Ugrás a tartalomhoz

Fabiola belga királyné

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen AtaBot (vitalap | szerkesztései) 2021. február 13., 06:12-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Jegyzetek: források --> jegyzetek AWB)
Fabiola belga királyné
Fabiola Fernanda María de las Victorias Antonia Adelaida de Mora y Aragón
1969-ben
1969-ben

Belgium királynéja
Fabiola Mora y Aragón/Fabiola de Mora y Aragón
Uralkodási ideje
1960. december 15. 1993. július 31.
Koronázásanem koronázták meg
ElődjeBernadotte Asztrid
UtódjaRuffo-Calabriai Paula
Életrajzi adatok
UralkodóházSzász–Coburg–Gotha
Született1928. június 11.
Madrid, Spanyolország
Elhunyt2014. december 5. (86 évesen)
Laeken
NyughelyeRoyal Crypt
ÉdesapjaGonzalo Mora Fernández Riera del Olmo
ÉdesanyjaBlanca de Aragon y Carrillo de Albornoz Barroeta-Aldamar y Elío
Testvére(i)
  • Doña María de la Luz de Mora y Aragón
  • Gonzalo de Mora y Aragón
  • Jaime de Mora y Aragón
HázastársaI. Baldvin belga király
Gyermekeielvetéltek
Fabiola belga királyné aláírása
Fabiola belga királyné aláírása
A Wikimédia Commons tartalmaz Fabiola belga királyné témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Fabiola (teljes nevén Doña Fabiola Fernanda María de las Victorias Antonia Adelaida de Mora y Aragón) (1928. június 11.2014. december 5.[1]) spanyol nemesi család leszármazottja, I. Baldvin belga király felesége, majd özvegye. Férje uralkodása során a „belgák királynéja”, halála után a „Fabiola belga királyné” címet viselte.

Élete

Fabiola Paul Kempeneers belga irodalmár, nyelvész társaságában
Víziliomok - Fabiola egyik meséjének díszletei, a hollandia Efteling-ben található szórakoztató parkban

Származása

Fabiola spanyol nemesi család leszármazottja, 1928. június 11-én látta meg a napvilágot Mardidban. Apja Don Gonzalo Mora Fernández Riera del Olmo, Casa Riera őrgrófja és Mora grófja (1887–1957). Anyja Doña Blanca de Aragón y Carrillo de Albornoz Barroeta-Aldamar y Elío. Bátyja Jaime de Mora y Aragón gróf, spanyol színész, keresztanyja Battenbergi Viktória Eugénia spanyol királyné.

Házassága

Házassága előtt Fabiola publikált egy meséskönyvet "Los doce Cuentos maravillosos" (Tizenkét csodás mese) címmel.

1960. december 15-én házasodott össze Baldvin belga királlyal, aki 1951-ben, apja lemondása után foglalta el a trónt. A házasságra a brüsszeli Szent Mihály és Szent Gudula-székesegyházban került sor és Belgium történelmében először, a belga televízió élőben közvetítette a szertartást. Az eljegyzés bejelentésekor az amerikai TIME magazin Fabiolát, aki akkor nővérként dolgozott, kikiáltotta a modern Csipkerózsikának és úgy jellemezte, hogy "csinos fiatal nő, bár nem valami nagy szépség". A házasság alkalmából a spanyol pékek egy különleges kenyeret, a fabiolát ("la fabiola de Palencia") alkotta az esemény tiszteletére, amit a mai napig lehet kapni Spanyolországban.[2] A ceremónia alatt Fabiola egy 1926-os, Art déco stílusú tiarát viselt, amely a belga állam ajándéka volt Asztrid svéd hercegnőnek, amikor az hozzáment III. Lipót belga királyhoz. A királyné selyemből és menyétszőrméből készült ruháját a spanyol divattervező, Cristóbal Balenciaga tervezte.

Tevékenysége

Fabiola odaadó híve volt a katolikus egyháznak,[3] fiatal korától kezdve érdekelték a szociális és ifjúsági kérdések, Madridban kórházi nővérként dolgozott. A királyi palotában létrehozta a Királyné Szociális Titkárságát („secrétariat social de la Reine”), amely a királyné jótékonysági tevékenységeit koordinálja. Számos alapítvány működését segítette, és létrehozta a Fabiola királyné Alapítványt a Mentális Egészségért („Fondation Nationale Reine Fabiola pour la Santé Mentale”), amely mentális problémákkal küzdő embereket segít. Másik alapítványa, a "Les Ouvres de la Reine Fabiola" különféle szociális problémák megoldását támogatja, mint például a diszlexia kialakulása a fiatalok körében. Utóbbi szorosan együttműködik a flamand és francia nyelvű oktatási minisztériumokkal és intézményekkel.

