Peter Strasser

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Dudva (vitalap | szerkesztései) 2020. november 23., 20:55-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (A Német Birodalom katonái az első világháborúban kategória hozzáadva (a HotCattel))
Peter Strasser
Született1876. április 1.
 Német Birodalom, Hannover
Meghalt1918. augusztus 6. (42 évesen)
 Egyesült Királyság, közel Wells-next-the-Sea-hez
Állampolgárságanémet
Nemzetiségenémet
Fegyvernemhaditengerészet
Rendfokozatafregattkapitány, Führer der Luftschiffe
CsatáiElső világháború
Kitüntetései(a teljesség igénye nélkül) Pour le Mérite
Vaskereszt első-és másod osztálya
Halál okabevetésben esett el
A Wikimédia Commons tartalmaz Peter Strasser témájú médiaállományokat.

Peter Strasser (Hannover, 1876. április 1. - közel Wells-next-the-Sea-hez, 1918. augusztus 6.) német katona, tengerész, fregattkapitány (Fregattenkapitän), a német légierő léghajó (zeppelin) fegyvernemének vezetője (Führer der Luftschiffe).

Élete

Ifjúkora és pályafutás a tengeri erőknél

Strasser 1876. április 1-én született a poroszországi Hannover történelmi városában.

15 évesen lépett be a Német Császári Haditengerészet kötelékébe. Szolgált az SMS Stein és az SMS Moltke fedélzetén, majd Kielben folytatott tanulmányokat az ottani Tengerészeti Akadémián. Folyamatosan lépett előre a ranglétrán, 1895-ben már hadnagyi rangban szolgált. Strasser ez után különböző hadihajókon szolgált, majd átkerült a még csak most alakuló léghajós fegyvernemhez.

Pályafutása zeppelinparancsnokként

A parancsnok először erre, mint lefokozásra tekintett. Még csak ekkor indult ez a fegyvernem és jövője még elég bizonytalan volt. Azonban Strasser véleménye megváltozott, miután elméleti tanulmányokat folytatott és gyakorlati tapasztalatra is szert tett a LZ17 Sachsen polgári léghajón.

Az első világháború kitörésekor még kevés számú léghajó állt a haditengerészet rendelkezésére és ezeket is eleinte tengeralattjáró-elhárító és felderítési célokra használták. Hamarosan azonban a zeppelinek bombázási feladatokat is kaptak, eleinte katonai, majd civil célpontok ellen is. Bombázták Párizst, Antwerpent s más nagy és fontos városokat, kikötőket. 1915. január 19.-20. éjjelén bombázták először zeppelinek Londont, mely súlyos károkat okozott a városban, és még nagyobb lélektani hatást ért el.

Strassert a zeppelinek kezdeti sikerei következtében a császár a zeppelin fegyvernem főparancsnokává ("Führer der Luftschiffe") nevezte ki 1916. novemberében. 1917. augusztus 20-án megkapta a legmagasabb német kitüntetést, a Pour le Mérite érdemrendet. Strasser a háború alatt maga is több bevetésen részt vett és több bombázást hajtott végre a brit főváros felett is.

A parancsnok 1918. augusztus 6-án az L 70-es jelzésű zeppelinnel készült több angliai város ellen is támadásra, azonban közel Norfolkhoz egy brit repülőgép észrevette és lelőtte a léghajót. A hajó kigyulladt és lángolva a földbe csapódott. A léghajó pusztulását senki sem élte túl.

Források