Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központ

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen DorysTS (vitalap | szerkesztései) 2020. november 29., 00:05-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Tematikus kiállítások)
Budapesti Vásárközpont
Információk
Ország Magyarország
TelepülésBudapest
CímAlbertirsai út 10.
Megnyitás éve1921
Terület36
ÜzemeltetőHungexpo Zrt.
Elhelyezkedése
Budapesti Vásárközpont (Budapest)
Budapesti Vásárközpont
Budapesti Vásárközpont
Pozíció Budapest térképén
é. sz. 47° 29′ 36″, k. h. 19° 07′ 36″Koordináták: é. sz. 47° 29′ 36″, k. h. 19° 07′ 36″
A Budapesti Vásárközpont weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Budapesti Vásárközpont témájú médiaállományokat.

A Budapesti Vásárközpont vagy Kőbányai Vásárváros, ismertebb nevén a Hungexpo egy pavilonokból álló kereskedelmi és szórakoztató létesítmény, kiállítás- és rendezvényhelyszín Budapest X. kerületében, a Kincsem Park, a MÁV Kőbányai teherpályaudvar és a Kőbánya felső vasútállomás között. A Hungexpo Zrt. üzemelteti.

Leírás

A 36 hektáros parkosított környezetben 8 rendezvénycsarnok található egyenként 700–12 000 m² területtel és pavilononként 250–15 000 fő befogadóképességgel. A fedett terület összesen 70 000 m². Emellett kiállítói és látogatói parkoló, OTP bankfiók és étterem várja a közönséget.

Története

1921 óta itt tartották meg az éves mezőgazdasági kiállításokat. (OMÉK) Tavasztól őszig tematikus vásárokat is rendeztek. A II. világháború miatt 1943-1948 között szünetelt a vásárközpont. Ezt követően a Horthy-korszak magángazdaságai helyett már a Rákosi korszak állami termelőszövetkezeteinek eredményeit mutatták be.[1] 1974-ben költözött ki ide a Városligetből a Budapesti Nemzetközi Vásár (BNV). 1979-ben épült fel a 340 ágyas Expo Hotel tornya, amelyet a közelmúltban újítottak fel. Az utolsó BNV-t 1992-ben rendeztek meg. Azóta többek között tematikus kiállítások, találkozók, konferenciák és egyéb szórakoztató rendezvények számára adja bérbe az üzemeltető a park nagy befogadóképességű, korszerűen felszerelt és berendezett pavilonjait. A Vásárvárost jelölték ki a 2021 szeptemberében megrendezésre kerülő 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus fő helyszínének.

Tematikus kiállítások

  • AGROmashEXPO mezőgazdasági gépkiállítás
  • Budapest Boat Show
  • AMTS Nemzetközi Autó, Motor és Tuning Show
  • Budapesti Nemzetközi Vásár (1974-1992 között évente)
  • Construma Nemzetközi Építőipari Szakkiállítás
  • Fegyver, Horgászat, Vadászat Nemzetközi Kiállítás (FeHoVa)
  • Hó-Show
  • Mach-Tech és Ipar Napjai Kiállítás
  • Országos Mezőgazdasági Kiállítás és Vásár (OMÉK)
  • Totalcar Parkoló Parádé
  • Utazás kiállítás
  • Vadászati világkiállítás (1971)

Közösségi közlekedés

1925 és 1995 között a Blaha Lujza térről (29) és a Keleti pályaudvarról (29Y) a 37-es vonalból a Pongrác úti felüljáró után kiágazó - időszakosan közlekedő - 29-es villamos járt ki, amelynek három vágányos hurokvégállomása közvetlenül a Vásárváros és a szomszédban 1925-ben megnyílt Lóversenypálya (ma Kincsem Park) előtt helyezkedett el, az Expo téren. Közvetlen és gyors összeköttetést teremtve ezáltal a Belvárossal. (Az utolsó évben, 1996-ban a 100-as viszonylatszámot viselte.) Jelenleg az 1973-ban megindult, ritka követésű 10-es busz közlekedik ide az Örs vezér terétől. (Nagyobb rendezvények idején sűrűbben, szóló helyett csuklós járművekkel kiadva. Korábban a 100-as számot viselte.) Néha, a nagyobb események idején közvetlen különvonatokat is indítanak a Nyugati pályaudvarról az Albertirsai út páratlan oldalán lévő Kőbányai teherpályaudvarig. Távolabb található a Kőbánya felső vasútállomás.

Külső hivatkozások

Jegyzetek