Baldvin halála után, 1993 szeptemberében a Baldvin-alapítvány elnöke lett. I. Albert belga király özvegyének, Erzsébet belga királyné 1965-ös halála után elvállalta a nemzetközi hírű Concours Musical International Reine Elisabeth de Belgique komolyzenei versenyt rendező alapítvány védnökségét is. A királyné nagy figyelemmel kísérte a versenyt és általában jelen volt a legtöbb válogatón, és minden alkalommal a döntőn.

1992 februárjában Genfben elnöksége alatt 64 ország állam- és kormányfőinek feleségei találkoztak, ahol a vidéki, harmadik világbeli nők gazdasági fejlődésének lehetőségeit vitatták meg. A létrehozott szervezet a harmadik világbeli országokban igyekszik megteremteni a legszegényebb rétegekben a nők gazdasági, pénzügyi függetlenségének alapjait, támogatja vállalkozásaikat. Ezért a szerepéért 2001-ben a FAO a Ceres Medal kitüntetést adományozta neki.

Részt vett az Opus Dei keresztény szervezet munkájában és az európai katolikus nemesség tagjainak körében végzett toborzó tevékenységében.[4] Ez a tevékenysége meglehetősen ellentmondásos Belgiumban, hiszen a szervezetet egy belga bíróság a „társadalomra veszélyes szektának” minősítette.[5] Mindenesetre a királynéhoz közel állók azt állítják, hogy Fabiola „nem fanatikus, csak rendkívül odaadó”.[6]

Guido Derom belga sarkkutató 1961-ben a tiszteletére nevezett el egy újonnan felfedezett antarktiszi hegyvonulatot.[7] (Ugyanezt a hegyvonulatot 1960. november–decemberében japán kutatók is meglátogatták, akik Yamato-hegységnek nevezték el.)

Nyelvi kérdés

Bár a belga monarchia honlapján található leírás alapján[8] Fabiola anyanyelve, a spanyol mellett folyékonyan beszél franciául, angolul, németül és olaszul, de hosszú időn át nem tanulta meg Belgium másik hivatalos nyelvét, a flamandot. Ez különösen a nyilvános szereplések során volt zavaró.

Özvegysége

Baldvin és Fabiola házasságából nem született gyermek, a királyné öt terhessége vetéléssel végződött.

Baldvin király 1993-ban szívroham miatt elhunyt, utóda öccse, Albert liege-i herceg lett, aki II. Albert néven foglalta el a trónt. Fabiolának el kellett hagynia a laekeni királyi palotát és a szerényebb Stuyvenbergh kastélyba költözött. Nyilvános megjelenéseit nagymértékben korlátozták, hogy az új belga királynét, Paolát ne szorítsa a háttérbe.

2009. januárban a volt királynét pajzsmirigyproblémái miatt megműtötték, a műtét érdekessége, hogy altatás helyett hipnózissal érzéstelenítették el Fabiolát. Az általa választott Liège-i kórház erre a módszerre specializálódott, amely elsősorban idős páciensek esetében használnak.[9]

2009. november 13-án a belga hírügynökség bejelentette a királyné halálhírét, azonban ezt nem sokkal később cáfolni kényszerültek.

Lásd még

További információk

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Queen Fabiola of Belgium című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

  1. Belgium's former Queen Fabiola dies at the age of 86
  2. Fabiola se casó con Palencia Archiválva 2008. augusztus 21-i dátummal a Wayback Machine-ben - spanyol
  3. Fabiola, Queen of the Belgians? | Art in America | Find Articles at BNET
  4. Their Kingdom Come: Inside the Secret World of Opus Dei, Robert A. Hutchison, page 154
  5. Opus Dei
  6. A belga HUMO magazin cikke. A cikkhez meginterjúvolták Benoit Carbon de Lichtbuer-t (a királyné korábbi titkára), Luc Tayart de Borms-t (a Baldvin-alapítvány tagja) és Claude de Valkeneel-t, aki 30 évig dolgozott a király udvarban.
  7. Belgian polar science history. [2008. március 31-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. június 25.)
  8. The Belgian Monarchy - Queen Fabiola
  9. La reine Fabiola opérée de la thyroïde, dhnet.be, 2009. január 12. (franciául)
  10. Chant 2008 - lauréats[halott link]