Hajós András

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 45.132.202.24 (vitalap) 2021. május 24., 04:54-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Hajós András műveltségi háttere)
Hajós András
Hajós András, a Millenáris kerékpárpályánál
Hajós András, a Millenáris kerékpárpályánál
Életrajzi adatok
BecenévColos
Született1969. május 3. (55 éves)
Budapest
Pályafutás
Aktív évek1993
EgyüttesEmil.RuleZ!
Hangszerének, gitár
DíjakDéri János-díj (2009)
Tevékenység
Együttesének weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Hajós András témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Hajós András (Budapest, 1969. május 3. –) magyar szociológus, énekes, dalszerző, humorista, médiaszemélyiség. 2009-ben elnyerte a Déri János-díjat.

Nős, egy fia (Artúr) és egy lánya (Alíz) van.

Zenészkarrier

Az 1993-ban alakult Emil.RuleZ! zenekar frontembere. Sajátos stílusa és humora népes rajongótábort szerzett a zenekarnak. Eddig négy albumuk jelent meg: Zazie az ágyban, Hisztis, zanga!zanga, illetve a Gyere át!, valamint két kislemezük a Hello, tourist! és az Ebola Cola.

Filmes és televíziós karrier

Saját talkshow-ját 2003 tavaszától indította el Magánszám címmel, amelyet először a TV2-n sugároztak, majd kis szünet után a Viasat 3-on láthatta a nézőközönség Késő este Hajós Andrással címmel. A műsor megszűnése óta Hajós az RTL Klub Heti Hetes című műsorának gárdáját erősítette, annak egészen a megszűnéséig. 2005-ben ő vezette a Benne leszek a tévében című műsort, amelyből kilenc adást láthattak a nézők. A Dalfutár című, 2016-tól napjainkig fel-feltűnő, egész ismert zenei, televíziós websorozatának producere, főhőse, motorja.

A 2002-ben készült Kelj fel komám ne aludjál című filmmel indult el a filmes világban. Azóta szerepelt a Boldog születésnapot! (2003), Magyar vándor (2004), Zsiguli (2004), Szűzijáték (2006) című filmekben. 2007-ben a Megy a gőzös c. Koltai-komédiában a Hiszékeny vakot alakította.

Filmográfia

Hajós András műveltségi háttere

A budapesti Madách Imre Gimnáziumban érettségizett 1987-ben, utána többször a jogi karra felvételizett, eredménytelenül. Nem akart azonban diploma nélkül maradva „szégyent hozni” agykutató édesapjára, ezért beiratkozott a szociológia szakra és ott 1998-ban szerzett diplomát. Ezután számos munkát kipróbált: volt pincér, menedzser, sajtós a városházán, 1993-ban dzsesszzenekart alapított és 2003 óta kereskedelmi televíziócsatornáknak dolgozik.[1]

Saját bevallása szerint természettudományos ismeretei nem túl magas szintűek, a kémiatanítással szembeni averziójának az RTL Klub Heti Hetes című műsorának 2007. december 23-ai adásában is hangot adott,[2] amikor a kálium-szulfátról beszélt.

„Dr. Debreceni László”, játékfigura

Hajós András legjobb „barátja”, „társa” és „műsorvezetőtársa” a Magánszám és a KEHA műsoraiban. A játékfigura Hajós gimnáziumi osztálytársa, Gaál Csaba Boogie gyermekkori plüssmackója, aki még nem volt kétéves, mikor elnevezte a később médiasztárrá avanzsált játékot. A Hajós Andráshoz köthető figura nem azonos az ÁNTSZ tisztiorvosával, bár hasonló néven lettek híressé.

Politika

Hajós világképét liberális demokrataként, önmagát kétgyermekes euromagyar apaként határozta meg[3] (azóta három gyermeke van). Sokáig szellemileg közel állt az SZDSZ-hez. Televíziós és zenész karrierje előtt évekig a Főpolgármesteri Hivatal sajtó ügyosztályán dolgozott, egy időben ő írta Demszky Gábor beszédeit.[4]

2006. szeptember 22-én, meglepetésre, a HírTV-ben a 2006-os megmozdulások kapcsán lemondásra szólította fel Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt. Tettét az RTL Klub etikátlannak minősítette, és hivatalosan is elmarasztalta,[5] de mivel szerződés nem kötötte a csatornához, az RTL Klub részéről sem jogi, sem másfajta lépések nem követték az esetet, Hajós így a Heti Hetes című közéleti műsor állandó szereplőjeként képernyőn maradhatott (egészen 2013-ig, mikor átigazolt a tv2-höz).

Jegyzetek

Források

További információk