Ugrás a tartalomhoz

Huambo

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Tom354 (vitalap | szerkesztései) 2019. június 3., 04:43-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (File)
Huambo (Nova Lisboa)
Huambo látképe
Huambo látképe
Közigazgatás
Ország Angola
ProvinciaHuambo Provincia
Alapítás éve1912. augusztus 8.
PolgármesterJosé Luís de Melo Marcelino
Népesség
Teljes népesség
  • 665 564 fő (2014)[1]
  • 844 000 fő (2019)
– elővárosokkal665 574 (2014) fő
Földrajzi adatok
Tszf. magasság1 721 m
Terület2609 km²
Elhelyezkedése
Térkép
d. sz. 12° 46′, k. h. 15° 44′12.766667°S 15.733333°EKoordináták: d. sz. 12° 46′, k. h. 15° 44′12.766667°S 15.733333°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Huambo témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Huambo, vagy ritkábban Új-Lisszabon (portugálul: Nova Lisboa) a Huambo Provincia székhelye Angolában. A város 220 km-rel keletre Benguelától és 600-zal délkeletre fekszik az ország fővárosától, Luandától. A város egyben Angola második legnagyobb városa. Huambo a benguelai repülőtér főcsomópontja (Caminho de Ferro de Benguela – CFB), ami Lobito városától egészen a Kongói Demokratikus Köztársaság nyugati részéig, Katangáig száll. Huambo az Albano Machado Repülőtérnek szolgál (ritkábban Új-Lisszaboni Repülőtér).

Földrajzi terület

Angola központi részén és a felföldön helyezkedik el, a Cunene folyó közelében.[2]

Történet

Korai történet

Huambo az egykori Wamburól kapta a nevét, ami a 14 régi Ovimbundu királyság egyike volt. Az ovimbundu egy őslakos törzs: eredetileg Kelet-Afrikából érkeztek, központjukat pedig a Bailundu királyság alapította a 15. században. Wambu volt a legkisebb királyság, hierarchikusan a Bailandu királyság uralma alatt állott, bár ez is már királysági státust élvezett, és királyságokként kapott függetlenséget.

Portugál uralom

Bailundót sokszor említik a 18. és a 19. század néhány krónikájában, egy kereskedelmi útvonallal kapcsolatban a történelmi Viyében (ma Bié Provincia), ám a Wambu királyságban igazából csak a portugálok által épített benguelai vasút helyszíneként volt ismert. Bár Bailundu és Wambu királyai (főleg II. Ekuikui és I. Katiavala) a vasútépítés ellen voltak, emiatt a munkásokat és a telepeseket támadták, a portugál hadsereg végül leverte őket és hivatalosan megalapították a várost: 1912. augusztus 8-án, José Mendes Norton de Matosnak köszönhetően. Fájl:Huambo town map.jpg A vasútépítés a kezdetleges állapotok miatt nagy nehézségekbe ütközött, egyúttal a malária is elterjedt a bennszülöttek között. Huambóról úgy vélték, hogy tökéletes stratégiai célpont. A kellemes éghajlatnak és a bőséges vízforrásoknak köszönhetően kiváló terep volt a vasút továbbépítésére. Amint ezt megvalósították, egy gyár is épült. A munkát 1929-ben fejezték be, a vasút nyomvonala egészen Belga Kongóig húzódott. Ekkorra Huambo a vasúti közlekedés egyik legfontosabb központja lett Afrikában.

Az 1920-as évekig Huambo Portugál Angola fő gazdasági helyszíne volt.[3] Gazdaságában a mezőgazdasági export fontos szerepet kapott, ezenfelül a tartományban több nevelési intézmény jött létre, példának okáért a Mezőgazdasági KutatóIntézet (napjainkban Mezőgazdasági Tudományok Kara).

A függetlenség kikiáltása

A Portugáliától való függetlenség elnyerése után a korábbi Nova Lisboáról visszanevezték Huambóra. Az angolai polgárháború következtében tönkrement a város infrastruktúrájának nagy része, ennek ellenére folyamatosan fejlődik.[4]

Huambo a függetlenség után, az MPLA és az UNITA között elmérgesedő viszony következtében Jonas Malheiro Savimbi és csapata egy csatában küzdött. A várost folyamatosan ostromolták, az épületeket megrongálták, az embereket lemészárolták, és ennek következményeként sokan elköltöztek a városból.

Az 1975-ös függetlenség után Savimbi elrendelte a nemzeten önállóságot. Bár az MPLA a kubai csapatok segítségével 1976. február 8-án visszanyerte a város nagy részét, de a többi továbbra is az UNITA irányítása alatt maradt. A civilek újabb menekülése Huambóból és Caálából nagy lendületet vett. 2000 elején Caálában még több mint 25 000 ember, e településről pedig 45 000-en kényszerültek elmenekülni. A nemzetközi szankciók, amelyeket UNITA megszorítását célozták, a katonai akciók még gyakoribbak és pusztítóbbak lettek, és 2000 végén nagyon gyakorivá vált az erőszak.

A polgárháború után

Jonas Savimbi halála után, 2002 februárjában a tartományban tűzszünetet rendeltek el, s a békésebb korszaknak köszönhetően a város is folyamatos fejlődik. Ez hozta hozta meg a város újjáéledését és az újjáépítését.

Éghajlat

Huambo felföldjét szubtrópusi éghajlat jellemzi, az esős időszak októbertől áprilisig, a száraz időszak pedig májustól szeptemberig tart. Bár a terület igen magasan fekszik, ennek ellenére a trópusokon található, és az éghajlat is meglehetősen hasonló, ami keresztülhalad a többi városon is. A hőmérséklet csak néhol magasabb, mint Pretoria városában, ami 2000 kilométeren halad keresztül.

Jegyzetek

  1. Resultados Prelimisnares -Recenseamento Geral da Populaçéo e Habitação-2014. Instituto Nacional de Estatística. (Hozzáférés: 2017. október 21.)
  2. http://www.eoearth.org/view/article/174385/
  3. Maria da Conceição Neto, In Town and out of Town: A Social History of Huambo (Angola), 1902-1975, PhD thesis, School of Oriental and African Studies/University of London, 2012
  4. New Lisbon's Ghost, images of Nova Lisboa, Portuguese Angola/Huambo, Angola (a few are from other places in the territory) before and after the Angolan Civil War, youtube.com