Ugrás a tartalomhoz

Ernst Rebeur-Paschwitz

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Turokaci (vitalap | szerkesztései) végezte 2019. december 8., 11:09-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Fordítás)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ernst Ludwig August von Rebeur-Paschwitz
Életrajzi adatok
Született1861. augusztus 9.
Frankfurt
Elhunyt1895. október 3. (34 évesen)
Merseburg
Ismeretes mint
Nemzetiség Német Birodalom
Állampolgárságnémet
Iskolái
Felsőoktatási
intézmény
Berlini Egyetem
Egyéb diplomájamatematika
Pályafutása
Szakterületcsillagászat
Kutatási területégitestek mozgásai
Tudományos fokozatdoktor 1883
A Wikimédia Commons tartalmaz Ernst Ludwig August von Rebeur-Paschwitz témájú médiaállományokat.
A Paschwitz által tökéletesített inga

Ernst Ludwig August von Rebeur-Paschwitz (Frankfurt, 1861. augusztus 9.Merseburg, 1895. október 3.) német csillagász és geofizikus, a szeizmológia tudományának létrehozója.

Pályafutása

[szerkesztés]

Ernst Rebeur-Paschwitz a frankfurti és breslaui középiskolái után Lipcsében, Genfben és Berlinben csillagászatot és matematikát tanult. Doktori fokozatát 1883-ban a Berlini Egyetemen szerezte, disszertációja az üstökösök mozgásáról szólt.

Megfigyelőként dolgozott a berlini és a karlsruhei csillagvizsgálókban. A Nap megfigyelésével foglalkozott. 1888-ban a teljes munkaidős állását fel kellett adnia, mivel gümőkórban megbetegedett. Tanulmányait tovább folytatva 1889-ben habilitált csillagászatból. Hosszabb ideig Tenerife szigetén tartózkodott, ahol folytatta csillagászati megfigyeléseit. A tenerifei klímától remélt gyógyulás vagy javulás azonban nem következett be.

Egyik fő munkája a horizontális inga továbbfejlesztése volt. Ezzel alkalmassá vált pontos csillagászati mérésekre. A potsdami ingával ezután a Hold árapályhatását tanulmányozta, arra volt kíváncsi, hogy a Föld kőzetei hogyan viselkednek, mennyit mozdulnak az árapály hatására. 1889. április 17-én a műszer furcsa jeleket rögzített. Mint később kiderült, egy tokiói földrengés nyomait rögzítette. Ez volt az első alkalom arra, hogy egy távoli földrengés hatásait kontinensekkel odébb regisztrálták, ez a megfigyelés vezetett a szeizmológia tudományának kialakulásához. 1892-ben egy másik távoli földrengést is regisztrált, ezúttal a strasbourgi ingával.

Tuberkulózisa súlyosbodása ellenére megfigyelési eredményeit még közzétette, sőt már 1895-ben javasolta egy globális megfigyelőhálózat felállítását.

Alig 34 évesen meghalt súlyos betegségében. A felfedezés és a teljesítmény emlékére a fiatalon elhunyt kutatóról a Német Geofizikai Társaság díjat alapított. A Rebeur-Paschwitz-díjat kiemelkedő geofizikai kutatási eredményekért adományozzák.

Jegyzetek

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Ernst von Rebeur-Paschwitz című német Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

[szerkesztés]
  • Das Horizontalpendel und seine Anwendung zur Beobachtung der absoluten und relativen Richtungsänderungen der Lothlinie, Nova Acta der Kais. Leop. Carol. Deutschen Akademie der Naturf., Bd. 60, Nr. 1, Halle 1892.
  • Horizontalpendel-Beobachtungen auf der Kaiserlichen Universitäts-Sternwarte zu Straßburg 1892-1894, Beitr. zur Geophysik, Bd II, Stuttgart, 1895.
  • Über den Kometen von 1882, Habilitationsschrift, Veröffentlichungen der Sternwarte zu Karlsruhe, Bd. 3, 1889.
  • Über das Zöllner'sche Horizontalpendel und neue Versuche mit demselben 1886, Verhandl. des naturwiss. Vereins zu Karlsruhe, 1888.
  • The Earthquake of Tokio 18. April 1889, Nature, Bd. 40, 294-295 (25 July 1889) doi:10.1038/040294e0 ; Kommentar zu dieser Veröffentlichung durch Cargill Knott: Nature, Bd. 40, S. 32 - 32 (14 Nov 1889), doi: 10.1038/041032a0.

További információk

[szerkesztés]