Ugrás a tartalomhoz

Ariane

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Henits László (vitalap | szerkesztései) 2021. április 22., 00:18-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (helyesírás javítása)
Az Ariane-4 rakéta indítása
Ariane EPS 5

Az Európai Űrügynökség (ESA) a sikertelen Europa rakétaprogram után fejlesztette ki az Ariane rakétákat.

Története

1960. december 1-jén a svájci Meyrin-ben írták alá az Európai Űrkutatási Szervezet (European Space Research Organisation) – ESRO) létrehozását.

Rakétafejlesztési programja

Első szakasz

Egy hároméves program keretében olyan hordozórakétát kívántak rendszerbe állítani, amely 45 kilogrammos hasznos teherrel képes a világűrbe juttatni egy űreszközt.

Második szakasz

Egy ötéves rakétafejlesztési programban olyan hordozóeszköz kifejlesztése és megépítése volt a cél, ami egy 225–450 kilogrammos űreszközt a Holdra képes juttatni.

Harmadik szakasz

A harmadik szakaszban hordozóeszközökkel kívánták lehetővé tenni más bolygók és a Hold felderítését, valamint más űrkutatási szervezetek polgári felhasználású programjainak támogatását.

Az ESRO a program létrejöttéig az amerikai rakéták (szovjet) bérlését javasolta. Létrehozták az Európai Űrkutatási és Technológiai Központot (European Space Research and Technology Centre – ESTEC). Feladata a tervezés, fejlesztés- és gyártás volt valamint a műholdak- és egyéb űreszközök tudományos és műszaki fejlesztésének támogatása. Az adatközpontok (követés, telemetria, számítógéprendszer (adatközlés, adatrögzítés, adatelemzés)), és a követő állomások (telemetria, optika) kialakítása.

1962. április 16-án született meg a megállapodás, hogy létrehozzák az Europa rakétát. A program teljes sikertelenséggel zárult.

Franciaország javaslatára, és pénzügyi támogatásával egy új rakéta (rakétacsalád) fejlesztésébe fogtak, és közben megkezdték a Guyana Űrközpont kiépítését.

A hordozórakétákat a Kourou űrközpontból indítják. Forgalmazásukat az Arianespace vállalat végzi.

Ariane rakéták

További információk

Commons:Category:Ariane (rocket)
A Wikimédia Commons tartalmaz Ariane témájú médiaállományokat.
  • Ariane. capcomespace.net. (Hozzáférés: 2014. március 19.)
  • Ariane. bernd-leitenberger.de. (Hozzáférés: 2014. március 19.)

Magyar oldalak

Külföldi oldalak