalap | szerkesztései) 2017. november 24., 23:17-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎top: hibák javítása AWB)
Pásztázó elektronmikroszkópos felvétel egy poliészter szálról
Poliészter szálakból készült póló

A poliészterek jó elektromos- és hőszigetelő képességekkel rendelkező, hőre lágyuló műanyagok. A molekulái rendkívül hosszú (akár több ezer atomból álló) ún. polimerláncot alkotnak, melyek egymásba gabalyodva adják az anyag szerkezetét.

Általában kétértékű alkoholok (diolok) és különböző dikarbonsavak polikondenzációjával állítják elő. Magas az olvadáspontjuk, nagy hőmérsékleten is jó mechanikai tulajdonságokkal rendelkeznek, és ellenállnak az oldószereknek is.

Többféle poliészter alapú gyanta is ismert. Ezek kiindulási alapja legtöbbször az ortoftálsav. A gyanta megkötéséhez legtöbbször katalizátorra vagy hőre van szükség. A kötés után térhálós szerkezetet vesznek fel, rendkívül ellenállóak és más anyagok felhasználásával (üvegszál, szénszál) ún. (kompozit) héjszerkezetek is létrehozhatóak.

Rendkívül széles a felhasználási köre. Bizonyos típusait szálas anyagként felhasználják a textiliparban (textilek, fonalak, kötelek, gumiabroncs szövetbetétek), más típusait pedig fóliaként (csomagolóanyagok, video-, audio- és filmszalagok).

Gyakoriak a pamut-poliészter alapú ún. kevert szálas textíliák. A műszálgyártásban polisztirollal vegyítve, ultrafinomságú ún. bikomponens szálak készíthetőek belőle, ilyenek pl. a nem pihésedő munkaruhák vagy a szarvasbőr utánzatú anyagok.

A textilgyártásban legtöbbször üreges kialakítású szálakat képeznek, melyek felületén mikropórusok találhatóak, ezek elvezetik a bőr felületén keletkezett izzadságot.

Típusai

Lánc összetétele Ismétlődő egységek száma Megnevezés Jellemző gyártási módszerek
Alifás Homopolimer Poliglikol vagy Poliglikolsav (PGA) Glikolsav polikondenzációjával
Politejsav (PLA) Dilaktid gyűrűnyitásos polimerizációjával
Polikaprolakton (PCL) Kaprolakton gyűrűnyitásos polimerizációjával
Polihidroxialkanoát (PHA)
Polihidroxibutirát (PHB)
Kopolimer Polietilén-adipát (PEA)
Polibutilén-szukcinát (PBS) Borostyánkősav és butándiol polikondenzációjával
Polihidroxibutirát-co-hidroxivalerát (PHBV)
Részben aromás Kopolimer Polietilén-tereftalát (PET) Tereftálsav és etilénglikol polikondenzációjával
Polibutilén-tereftalát (PBT) Tereftálsav és butándiol polikondenzációjával
Politrimetilén-tereftalát (PTT) Tereftálsav és propándiol polikondenzációjával
Polietilén-naftalát (PEN)
Aromás Kopolimer Vectran

Források

Chemonet Wikipedia (EN) Vilaglex