Ugrás a tartalomhoz

Balogsemjén nemzetség

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsuzsakossuth (vitalap | szerkesztései) 2021. március 14., 20:16-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Domahidy család)

(Balog-Semjén, Bolok-Symian, Bolok Simián, Semyen)

A száznyolc ősi nemzetség egyikének számító Balog-Semjén nemzetség tagjainak birtokai a mai Kállósemjén (Kálló-Semjén) körül és a Szamos alsó folyásánál voltak találhatók.

E nemzetségből származik a Semjéni, ill. Kállay, Biry és Domahidy család.

Az első, oklevélben említett, a honfoglaló Balog-Semjéntől leszármazó, Ubul (1202)

Három fia született:

Egyed (Comes de Zabolch), Mihály (Comes de Kállay) és Gergely (Comes de Biry)

Kállay család

A Kállay család (Nagykállói) egyike legrégibb nemesi családainknak, amelyik Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a család nevét és előnevét adó Nagykálló (Nagy-Kálló) mezővárost minden oklevél szerint és valószínűleg azon is túl az államalapítás vagy a honfoglalás óta birtokolja. 13. századi oklevelek tanúsítják, hogy a Balogsemjén nemzetségből ered.

Domahidy család

A Domahidy ág ősi fészke Domahida helység, mely az 1730-as évek végén a Kraszna (folyó) jobb partján állott, hol egykor megyei gyűléseket is tartottak. 1738-ban azonban birtokosa, Domahidy István a folyó bal partjára, az Ecsedi-láp szélére telepítette át, Nagykároly és Szatmár közé.

Az 1800-as években még teljes egészében Szatmár megyében élő család többi birtoka nagyrészt a Szamos folyó két oldalán Angyaloson (Szamosangyalos), Sályiban (Szamossályi, valamint Pátyodon, Kisnaményban, Orosziban (Vámosoroszi), és az Érmelléken, Endréden volt.

Források